2010 State Meet Logo
FINAL MEET RESULTS
Indiv. High Point Standings            Final Combined Team Scores
Women (event results links)
Friday: 1000, 1650
Saturday: 200fr, 50fl, 100ba, 200br, 50fr, 100fl, 50ba, 200im, 200fr relay
Sunday: 500fr, 100im, mx 200fr relay, mx 200md relay, 50 br, 100fr, 200fl, 200md relay, 200ba, 100br, 400im
Men (event results links)
Friday: 1000, 1650
Saturday: 200fr, 50fl, 100ba, 200br, 50fr, 100fl, 50ba, 200im, 200fr relay
Sunday: 500fr, 100im, mx 200fr relay, mx 200md relay, 50 br, 100fr, 200fl, 200md relay, 200ba, 100br, 400im
_____________________________________________
Friday April 9, 2010 - Day 1



Event 1 Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Johnson, Jen 28 MAC-AZ 12:24.14
32.66 1:08.45 1:45.20 2:22.71 3:00.07 3:37.86 4:15.79 4:53.64
5:31.20 6:08.80 6:46.50 7:24.20 8:02.06 8:39.61 9:16.95 9:54.38
10:32.14 11:09.76 11:47.46 12:24.14

Event 1 Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Pitney, Nancy 32 MAC-AZ 12:16.92
30.85 1:05.64 1:41.25 2:17.08 2:53.32 3:29.94 4:06.87 4:43.94
5:21.50 5:59.23 6:37.32 7:15.50 7:53.73 8:31.90 9:10.16 9:48.09
10:25.93 11:03.35 11:41.03 12:16.92
2 Inboden, Jen 30 FORD-AZ 13:10.97
32.92 1:09.49 1:47.78 2:27.03 3:06.84 3:46.34 4:26.41 5:06.85
5:47.02 6:27.69 7:08.20 7:48.95 8:29.92 9:10.99 9:51.77 10:32.72
11:12.96 11:53.15 12:32.89 13:10.97

Event 1 Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Rankin, Maureen 39 PHX-AZ 12:08.16
33.65 1:09.93 1:46.54 2:23.38 3:00.35 3:37.23 4:14.31 4:51.01
5:27.75 6:04.35 6:40.74 7:16.87 7:53.14 8:29.63 9:06.12 9:42.64
10:19.33 10:56.00 11:32.40 12:08.16
2 Huxman, Kim 39 FORD-AZ 12:28.59
33.17 1:09.16 1:45.92 2:22.87 3:00.10 3:37.53 4:15.13 4:52.62
5:30.42 6:07.96 6:45.53 7:23.09 8:01.20 8:39.13 9:16.86 9:54.75
10:32.97 11:11.59 11:50.59 12:28.59
3 Buffett, Patty 36 NMMS-NM 12:56.54
35.26 1:13.29 1:51.87 2:30.59 3:09.29 3:48.22 4:27.32 5:06.35
5:45.22 6:24.46 7:03.35 7:42.48 8:21.49 9:00.76 9:40.15 10:19.50
10:59.13 11:38.96 12:18.31 12:56.54
4 Frechette, Bethany 39 AMM-AZ 16:27.71
36.91 1:19.50 2:07.51 2:56.61 3:46.60 4:38.13 5:29.39 6:19.98
7:11.20 8:03.39 8:53.12 9:44.99 10:37.43 11:28.83 12:21.03 13:11.81
14:02.76 14:53.76 15:43.31 16:27.71

Event 1 Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Lerew, Teri 44 FORD-AZ 12:36.37
34.21 1:10.96 1:48.55 2:25.92 3:04.07 3:41.88 4:19.98 4:58.29
5:36.39 6:14.75 6:52.98 7:30.88 8:09.21 8:47.58 9:25.62 10:03.79
10:42.34 11:20.89 11:59.03 12:36.37
2 Saad, Victoria 44 NMMS-NM 15:25.04
40.48 1:26.10 2:12.77 3:00.74 3:48.16 4:36.04 5:23.82 6:10.97
6:58.08 7:45.11 8:32.70 9:19.40 10:05.59 10:52.50 11:39.23 12:25.15
13:11.74 13:58.57 14:44.58 15:25.04 

Event 1 Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 DeLozier, Anna 46 TMM-AZ 12:17.61
33.39 1:09.78 1:47.19 2:24.52 3:02.05 3:39.51 4:17.17 4:54.94
5:32.50 6:10.24 6:47.92 7:25.30 8:02.56 8:39.64 9:16.65 9:53.58
10:30.12 11:06.44 11:42.60 12:17.61
2 Dawson-Cook, Susan 47 LPCC-AZ 12:43.82
33.33 1:10.05 1:47.41 2:25.30 3:03.14 3:41.38 4:19.90 4:58.60
5:37.41 6:16.12 6:54.86 7:33.54 8:12.67 8:51.85 9:30.94 10:09.62
10:48.19 11:27.18 12:06.08 12:43.82
3 Bunch, Brigid 46 PRES-AZ 12:45.45
31.36 1:06.51 1:42.90 2:19.62 2:56.32 3:33.84 4:12.53 4:51.11
5:30.06 6:09.30 6:48.75 7:28.57 8:08.36 8:47.68 9:27.32 10:07.12
10:46.71 11:26.98 12:06.74 12:45.45
4 Bailey, Monica 48 FORD-AZ 12:57.55
36.11 1:14.60 1:53.63 2:32.74 3:11.95 3:50.61 4:29.60 5:08.45
5:47.70 6:26.96 7:06.38 7:45.44 8:24.58 9:03.72 9:42.63 10:21.94
11:01.95 11:41.02 12:20.02 12:57.55

Event 1 Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Stern, Mimi 53 NMMS-NM 13:38.06
35.79 1:14.67 1:55.03 2:35.86 3:16.74 3:57.65 4:38.54 5:19.71
6:01.05 6:42.18 7:23.17 8:04.38 8:45.76 9:27.23 10:08.94 10:50.87
11:32.71 12:15.07 12:57.33 13:38.06
2 Mitchel, Sandy 50 LPCC-AZ 13:45.20
37.63 1:19.35 1:59.81 2:40.83 3:22.08 4:02.66 4:45.61 5:26.46
6:08.34 6:51.38 7:33.48 8:15.30 8:57.38 9:39.08 10:20.29 11:02.74
11:44.39 12:25.57 13:06.12 13:45.20
3 Morrissey, Sandy 50 NMMS-NM 14:45.20
37.87 1:21.01 2:05.01 2:48.63 3:34.32 4:18.82 5:04.21 5:49.35
6:33.49 7:19.48 8:03.66 8:48.97 9:33.92 10:19.80 11:03.99 11:48.96
12:34.54 13:18.49 14:02.21 14:45.20
4 Harney, Roseanne 54 Unattached 15:10.65
39.47 1:22.50 2:07.19 2:52.33 3:38.05 4:23.20 5:08.91 5:54.19
6:40.68 7:26.67 8:12.82 8:58.73 9:45.12 10:31.95 11:18.44 12:04.94
12:51.44 13:37.97 14:25.20 15:10.65

Event 1 Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Surdoval, Nancy 56 FORD-AZ 15:07.37
39.26 1:21.07 2:05.43 2:49.93 3:35.00 4:20.57 5:06.68 5:52.62
6:38.72 7:25.38 8:11.25 8:57.58 9:43.47 10:29.58 11:16.71 12:02.72
12:49.33 13:36.03 14:22.36 15:07.37
2 Rivers, Barbara 56 NMMS-NM 23:14.86
59.74 2:08.36 3:18.94 4:29.21 5:39.60 6:49.32 8:00.33 9:10.36
10:21.55 11:31.56 12:43.84 13:53.68 15:04.49 16:13.55 17:24.46 18:35.27
19:46.01 20:56.15 22:05.94 23:14.86

Event 1 Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gillies, Judy 62 FORD-AZ 16:29.92
46.67 1:35.79 2:26.14 3:16.65 4:07.03 4:57.52 5:47.71 6:37.00
7:27.03 8:17.07 9:07.36 9:58.38 10:47.58 11:37.52 12:27.15 13:16.67
14:05.86 14:54.32 15:42.86 16:29.92
2 Weinberg, Wendy 64 PHX-AZ 18:01.52
45.78 1:39.77 2:35.02 3:30.48 4:25.17 5:19.22 6:13.45 7:07.59
8:02.99 8:57.41 9:51.71 10:46.76 11:41.06 12:35.28 13:30.16 14:24.86
15:20.02 16:14.44 17:09.06 18:01.52

*Top Of Page*


Event 1 Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Lesko, John 31 FORD-AZ 13:19.40
35.96 1:14.99 1:54.84 2:34.82 3:15.04 3:55.26 4:35.93 5:16.50
5:56.92 6:37.76 7:18.63 7:59.54 8:41.20 9:22.75 10:04.24 10:44.74
11:25.28 12:04.97 12:43.96 13:19.40

Event 1 Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Sheehan, Eric 38 FORD-AZ 11:13.07
30.56 1:03.19 1:36.21 2:09.67 2:43.28 3:16.76 3:50.54 4:24.40
4:58.49 5:32.53 6:06.45 6:40.68 7:14.70 7:48.79 8:23.08 8:57.23
9:31.27 10:05.33 10:39.41 11:13.07
2 Moon, Brian 39 LPCC-AZ 16:21.70
37.85 1:21.04 2:06.80 2:54.19 3:42.14 4:31.93 5:20.39 6:10.43
7:00.90 7:51.14 8:41.23 9:30.67 10:20.86 11:12.14 12:04.50 12:56.53
13:49.87 14:40.41 15:32.84 16:21.70

Event 1 Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Utsch, Jeff 42 FORD-AZ 10:03.80
28.65 58.72 1:29.07 1:59.27 2:29.29 2:59.43 3:29.71 4:00.12
4:30.48 5:00.80 5:31.13 6:01.47 6:31.84 7:02.26 7:32.65 8:03.23
8:33.81 9:04.26 9:34.63 10:03.80
2 Dickson, Kurt 42 SWS-AZ 10:04.63
27.98 58.00 1:28.38 1:58.48 2:28.65 2:59.09 3:29.44 4:00.14
4:30.55 5:01.03 5:31.53 6:01.90 6:32.37 7:02.86 7:33.42 8:04.04
8:34.90 9:05.45 9:36.10 10:04.63
3 Gort, Alex 44 AZDD-AZ 13:18.66
35.17 1:13.36 1:53.54 2:34.23 3:14.15 3:54.64 4:35.20 5:16.40
5:57.76 6:38.85 7:19.71 8:00.07 8:41.17 9:22.15 10:03.52 10:43.26
11:22.79 12:02.84 12:41.97 13:18.66

Event 1 Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Lanning, Bob 49 FORD-AZ 12:11.92
32.32 1:07.48 1:43.89 2:21.02 2:59.07 3:36.54 4:14.18 4:51.14
5:28.26 6:05.08 6:41.59 7:18.37 7:55.00 8:31.41 9:08.13 9:44.55
10:21.17 10:58.20 11:35.14 12:11.92
2 Vargas, Daniel 49 PHX-AZ 13:40.10
32.52 1:08.74 1:45.71 2:23.00 3:01.11 3:39.89 4:19.77
5:41.80 6:23.34 7:05.42 8:31.97 9:15.63 9:59.97 10:43.96
11:28.61 12:13.11 13:40.10
3 King, Pete 49 UNAT-AZ 14:06.47
4 Everett, Doug 46 FORD-AZ 17:33.78
43.61 1:32.65 2:24.27 3:16.10 4:07.24 5:01.19 5:55.87 6:50.24
7:45.86 8:39.94 9:31.91 10:25.80 11:20.81 12:15.55 13:10.91 14:04.77
14:59.16 15:51.72 16:43.69 17:33.78

Event 1 Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Smith, Jim 53 NMMS-NM 12:04.21
34.12 1:10.58 1:47.46 2:24.44 3:01.46 3:38.38 4:15.31 4:52.29
5:28.95 6:05.51 6:41.98 7:18.48 7:54.72 8:31.08 9:06.90 9:42.88
10:19.02 10:54.88 11:30.39 12:04.21
2 Stites, Jim 52 FORD-AZ 12:47.89
35.06 1:12.95 1:50.99 2:30.02 3:07.80 3:46.14 4:24.77 5:03.17
5:42.18 6:21.64 7:00.99 7:39.91 8:18.81 8:57.86 9:36.59 10:15.09
10:53.76 11:32.50 12:11.15 12:47.89
3 Stein, Thom 54 NMMS-NM 17:14.94

Event 1 Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Roth, Barry 55 FORD-AZ 11:21.90
31.08 1:05.67 1:40.83 2:16.25 2:51.54 3:26.58 4:01.43 4:36.23
5:10.52 5:45.06 6:19.44 6:53.67 7:27.76 8:01.71 8:35.29 9:08.73
9:42.43 10:16.09 10:49.50 11:21.90
2 DiTolla, Robert 55 FORD-AZ 11:28.39
31.15 1:04.80 1:38.35 2:12.28 2:46.54 3:20.84 3:55.30 4:29.89
5:04.37 5:39.25 6:14.77 6:49.70 7:24.64 7:59.84 8:35.08 9:10.11
9:45.07 10:20.26 10:54.92 11:28.39
3 Djang, Philipp 55 NMMS-NM 11:41.83
34.78 1:11.85 1:48.77 2:25.17 3:00.93 3:35.17 4:09.60 4:44.00
5:18.15 5:52.43 6:27.35 7:01.30 7:35.57 8:09.76 8:44.00 9:18.72
9:53.79 10:29.60 11:05.73 11:41.83
4 Supple, Robert 55 NMMS-NM 11:51.76
32.39 1:06.68 1:41.52 2:16.45 2:51.08 3:26.20 4:01.31 4:36.58
5:12.48 5:48.14 6:23.97 6:59.81 7:35.92 8:12.40 8:49.19 9:26.19
10:03.76 10:40.24 11:16.96 11:51.76
5 Wilson, Robert 58 NMMS-NM 12:17.73
31.82 1:06.79 1:42.53 2:18.88 2:55.20 3:31.82 4:08.08 4:44.64
5:21.69 5:58.75 6:35.72 7:13.22 7:51.10 8:29.28 9:07.53 9:46.66
10:24.65 11:02.80 11:40.83 12:17.73
6 Tarajcak, Daniel 55 PHX-AZ 13:40.75
35.51 1:15.55 1:56.68 2:38.31 3:20.68 4:02.85 4:43.82 5:24.61
6:05.86 6:46.88 7:28.24 8:10.70 8:51.84 9:33.25 10:15.58 10:58.80
11:40.38 12:21.43 13:02.54 13:40.75
7 Regenie, Philip 56 NMMS-NM 15:46.12
41.17 1:25.88 2:12.97 3:00.27 3:47.18 4:35.65 5:23.47 6:10.35
6:57.46 7:44.67 8:33.08 9:20.05 10:07.27 10:54.51 11:41.26 12:30.00
13:18.96 14:09.15 14:58.57 15:46.12

Event 1 Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Schifani, William 62 NMMS-NM 15:28.45
41.05 1:24.69 2:10.78 2:58.91 3:46.27 4:34.09 5:22.82 6:10.42
6:58.65 7:46.71 8:34.48 9:23.02 10:11.60 10:59.71 11:46.06 12:31.02
13:16.77 14:02.54 14:48.31 15:28.45
2 Owen, John 60 NMMS-NM 16:32.77
40.60 1:25.66 2:12.23 3:02.06 3:52.96 4:44.49 5:36.08 6:27.60
7:19.31 8:10.20 9:01.12 9:52.02 10:43.30 11:33.66 12:25.17 13:15.30
14:05.81 14:55.74 15:45.84 16:32.77

Event 1 Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Freshley, Mike 69 SDSM-SI 13:22.53
33.51 1:11.60 1:50.95 2:30.11 3:09.76 3:50.30 4:30.17 5:10.31
5:50.97 6:31.47 7:12.00 7:53.04 8:33.92 9:14.66 9:55.54 10:36.76
11:18.13 11:59.67 12:41.34 13:22.53
2 Monroe Sr., Thomas 69 PHX-AZ 27:50.06
1:05.74 2:20.40 3:40.12 5:04.46 6:32.52 8:02.11 9:34.58 11:09.80
12:41.08 14:16.45 15:50.10 17:25.40 19:00.85 20:37.01 22:08.07
23:36.09 25:06.56 26:34.00 27:50.06

Event 1 Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Baker, Donald 79 SDSM-SI 19:15.31
2 Gillin, Gordon 79 FORD-AZ 21:46.06
51.59 1:49.67 2:50.05 3:52.64 4:54.15 5:57.21 7:00.39 8:02.71
9:05.85 10:08.66 11:09.85 12:14.26 13:19.01 15:25.19 16:27.51 18:36.43
19:39.16 20:46.23 21:46.06

*Top Of Page*


Event 2 Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Lebsensoln, Patricia 50 FORD-AZ 25:21.80
41.01 1:25.14 2:10.64 2:56.74 3:41.92 4:27.72 5:13.73 5:59.69
6:45.81 7:31.82 8:17.65 9:04.02 9:50.17 10:36.98 11:23.32 12:10.35
12:56.44 13:42.71 14:29.28 15:15.73 16:02.28 16:48.57 17:35.12 18:22.11
19:08.41 19:55.27 20:42.23 21:28.94 22:15.57 23:02.75 23:49.41 24:35.93
25:21.80

Event 2 Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Ott, Katherine 58 NMMS-NM 25:52.56
43.65 1:28.76 2:15.31 3:02.32 3:49.61 4:36.04 5:23.70 6:11.51
6:58.22 7:44.71 8:32.59 9:19.02 10:07.49 10:55.02 11:41.55 12:30.14
13:17.39 14:04.65 14:51.73 15:39.52 16:26.28 17:14.40 18:02.19 18:50.99
19:38.59 20:26.19 21:13.82 22:01.16 22:48.47 23:35.58 24:21.93 25:08.42
25:52.56
2 Widdifield, Stacie 57 FORD-AZ 27:47.55
47.30 1:36.63 2:26.92 3:17.57 4:08.41 4:59.45 5:50.85 6:41.88
7:32.43 8:22.67 9:13.33 10:04.10 10:54.59 11:44.89 12:35.14 13:25.48
14:16.00 15:06.68 15:57.21
26:08.10 26:59.28
27:47.55
3 Chow, Ruth 59 NMMS-NM 32:21.49
52.05 1:49.44 2:48.57 3:46.05 4:45.72 5:43.03 6:42.75 7:42.48
8:40.85 9:40.18 10:39.62 11:39.30 12:38.93 13:38.13 14:37.11 15:35.99
16:34.28 17:33.89 18:32.40 19:31.58 20:28.94 21:28.42 22:26.60 23:25.28
24:23.33 25:22.03 26:21.05 27:20.23 28:18.37 29:17.78 30:15.95 31:15.65
32:21.49

Event 2 Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Krucker, Kathy 61 FORD-AZ 25:31.16
43.57 1:28.94 2:14.92 3:01.29 3:48.06 4:34.99 5:21.20 6:07.59
6:54.28 7:40.65 8:26.95 9:12.82 9:59.78 10:45.78 11:32.64 12:19.63
13:06.01 13:52.84 14:39.62 15:27.00 16:13.75 17:00.67 17:46.34 18:32.40
19:19.08 20:05.34 20:52.02 21:38.37 22:24.79 23:11.27 23:57.32 24:44.58
25:31.16

*Top Of Page*


Event 2 Men 40-44 1650 Yard Freestyle

===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Hickman, Mark 44 FORD-AZ 19:33.79
31.43 1:05.51 1:40.89 2:16.01 2:50.93 3:26.32 4:02.10 4:38.01
5:13.62 5:49.13 6:24.64 7:00.35 7:36.22 8:11.98 8:47.78 9:23.31
9:58.89 10:34.58 11:10.26 11:46.15 12:22.01 12:58.11 13:34.13 14:10.08
14:46.20 15:22.60 15:58.65 16:34.92 17:11.26 17:47.37 18:23.31 18:59.25
19:33.79

Event 2 Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Becker, John Carl 45 FORD-AZ 20:19.20
31.33 1:05.92 1:40.58 2:16.15 2:52.37 3:27.47 4:03.31 4:39.19
5:15.33 5:51.36 6:27.25 7:03.33 7:39.53 8:16.65 8:53.89 9:30.63
10:07.87 10:44.65 11:22.01 11:58.50 12:35.54 13:12.21 13:49.64 14:26.49
15:06.91 15:47.75 16:28.47 17:08.99 17:49.76 18:30.31 19:07.05 19:43.68
20:19.20
2 Collins, Theodore 46 UNAT-GA 22:56.04
34.55 1:13.07 1:53.24 2:34.46 3:15.61 3:56.90 4:38.14 5:19.71
6:01.03 6:43.20 7:25.12 8:06.88 8:49.12 9:31.18 10:13.44 10:56.17
11:38.51 12:21.55 13:04.03 13:46.40 14:28.74 15:11.76 15:54.79 16:37.48
17:18.83 18:01.30 18:44.70 19:26.56 20:08.23 20:49.65 21:32.03 22:13.43
22:56.04

Event 2 Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Shake, Scott 51 FORD-AZ 17:26.63
29.03 1:01.08 1:33.08 2:05.16 2:37.30 3:09.41 3:41.57 4:13.66
4:45.90 5:18.18 5:50.32 6:22.35 6:54.29 7:26.24 7:58.04 8:29.81
9:01.52 9:33.35 10:05.04 10:36.68 11:08.34 11:39.84 12:11.43 12:42.88
13:14.49 13:46.50 14:18.04 14:49.96 15:21.87 15:53.77 16:25.82 16:57.27
17:26.63
2 Luedtke, Kurt 51 FORD-AZ 22:38.59
38.96 1:18.76 2:03.82 2:45.63 3:27.41 4:09.19 4:51.45 5:32.90
6:14.83 6:56.52 7:38.14 8:19.54 9:01.19 9:41.93 10:23.15 11:04.37
11:45.24 12:27.38 13:10.69 13:52.40 14:33.63 15:14.76 15:55.94 16:36.89
17:17.78 17:58.61 18:39.99 19:20.32 20:00.79 20:41.03 21:21.16 22:01.56
22:38.59
3 Shaw, William 53 SUN-AZ 25:48.59
38.14 1:22.07 2:08.52 2:56.57 3:45.14 4:32.30 5:19.46 6:07.02
6:53.98 7:40.51 8:27.75 9:14.53 10:01.18 10:47.95 11:34.98 12:22.74
13:09.90 13:57.55 14:45.31 15:33.70 16:20.94 17:09.25 17:56.49 18:44.38
19:31.98 20:20.13 21:07.41 21:54.69 22:41.99 23:29.35 24:16.67 25:03.55
25:48.59
4 McLaughlin, Dennis 52 FORD-AZ 29:51.81
47.11 1:39.41 2:33.98 3:28.92 4:25.66 5:22.17 6:17.75 7:13.62
8:08.64 9:02.63 9:57.75 10:52.47 11:50.29 12:44.71 13:39.06 14:32.64
15:24.87 16:19.97 17:12.78 18:07.25 19:01.01 19:55.12 20:49.27 21:44.72
22:37.80 23:33.49 24:28.94 25:24.73 26:19.00 27:14.18 28:05.77 28:59.87
29:51.81

Event 2 Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Jones, R.P. 61 FORD-AZ 23:15.54
38.56 1:21.22 2:05.37 2:48.92 3:32.37 4:15.89 4:59.21 5:41.86
6:24.52 7:07.43 7:50.00 8:32.53 9:14.99 9:57.47 10:39.96 11:22.11
12:04.37 12:46.64 13:28.75 14:10.91 14:53.07 15:35.04 16:16.89 16:58.58
17:40.51 18:22.52 19:04.24 19:45.97 20:28.21 21:10.22 21:52.19 22:34.05
23:15.54

Event 2 Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Jones, Bob L. 67 FORD-AZ 25:12.77
42.33 1:27.99 2:14.29 3:00.68 3:46.77 4:32.90 5:20.12 6:06.49
6:53.16 7:39.63 8:26.43 9:13.12 9:59.84 10:46.42 11:32.73 12:19.04
13:05.24 13:51.47 14:37.06 15:22.74 16:08.44 16:54.41 17:40.47 18:26.36
19:11.69 19:57.23 20:42.86 21:28.36 22:14.22 22:59.52 23:44.81 24:28.98
25:12.77

Event 2 Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Williams, Frank 70 SDSM-SI 22:25.30
37.67 1:17.78 1:57.94 2:37.81 3:17.91 3:57.81 4:38.24 5:18.40
5:58.87 6:39.21 7:20.02 8:00.41 8:40.96 9:21.73 10:02.65 10:43.72
11:24.83 12:06.16 12:47.75 13:29.20 14:10.39 14:51.92 15:33.27 16:14.49
16:55.82 17:37.19 18:18.76 19:00.40 19:42.07 20:23.11 21:04.39 21:45.40
22:25.30
2 Barnitz, Reed 70 NMMS-NM 26:24.18
42.55 1:29.70 2:18.10 3:06.04 3:53.51 4:41.04 5:28.85 6:16.87
7:05.07 7:53.61 8:41.81 9:30.54 10:18.56 11:07.29 11:56.36 12:45.22
13:33.93 14:22.10 15:10.39 15:58.63 16:47.03 17:35.08 18:23.64 19:11.42
19:59.57 20:47.45 21:35.93 22:24.50 23:13.67 24:02.65 24:50.45 25:38.70
26:24.18
3 Ott, Randy 73 NMMS-NM 31:31.92
56.76 1:55.85 2:53.84 3:50.88 4:48.96 5:47.07 6:43.85 7:42.35
8:38.70 9:35.86 10:32.69 11:28.74 12:25.57 13:22.78 14:20.31 15:17.93
16:15.96 17:13.40 18:10.60 19:08.80 20:05.72 21:03.04 22:00.82 22:58.45
23:55.89 24:53.46 25:50.51 26:48.17 27:45.77 28:43.52 29:39.84 30:36.78
31:31.92

Event 2 Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gardner, Kirt 76 AZDD-AZ 33:45.95
55.17 1:51.89 2:51.62 3:51.73 4:52.62 5:53.04 6:53.40 7:54.14
8:55.01 9:57.00 10:57.68 11:59.73 13:01.29 14:03.42 15:05.84 16:07.87
17:12.02 18:13.71 19:17.36 20:19.98 21:23.30 22:26.95 23:30.28 24:33.55
25:36.89 26:38.88 27:41.62 28:45.39 29:45.20 30:48.22 31:49.22 32:49.94
33:45.95

Event 2 Men 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Wolle, Jordan 81 SDSM-SI 32:46.59
22:27.83 23:30.97
24:33.84 25:35.42 26:39.42 27:42.06 28:43.64 29:46.52 30:47.02
32:46.59

*Top Of Page*
_____________________________________________
Saturday April 10, 2010 - Day 2

Event 3 Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Hennessey, Megan 23 UNAT-AZ 2:25.47
33.04 1:09.74 1:48.47 2:25.47

Event 3 Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Warman, Whitney 26 SDM-AZ 2:12.38
31.26 1:05.14 1:39.63 2:12.38
2 Pranke, Bridget 25 FORD-AZ 2:14.28
31.84 1:05.86 1:40.10 2:14.28

Event 3 Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Caldas, Hannah 32 NCMS-NC 1:59.21
27.32 56.97 1:27.69 1:59.21
2 Simon, Alissa 33 NMMS-NM 2:09.75
30.38 1:03.39 1:36.57 2:09.75
3 Inboden, Jen 30 FORD-AZ 2:24.93
32.73 1:09.10 1:46.92 2:24.93

Event 3 Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Huxman, Kim 39 FORD-AZ 2:17.01
31.39 1:05.68 1:41.29 2:17.01

Event 3 Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Smith, Laura 44 MAC-AZ 2:03.23
28.87 59.76 1:31.45 2:03.23
2 Mare-Packard, Jeanette 43 FORD-AZ 2:19.83
32.74 1:08.75 1:44.36 2:19.83

Event 3 Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Major, Becki 46 FORD-AZ 2:15.03
31.85 1:05.91 1:40.93 2:15.03
2 DeLozier, Anna 46 TMM-AZ 2:15.07
31.76 1:06.57 1:41.48 2:15.07
3 Dawson-Cook, Susan 47 LPCC-AZ 2:18.66
32.13 1:07.03 1:42.77 2:18.66

Event 3 Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Winslow, Laura 50 SDM-AZ 2:16.08
31.79 1:05.96 1:40.89 2:16.08
2 Stern, Mimi 53 NMMS-NM 2:24.39
34.19 1:10.22 2:24.39
3 James, Katy 54 SDM-AZ 2:39.57
36.46 1:17.07 1:58.59 2:39.57
4 Harney, Roseanne 54 Unattached 2:43.97
38.02 1:18.87 2:01.96 2:43.97

Event 3 Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Surdoval, Nancy 56 FORD-AZ 2:43.55
35.74 1:16.24 1:59.98 2:43.55
2 Renno, Kathy 57 FORD-AZ 2:56.82
37.91 1:22.67 2:10.44 2:56.82
3 Marcus, Ginger 55 FORD-AZ 3:27.06
44.26 1:34.07 2:30.07 3:27.06
4 Chow, Ruth 59 NMMS-NM 3:41.11
50.14 1:46.82 2:44.83 3:41.11

Event 3 Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Altman, Christie 60 SDM-AZ 2:33.24
35.23 1:14.59 1:54.61 2:33.24
2 Menard, Joanne 62 MAC-AZ 2:35.14
34.78 1:14.71 1:55.57 2:35.14
3 Gillies, Judy 62 FORD-AZ 2:52.25
40.59 1:24.64 2:09.00 2:52.25
4 Mitchell, Lucy 61 FORD-AZ 3:03.30
41.55 1:27.74 2:15.61 3:03.30

Event 3 Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bolar, Sally 70 FORD-AZ 2:56.92
40.74 1:25.52 2:10.97 2:56.92

Event 3 Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Taylor, Carol 80 FORD-AZ 3:45.52
52.71 1:49.93 2:48.98 3:45.52
2 Copeland, Parkie 80 UNAT-GA 3:47.86
53.58 1:50.86 2:49.75 3:47.86

*Top Of Page*

Event 3 Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Miller, Carl 21 FORD-AZ 1:52.46
25.37 53.16 1:22.64 1:52.46

Event 3 Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Ponce Jr., Jose 27 PHX-AZ 1:56.59

Event 3 Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Simon, Gary 34 NMMS-NM 1:49.94
25.91 53.90 1:22.63 1:49.94
2 Conner, Ronald 34 SUN-AZ 2:21.74
31.18 1:06.03 1:43.29 2:21.74

Event 3 Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Commings, Jeff 36 PHX-AZ 1:49.36
25.26 52.92 1:20.85 1:49.36
2 Beaver, Jack 37 PHX-AZ 2:03.79
28.93 59.90 1:31.59 2:03.79
3 Sheehan, Eric 38 FORD-AZ 2:04.24
28.83 1:00.26 1:32.84 2:04.24

Event 3 Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Utsch, Jeff 42 FORD-AZ 1:47.28
25.78 52.99 1:19.97 1:47.28
2 Dickson, Kurt 42 SWS-AZ 1:51.51
27.01 55.50 1:24.07 1:51.51
3 Kratz, Erwin 44 FORD-AZ 1:55.02
26.62 55.38 1:24.61 1:55.02
4 Johnson, Bowen 43 PHX-AZ 2:08.56
28.64 1:00.71 1:34.26 2:08.56

Event 3 Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Jaegers, Al 47 WAMS-PC 1:53.47
26.93 55.61 1:24.74 1:53.47
2 Parmoon, Joseph 45 NMMS-NM 1:53.93
26.64 55.01 1:24.32 1:53.93
3 Becker, John Carl 45 FORD-AZ 2:05.17
28.75 1:00.47 1:32.81 2:05.17
4 Hearne, Derek 47 FORD-AZ 2:12.71
29.91 1:02.74 1:37.48 2:12.71
5 King, Pete 49 UNAT-AZ 2:22.21
31.67 1:07.28 1:44.70 2:22.21
6 Collins, Theodore 46 UNAT-GA 2:24.28
32.49 1:09.19 1:47.34 2:24.28
7 Harnisch, Rodney (Scott) 46 PHX-AZ 2:30.59
33.64 1:11.39 1:51.27 2:30.59
8 Everett, Doug 46 FORD-AZ 2:57.90
40.45 1:27.03 2:14.16 2:57.90

Event 3 Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Hinderaker, Ted 53 FORD-AZ 2:02.58
29.56 1:00.82 1:32.09 2:02.58
2 Smith, Jim 53 NMMS-NM 2:06.14
30.48 1:01.54 1:33.46 2:06.14
3 Cahoon, Bradley 54 SDM-AZ 2:09.98
29.51 1:01.91 1:35.56 2:09.98
4 Ortiz, Keith 54 NMMS-NM 2:12.13
29.84 1:02.27 1:36.77 2:12.13
5 Stites, Jim 52 FORD-AZ 2:12.96
31.39 1:06.19 1:40.81 2:12.96
6 Tomizuka, Frank 50 FORD-AZ 2:13.59
32.95 1:07.43 1:41.12 2:13.59
7 Getts, David 53 PHX-AZ 2:29.11
33.53 1:11.57 1:50.85 2:29.11
8 Shaw, William 53 SUN-AZ 2:42.08
35.43 1:16.46 2:00.60 2:42.08
9 McLaughlin, Dennis 52 FORD-AZ 3:05.74
40.36 1:25.77 2:15.49 3:05.74

Event 3 Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Supple, Robert 55 NMMS-NM 1:57.58
28.52 58.08 1:27.41 1:57.58
2 Roth, Barry 55 FORD-AZ 1:57.65
27.84 57.43 1:27.14 1:57.65
3 Djang, Philipp 55 NMMS-NM 2:00.51
27.88 58.20 1:29.51 2:00.51
4 DiTolla, Robert 55 FORD-AZ 2:00.90
28.18 58.61 1:30.00 2:00.90
5 Krongaard, Jeff 55 FORD-AZ 2:10.81
31.73 1:05.59 1:38.90 2:10.81
6 Lavery, J.T. 55 FORD-AZ 2:13.17
31.08 1:04.85 1:39.38 2:13.17
7 Tarajcak, Daniel 55 PHX-AZ 2:18.23
32.16 1:07.27 1:42.55 2:18.23
8 Vraspir, Alan 59 NMMS-NM 2:36.46
35.18 1:15.32 1:57.72 2:36.46

Event 3 Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bailey, Hop 62 FORD-AZ 2:25.12
34.64 1:11.67 1:48.49 2:25.12
2 Jones, R.P. 61 FORD-AZ 2:31.52
35.82 1:14.74 1:53.38 2:31.52
3 Owen, John 60 NMMS-NM 2:52.26
40.31 1:23.89 2:06.92 2:52.26
4 Coleman, James 63 AZM-AZ 3:45.72
50.19 1:49.00 2:49.99 3:45.72

Event 3 Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Jones, Bob L. 67 FORD-AZ 2:50.01
40.27 1:24.82 2:08.87 2:50.01
2 Monroe Sr., Thomas 69 PHX-AZ 5:26.97
1:01.61 2:25.27 3:58.70 5:26.97

Event 3 Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Williams, Frank 70 SDSM-SI 2:21.88
32.45 1:07.92 1:44.92 2:21.88
2 Barnitz, Reed 70 NMMS-NM 2:53.24
40.40 1:24.28 2:09.80 2:53.24

Event 3 Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Baker, Donald 79 SDSM-SI 3:16.11
40.73 1:28.69 2:21.75 3:16.11
2 Fritz, Jack 77 FORD-AZ 4:12.87
1:01.19 2:08.47 3:11.85 4:12.87

Event 3 Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Wolle, Jordan 81 SDSM-SI 3:35.90
42.52 1:36.33 2:37.22 3:35.90

*Top Of Page*
 

Event 4 Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Swain, Christine 22 AMM-AZ 33.00

Event 4 Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Pursley, Lisa 25 PHX-AZ 26.25
2 Urbatchka, Lindsey 26 SDM-AZ 27.44
3 Staubitz, Nadia 25 AGUA-MR 28.17
3 Mack, Rachel 27 MAC-AZ 31.65
4 Busche, Kelly 25 AMM-AZ 28.39
5 Schneider, Leah 25 WMAC-WI 28.91
6 Johnson, Jen 28 MAC-AZ 30.23
7 Warman, Whitney 26 SDM-AZ 31.00
8 Pranke, Bridget 25 FORD-AZ 33.56

Event 4 Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Worden, Michelle 32 FORD-AZ 28.62
2 Pitney, Nancy 32 MAC-AZ 29.65
3 Simon, Alissa 33 NMMS-NM 29.78

Event 4 Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Rankin, Maureen 39 PHX-AZ 28.95
2 Buffett, Patty 36 NMMS-NM 32.93
3 Frechette, Bethany 39 AMM-AZ 36.86

Event 4 Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Ferrara, Lisa 44 SDM-AZ 31.94
2 Lerew, Teri 44 FORD-AZ 32.29

Event 4 Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 DeLozier, Anna 46 TMM-AZ 32.04
2 Mullaney, Amy 49 SDM-AZ 32.90

Event 4 Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Mitchel, Sandy 50 LPCC-AZ 34.79
2 Morrissey, Sandy 50 NMMS-NM 39.32
3 Kawamoto, Cristina 54 NMMS-NM 40.78

Event 4 Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Renno, Kathy 57 FORD-AZ 41.53

Event 4 Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Altman, Christie 60 SDM-AZ 33.59
2 Krucker, Kathy 61 FORD-AZ 44.48
3 Weinberg, Wendy 64 PHX-AZ 51.34

Event 4 Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bolar, Sally 70 FORD-AZ 41.25

Event 4 Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Kinney, Nancy 81 PHX-AZ 55.05
2 Taylor, Carol 80 FORD-AZ 55.80

*Top Of Page*
 

Event 4 Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Ponce Jr., Jose 27 PHX-AZ 25.63
2 Palmer, Jacob 29 SUN-AZ 25.64
4 Decker, David 28 SUN-AZ 33.34

Event 4 Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Simon, Gary 34 NMMS-NM 24.42
2 Lesko, John 31 FORD-AZ 32.00
3 Conner, Ronald 34 SUN-AZ 40.96

Event 4 Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 So, Stephen 35 PHX-AZ 25.47
2 Gillilan, William 38 NMMS-NM 26.24
3 Spires, Derek 36 PHX-AZ 26.69
4 Valle, Marc 35 SDM-AZ 26.81
5 Beaver, Jack 37 PHX-AZ 27.83

Event 4 Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Decker, Nicholas 42 NMMS-NM 23.71
2 Johnson, Bowen 43 PHX-AZ 28.13
3 Rankin, Mark 43 PHX-AZ 28.17
4 Gort, Alex 44 AZDD-AZ 30.79

Event 4 Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Vargas, Daniel 49 PHX-AZ 28.79
2 Harnisch, Rodney (Scott) 46 PHX-AZ 36.71
3 Everett, Doug 46 FORD-AZ 41.32

Event 4 Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Smith, Paul 50 MAC-AZ 23.60
2 Nenon, Philip 50 LPCC-AZ 27.07

Event 4 Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Wilson, Robert 58 NMMS-NM 27.47
2 Emerson, Gary 55 TJCC-AZ 28.05
3 DiTolla, Robert 55 FORD-AZ 28.16
4 Taylor, Gordon 58 PHX-AZ 28.74

Event 4 Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Jones, R.P. 61 FORD-AZ 30.59
2 Bly, James 63 FORD-AZ 32.08

Event 4 Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Freshley, Mike 69 SDSM-SI 28.47
2 Bernard, Kimball 65 PHX-AZ 32.48
3 Jones, Bob L. 67 FORD-AZ 45.19
4 Whitten, Philip 66 AZM-AZ 47.70

Event 4 Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gillin, Gordon 79 FORD-AZ 51.19

*Top Of Page*

Event 5 Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Hennessey, Megan 23 UNAT-AZ 1:15.81
37.55 1:15.81

Event 5 Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Staubitz, Nadia 25 AGUA-MR 1:00.95
29.38 1:00.95
2 Busche, Kelly 25 AMM-AZ 1:04.32

Event 5 Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Caldas, Hannah 32 NCMS-NC 1:03.51
2 Inboden, Jen 30 FORD-AZ 1:14.44
35.55 1:14.44

Event 5 Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Decker, Teddy 37 NMMS-NM 1:06.33
31.67 1:06.33
2 Buffett, Patty 36 NMMS-NM 1:09.86
33.91 1:09.86
3 Huxman, Kim 39 FORD-AZ 1:15.40
37.01 1:15.40

Event 5 Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Smith, Laura 44 MAC-AZ 1:04.66
2 Lerew, Teri 44 FORD-AZ 1:15.43
37.49 1:15.43
3 Saad, Victoria 44 NMMS-NM 1:34.72
44.60 1:34.72

Event 5 Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bunch, Brigid 46 PRES-AZ 1:05.34
2 Bailey, Monica 48 FORD-AZ 1:09.31
33.55 1:09.31

Event 5 Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 James, Katy 54 SDM-AZ 1:16.25
36.44 1:16.25

Event 5 Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Krucker, Kathy 61 FORD-AZ 1:34.29
45.83 1:34.29
2 Mitchell, Lucy 61 FORD-AZ 1:37.68
48.16 1:37.68
3 Stigers, Penny 63 SBM-AZ 1:48.36
52.21 1:48.36

Event 5 Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Kinney, Nancy 81 PHX-AZ 1:46.06
50.21 1:46.06

*Top Of Page*

Event 5 Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Hadley, Eric 26 AZM-AZ 51.12
24.78 51.12

Event 5 Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Lesko, John 31 FORD-AZ 1:11.08
35.42 1:11.08

Event 5 Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Dickson, Kurt 42 SWS-AZ 58.52
29.01 58.52
2 Utsch, Jeff 42 FORD-AZ 1:00.02
29.79 1:00.02
3 Hickman, Mark 44 FORD-AZ 1:00.32
4 Rankin, Mark 43 PHX-AZ 1:19.29
39.45 1:19.29

Event 5 Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Collins, Theodore 46 UNAT-GA 1:16.79
37.18 1:16.79

Event 5 Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Patching, Glen 51 FORD-AZ 57.19
27.73 57.19
2 Shake, Scott 51 FORD-AZ 57.36
28.22 57.36
3 Smith, Jim 53 NMMS-NM 1:07.90
4 Getts, David 53 PHX-AZ 1:18.98
38.34 1:18.98

Event 5 Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Djang, Philipp 55 NMMS-NM 59.74
29.51 59.74
2 Supple, Robert 55 NMMS-NM 1:01.67
30.26 1:01.67
3 Krongaard, Jeff 55 FORD-AZ 1:07.33
33.34 1:07.33
4 Emerson, Gary 55 TJCC-AZ 1:13.13
34.58 1:13.13

Event 5 Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Jones, Bob L. 67 FORD-AZ 1:33.70
47.06 1:33.70
2 Bernard, Kimball 65 PHX-AZ 1:45.36
1:23.75 1:45.36

*Top Of Page*

Event 6 Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Johnson, Jen 28 MAC-AZ 2:42.59
36.88 1:17.87 1:59.98 2:42.59
2 Schneider, Leah 25 WMAC-WI 2:45.52
37.56 1:19.19 2:01.96 2:45.52

Event 6 Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Rankin, Maureen 39 PHX-AZ 2:31.99
34.09 1:12.05 1:51.55 2:31.99

Event 6 Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bunch, Brigid 46 PRES-AZ 2:52.77
37.63 1:21.10 2:06.43 2:52.77
2 Dawson-Cook, Susan 47 LPCC-AZ 2:54.44
39.19 1:22.68 2:08.21 2:54.44
3 Mullaney, Amy 49 SDM-AZ 2:57.07
39.91 1:24.41 2:10.56 2:57.07
4 Creswell Liotta, Brenda 47 PHX-AZ 3:19.26
45.79 1:35.90 2:27.34 3:19.26

Event 6 Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Kawamoto, Cristina 54 NMMS-NM 3:37.89
46.60 1:39.91 2:39.08 3:37.89

Event 6 Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Menard, Joanne 62 MAC-AZ 3:28.25
45.22 1:39.38 2:34.06 3:28.25
2 Weinberg, Wendy 64 PHX-AZ 4:05.31
55.91 2:00.96 3:03.15 4:05.31

Event 6 Women 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Taylor, Carol 80 FORD-AZ 4:26.16
1:02.78 2:10.45 3:20.19 4:26.16

*Top Of Page*

Event 6 Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Lesko, John 31 FORD-AZ 2:59.93
40.76 1:26.20 2:12.89 2:59.93

Event 6 Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Johnson, Bowen 43 PHX-AZ 2:30.84
34.33 1:12.65 1:51.33 2:30.84
2 Tran, Keith 42 SDM-AZ 2:47.32
37.49 1:20.91 2:05.28 2:47.32

Event 6 Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Vargas, Daniel 49 PHX-AZ 2:32.57
34.50 1:12.49 1:51.98 2:32.57
2 Vargas, Enrique 48 PHX-AZ 2:57.60
34.70 1:17.85 2:06.43 2:57.60

Event 6 Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Getts, David 53 PHX-AZ 3:07.02
40.44 1:27.99 2:17.77 3:07.02

Event 6 Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Liotta, Robert 58 PHX-AZ 2:43.61
36.60 1:18.57 2:01.68 2:43.61
2 Tarajcak, Daniel 55 PHX-AZ 2:53.43
38.44 1:22.15 2:07.25 2:53.43

Event 6 Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gemmill, Dave 62 PHX-AZ 2:51.39
39.06 1:22.28 2:06.58 2:51.39

Event 6 Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Freshley, Mike 69 SDSM-SI 2:47.57
37.34 1:19.35 2:02.91 2:47.57
2 Monroe Sr., Thomas 69 PHX-AZ 5:28.72
1:06.09 2:28.59 3:58.86 5:28.72
-- Whitten, Philip 66 AZM-AZ DQ

Event 6 Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bolze, Joseph 70 METR-MR 3:29.88
45.71 1:39.12 2:34.83 3:29.88

Event 6 Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Peter, Harold 75 SBM-AZ 4:07.42
49.81 1:49.13 2:58.70 4:07.42
2 Gillin, Gordon 79 FORD-AZ 4:49.71
1:03.67 2:17.75 3:35.84 4:49.71
3 Fritz, Jack 77 FORD-AZ 4:57.43
1:04.13 2:24.66 3:45.27 4:57.43

*Top Of Page*

Event 7 Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Swain, Christine 22 AMM-AZ 30.96

Event 7 Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Pursley, Lisa 25 PHX-AZ 24.78
2 Busche, Kelly 25 AMM-AZ 26.79
3 Warman, Whitney 26 SDM-AZ 28.02
4 Mack, Rachel 27 MAC-AZ 28.46
5 Johnson, Jen 28 MAC-AZ 29.64
6 Pranke, Bridget 25 FORD-AZ 31.13

Event 7 Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Caldas, Hannah 32 NCMS-NC 25.05
2 Worden, Michelle 32 FORD-AZ 26.13
3 Pitney, Nancy 32 MAC-AZ 26.33
4 Inboden, Jen 30 FORD-AZ 30.16

Event 7 Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Decker, Teddy 37 NMMS-NM 27.20

Event 7 Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Ferrara, Lisa 44 SDM-AZ 28.19
2 Mare-Packard, Jeanette 43 FORD-AZ 28.22
3 So, Louise 41 PHX-AZ 33.30
4 Saad, Victoria 44 NMMS-NM 35.49

Event 7 Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Major, Becki 46 FORD-AZ 28.46
2 DeLozier, Anna 46 TMM-AZ 28.95
3 Creswell Liotta, Brenda 47 PHX-AZ 31.47
4 Strachan, Kelly 49 FORD-AZ 45.74

Event 7 Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Morrissey, Sandy 50 NMMS-NM 28.62
2 Winslow, Laura 50 SDM-AZ 28.73
3 Mitchel, Sandy 50 LPCC-AZ 29.83
4 Stern, Mimi 53 NMMS-NM 29.97
5 James, Katy 54 SDM-AZ 30.33
6 Harney, Roseanne 54 Unattached 34.56

Event 7 Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Surdoval, Nancy 56 FORD-AZ 33.11
2 Renno, Kathy 57 FORD-AZ 33.81
3 Marcus, Ginger 55 FORD-AZ 39.67
4 Chow, Ruth 59 NMMS-NM 51.64

Event 7 Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Altman, Christie 60 SDM-AZ 29.01
2 Menard, Joanne 62 MAC-AZ 32.66
3 Weinberg, Wendy 64 PHX-AZ 42.52

Event 7 Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Kinney, Nancy 81 PHX-AZ 40.93
2 Copeland, Parkie 80 UNAT-GA 51.32

*Top Of Page*

Event 7 Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Shores, Kyle 24 PHX-AZ 20.80

Event 7 Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Hadley, Eric 26 AZM-AZ 21.64
2 Palmer, Jacob 29 SUN-AZ 23.37
3 Ponce Jr., Jose 27 PHX-AZ 23.47
4 Decker, David 28 SUN-AZ 29.78

Event 7 Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Simon, Gary 34 NMMS-NM 22.36
2 Conner, Ronald 34 SUN-AZ 29.44

Event 7 Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Commings, Jeff 36 PHX-AZ 22.90
2 Gillilan, William 38 NMMS-NM 24.47
3 Valle, Marc 35 SDM-AZ 24.52
4 Spires, Derek 36 PHX-AZ 25.00
5 Beaver, Jack 37 PHX-AZ 25.15

Event 7 Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Utsch, Jeff 42 FORD-AZ 23.34
2 Dickson, Kurt 42 SWS-AZ 24.18
3 Hickman, Mark 44 FORD-AZ 25.16
4 Rankin, Mark 43 PHX-AZ 25.71
5 Gort, Alex 44 AZDD-AZ 26.87

Event 7 Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Becker, John Carl 45 FORD-AZ 25.93
2 King, Pete 49 UNAT-AZ 26.95
3 Hearne, Derek 47 FORD-AZ 27.13
4 Vargas, Enrique 48 PHX-AZ 27.93
5 Harnisch, Rodney (Scott) 46 PHX-AZ 30.91

Event 7 Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Smith, Paul 50 MAC-AZ 22.22
2 Nenon, Philip 50 LPCC-AZ 25.00
3 Hinderaker, Ted 53 FORD-AZ 25.10
4 Ortiz, Keith 54 NMMS-NM 26.73
5 Tomizuka, Frank 50 FORD-AZ 27.44
6 Stein, Thom 54 NMMS-NM 34.10
7 McLaughlin, Dennis 52 FORD-AZ 35.55

Event 7 Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Roth, Barry 55 FORD-AZ 23.33
2 Wilson, Robert 58 NMMS-NM 24.07
3 Supple, Robert 55 NMMS-NM 24.22
4 Taylor, Gordon 58 PHX-AZ 26.43
5 Vraspir, Alan 59 NMMS-NM 28.93
6 Regenie, Philip 56 NMMS-NM 31.69

Event 7 Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bly, James 63 FORD-AZ 28.95
2 Jones, R.P. 61 FORD-AZ 29.55
3 Owen, John 60 NMMS-NM 35.70
4 Coleman, James 63 AZM-AZ 44.23

Event 7 Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Freshley, Mike 69 SDSM-SI 27.44
2 Bernard, Kimball 65 PHX-AZ 28.46
3 Whitten, Philip 66 AZM-AZ 35.48
4 Monroe Sr., Thomas 69 PHX-AZ 58.69

Event 7 Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bolze, Joseph 70 METR-MR 31.04
2 Barnitz, Reed 70 NMMS-NM 32.72

Event 7 Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Baker, Donald 79 SDSM-SI 35.84
2 Fritz, Jack 77 FORD-AZ 40.26

Event 7 Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Wolle, Jordan 81 SDSM-SI 39.57

*Top Of Page*

Event 8 Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Urbatchka, Lindsey 26 SDM-AZ 59.03
27.49 59.03
2 Pursley, Lisa 25 PHX-AZ 1:01.78
29.61 1:01.78
3 Staubitz, Nadia 25 AGUA-MR 1:02.24
29.16 1:02.24
4 Schneider, Leah 25 WMAC-WI 1:05.91
30.42 1:05.91

Event 8 Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Simon, Alissa 33 NMMS-NM 1:04.95
30.42 1:04.95

Event 8 Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Frechette, Bethany 39 AMM-AZ 1:34.46
39.29 1:34.46

Event 8 Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Lerew, Teri 44 FORD-AZ 1:13.94
35.16 1:13.94

Event 8 Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Dawson-Cook, Susan 47 LPCC-AZ 1:14.27
35.85 1:14.27
2 Creswell Liotta, Brenda 47 PHX-AZ 1:39.41
44.26 1:39.41

Event 8 Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Altman, Christie 60 SDM-AZ 1:22.08
36.32 1:22.08
2 Mitchell, Lucy 61 FORD-AZ 1:50.10
49.71 1:50.10

Event 8 Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bolar, Sally 70 FORD-AZ 1:37.33
46.80 1:37.33

*Top Of Page*

Event 8 Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Shores, Kyle 24 PHX-AZ 50.80
24.11 50.80
2 Miller, Carl 21 FORD-AZ 56.04
25.54 56.04

Event 8 Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Ponce Jr., Jose 27 PHX-AZ 59.68
26.97 59.68

Event 8 Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Valle, Marc 35 SDM-AZ 1:01.69
29.13 1:01.69
2 Beaver, Jack 37 PHX-AZ 1:01.82
29.55 1:01.82

Event 8 Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Decker, Nicholas 42 NMMS-NM 53.11
24.72 53.11
2 Utsch, Jeff 42 FORD-AZ 58.65
27.84 58.65
3 Gort, Alex 44 AZDD-AZ 1:09.57
33.15 1:09.57

Event 8 Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Vargas, Daniel 49 PHX-AZ 1:07.36
30.94 1:07.36

Event 8 Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Cahoon, Bradley 54 SDM-AZ 1:06.04
31.06 1:06.04
2 Ortiz, Keith 54 NMMS-NM 1:13.95
35.35 1:13.95

Event 8 Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Krongaard, Jeff 55 FORD-AZ 1:00.59
29.36 1:00.59
2 DiTolla, Robert 55 FORD-AZ 1:01.47
29.63 1:01.47
3 Yost, Hunter 58 UNAT-AZ 1:01.82
29.65 1:01.82
4 Wilson, Robert 58 NMMS-NM 1:06.83
29.88 1:06.83
5 Tarajcak, Daniel 55 PHX-AZ 1:12.61
33.40 1:12.61

Event 8 Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Williams, Frank 70 SDSM-SI 1:13.10
35.12 1:13.10
2 Bolze, Joseph 70 METR-MR 1:34.74
44.86 1:34.74

Event 8 Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gillin, Gordon 79 FORD-AZ 2:06.59
55.87 2:06.59

*Top Of Page*

Event 9 Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Swain, Christine 22 AMM-AZ 36.47

Event 9 Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Pursley, Lisa 25 PHX-AZ 28.20
2 Staubitz, Nadia 25 AGUA-MR 28.69
3 Busche, Kelly 25 AMM-AZ 30.34
4 Mack, Rachel 27 MAC-AZ 34.03

Event 9 Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Pitney, Nancy 32 MAC-AZ 31.87
2 Inboden, Jen 30 FORD-AZ 33.91

Event 9 Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Decker, Teddy 37 NMMS-NM 30.81
2 Buffett, Patty 36 NMMS-NM 31.68
3 Rankin, Maureen 39 PHX-AZ 33.93

Event 9 Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Smith, Laura 44 MAC-AZ 30.86
2 Lerew, Teri 44 FORD-AZ 35.15
3 Saad, Victoria 44 NMMS-NM 43.10

Event 9 Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bunch, Brigid 46 PRES-AZ 31.39
2 Bailey, Monica 48 FORD-AZ 32.02
3 DeLozier, Anna 46 TMM-AZ 33.61
4 Creswell Liotta, Brenda 47 PHX-AZ 42.86

Event 9 Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 James, Katy 54 SDM-AZ 34.32
2 Kawamoto, Cristina 54 NMMS-NM 47.83

Event 9 Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Surdoval, Nancy 56 FORD-AZ 37.67

Event 9 Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Krucker, Kathy 61 FORD-AZ 42.47
2 Stigers, Penny 63 SBM-AZ 48.03

Event 9 Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Kinney, Nancy 81 PHX-AZ 47.96
2 Taylor, Carol 80 FORD-AZ 56.85

*Top Of Page*

Event 9 Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Hadley, Eric 26 AZM-AZ 23.95
2 Decker, David 28 SUN-AZ 37.08

Event 9 Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Lesko, John 31 FORD-AZ 32.50

Event 9 Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gillilan, William 38 NMMS-NM 29.01
2 Spires, Derek 36 PHX-AZ 45.85

Event 9 Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Dickson, Kurt 42 SWS-AZ 28.11
2 Rankin, Mark 43 PHX-AZ 31.86

Event 9 Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Jaegers, Al 47 WAMS-PC 26.15
2 Collins, Theodore 46 UNAT-GA 34.25

Event 9 Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Patching, Glen 51 FORD-AZ 27.34
2 Nenon, Philip 50 LPCC-AZ 27.65
3 Smith, Jim 53 NMMS-NM 32.12

Event 9 Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Djang, Philipp 55 NMMS-NM 28.35
2 Supple, Robert 55 NMMS-NM 29.57
3 Emerson, Gary 55 TJCC-AZ 31.15
4 Taylor, Gordon 58 PHX-AZ 31.21

Event 9 Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Freshley, Mike 69 SDSM-SI 32.87
2 Bernard, Kimball 65 PHX-AZ 36.82
3 Whitten, Philip 66 AZM-AZ 41.38
4 Jones, Bob L. 67 FORD-AZ 46.01
5 Monroe Sr., Thomas 69 PHX-AZ 1:18.69

Event 9 Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Peter, Harold 75 SBM-AZ 47.47

*Top Of Page*

Event 10 Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Hennessey, Megan 23 UNAT-AZ 2:45.69
36.37 2:07.13 2:45.76 2:45.69

Event 10 Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Urbatchka, Lindsey 26 SDM-AZ 2:19.44
28.20 1:04.31 1:46.70 2:19.44
2 Schneider, Leah 25 WMAC-WI 2:26.78
31.44 1:10.64 1:52.95 2:26.78
3 Warman, Whitney 26 SDM-AZ 2:31.53
33.29 1:13.87 1:56.14 2:31.53
4 Mack, Rachel 27 MAC-AZ 2:34.12
32.95 1:13.65 1:56.43 2:34.12
5 Johnson, Jen 28 MAC-AZ 2:34.68
32.60 1:13.69 1:57.37 2:34.68

Event 10 Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Caldas, Hannah 32 NCMS-NC 2:16.67
29.20 1:03.54 1:44.15 2:16.67
2 Worden, Michelle 32 FORD-AZ 2:19.07
29.99 1:07.72 1:46.96 2:19.07
3 Pitney, Nancy 32 MAC-AZ 2:24.91
32.89 1:12.12 1:52.27 2:24.91
4 Simon, Alissa 33 NMMS-NM 2:25.57
31.56 1:10.02 1:51.72 2:25.57

Event 10 Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Rankin, Maureen 39 PHX-AZ 2:23.19
30.32 1:08.53 1:49.25 2:23.19
2 Buffett, Patty 36 NMMS-NM 2:42.65
37.78 1:18.50 2:05.19 2:42.65
3 Frechette, Bethany 39 AMM-AZ 3:22.71
40.72 1:34.26 2:33.92 3:22.71

Event 10 Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bunch, Brigid 46 PRES-AZ 2:27.79
31.71 1:07.23 1:51.74 2:27.79
2 Dawson-Cook, Susan 47 LPCC-AZ 2:37.75
34.01 1:17.63 2:01.61 2:37.75
3 Mullaney, Amy 49 SDM-AZ 2:47.38
36.44 1:24.48 2:09.72 2:47.38

Event 10 Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Stern, Mimi 53 NMMS-NM 2:55.01
38.32 1:24.74 2:16.45 2:55.01

Event 10 Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Surdoval, Nancy 56 FORD-AZ 3:14.04
45.02 1:35.00 2:30.81 3:14.04

Event 10 Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Mitchell, Lucy 61 FORD-AZ 3:31.86
50.84 1:44.03 2:43.59 3:31.86
2 Weinberg, Wendy 64 PHX-AZ 4:10.47
2:15.21 3:18.03 4:10.70 4:10.47

*Top Of Page*

Event 10 Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Simon, Gary 34 NMMS-NM 2:02.92
25.63 57.91 1:34.42 2:02.92

Event 10 Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Commings, Jeff 36 PHX-AZ 1:59.44
25.91 55.90 1:29.69 1:59.44

Event 10 Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Kratz, Erwin 44 FORD-AZ 2:10.94
28.63 1:01.34 1:40.81 2:10.94
2 Hickman, Mark 44 FORD-AZ 2:16.45
30.30 1:04.46 1:44.52 2:16.45
3 Johnson, Bowen 43 PHX-AZ 2:25.61
30.50 1:10.66 1:49.72 2:25.61
4 Gort, Alex 44 AZDD-AZ 2:41.05
33.25 1:18.88 2:07.28 2:41.05

Event 10 Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Vargas, Daniel 49 PHX-AZ 2:36.10
31.64 1:14.68 1:56.49 2:36.10
2 Collins, Theodore 46 UNAT-GA 2:57.63
38.44 1:23.04 2:17.24 2:57.63

Event 10 Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Shake, Scott 51 FORD-AZ 2:08.09
28.16 1:01.39 1:39.32 2:08.09
2 Ortiz, Keith 54 NMMS-NM 2:36.68
35.10 1:19.88 2:03.39 2:36.68
3 Getts, David 53 PHX-AZ 2:58.33
41.08 1:28.24 2:18.30 2:58.33

Event 10 Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Djang, Philipp 55 NMMS-NM 2:17.77
30.83 1:04.47 1:46.58 2:17.77
2 Yost, Hunter 58 UNAT-AZ 2:21.66
31.51 1:07.10 1:48.74 2:21.66
3 Roth, Barry 55 FORD-AZ 2:22.10
30.86 1:09.06 1:50.33 2:22.10
4 DiTolla, Robert 55 FORD-AZ 2:23.04
30.39 1:09.05 1:51.57 2:23.04
5 Krongaard, Jeff 55 FORD-AZ 2:26.50
30.31 1:10.62 1:54.81 2:26.50
6 Liotta, Robert 58 PHX-AZ 2:35.80
32.48 1:14.91 1:58.25 2:35.80
7 Tarajcak, Daniel 55 PHX-AZ 2:48.37
35.01 1:23.34 2:10.63 2:48.37

Event 10 Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gemmill, Dave 62 PHX-AZ 2:42.13
34.31 1:21.20 2:05.83 2:42.13
2 Jones, R.P. 61 FORD-AZ 3:03.86
34.20 1:19.33 2:08.49 3:03.86
-- Bailey, Hop 62 FORD-AZ DQ
38.58 1:22.36 2:11.11 DQ

Event 10 Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bolze, Joseph 70 METR-MR 3:15.40
43.04 1:35.63 2:31.82 3:15.40

Event 10 Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Baker, Donald 79 SDSM-SI 3:54.23
50.35 1:55.87 3:01.84 3:54.23
2 Gillin, Gordon 79 FORD-AZ 4:13.92
56.64 2:03.50 3:18.38 4:13.92

*Top Of Page*

Event 11 Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Arizona Mountain Masters-AZ 'A' 1:56.53
1) Busche, Kelly W25 2) Frechette, Bethany W39
3) Hobbs, Liz W48 4) Swain, Christine W22
26.12 58.70 1:30.25 1:56.53

Event 11 Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Ford Aquatics-AZ 'A' 1:51.72
1) Worden, Michelle W32 2) Mare-Packard, Jeanette W43
3) Bailey, Monica W48 4) Lerew, Teri W44
26.64 54.63 1:23.35 1:51.72
2 Mesa Aquacits-AZ 'A' 1:51.99
1) Smith, Laura W44 2) Johnson, Jen W28
3) Pitney, Nancy W32 4) Mack, Rachel W27
27.65 57.01 1:26.46 1:51.99
3 New Mexico MastersSwimming-NM 'A' 1:52.44
1) Morrissey, Sandy W50 2) Decker, Teddy W37
3) Stern, Mimi W53 4) Simon, Alissa W33
28.80 55.62 1:25.29 1:52.44
4 Phoenix Swim Club-AZ 'A' 1:55.71
1) Rankin, Maureen W39 2) Creswell Liotta, Brenda W47
3) So, Louise W41 4) Pursley, Lisa W25
27.26 58.64 1:30.93 1:55.71

Event 11 Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 New Mexico MastersSwimming-NM 'A' 2:27.31
1) Saad, Victoria W44 2) Chow, Ruth W59
3) Kawamoto, Cristina W54 4) Buffett, Patty W36
34.36 1:22.02 1:58.11 2:27.31

Event 11 Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Sun Devil Masters-AZ 'A' 1:57.48
1) Altman, Christie W60 2) James, Katy W54
3) Mullaney, Amy W49 4) Winslow, Laura W50
29.25 59.47 1:28.07 1:57.48

Event 11 Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Ford Aquatics-AZ 'A' 2:19.95
1) Surdoval, Nancy W56 2) Krucker, Kathy W61
3) Gillies, Judy W62 4) Renno, Kathy W57
33.39 1:09.34 1:46.57 2:19.95
2 Ford Aquatics-AZ 'B' 2:35.42
1) Marcus, Ginger W55 2) Mitchell, Lucy W61
3) Taylor, Carol W80 4) Bolar, Sally W70
40.18 1:20.67 2:12.62 2:35.42

*Top Of Page*

Event 12 Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Phoenix Swim Club-AZ 'A' 1:31.78
1) Shores, Kyle M24 2) Ponce Jr., Jose M27
3) Spires, Derek M36 4) Commings, Jeff M36
20.84 44.15 1:08.82 1:31.78
2 Ford Aquatics-AZ 'A' 1:42.50
1) Miller, Carl M21 2) Lesko, John M31
3) Hickman, Mark M44 4) Kratz, Erwin M44
23.65 53.61 1:18.39 1:42.50

Event 12 Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 New Mexico MastersSwimming-NM 'A' 1:31.83
1) Simon, Gary M34 2) Gillilan, William M38
3) Parmoon, Joseph M45 4) Decker, Nicholas M42
22.92 46.64 1:09.64 1:31.83
2 Sunfish-AZ 'A' 1:52.89
1) Conner, Ronald M34 2) Decker, David M28
3) Palmer, Jacob M29 4) Shaw, William M53
29.15 59.33 1:29.65 1:52.89

Event 12 Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Phoenix Swim Club-AZ 'A' 1:42.74
1) So, Stephen M35 2) Beaver, Jack M37
3) Johnson, Bowen M43 4) Rankin, Mark M43
23.95 49.18 1:16.50 1:42.74

Event 12 Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Ford Aquatics-AZ 'A' 1:36.63
1) Roth, Barry M55 2) Shake, Scott M51
3) DiTolla, Robert M55 4) Patching, Glen M51
23.33 46.71 1:12.85 1:36.63
2 Ford Aquatics-AZ 'B' 1:57.81
1) Becker, John Carl M45 2) Everett, Doug M46
3) Luedtke, Kurt M51 4) Hearne, Derek M47
26.20 1:00.55 1:30.67 1:57.81
3 Phoenix Swim Club-AZ 'A' 1:59.75
1) Vargas, Daniel M49 2) Vargas, Enrique M48
3) Harnisch, Rodney (Scott) M46 4) Getts, David M53
56.45 1:27.96 2:00.78 1:59.75
4 Ford Aquatics-AZ 'C' 2:10.80
1) Lavery, J.T. M55 2) Bailey, Hop M62
3) Gillin, Gordon M79 4) Stites, Jim M52
27.82 59.53 1:43.55 2:10.80

Event 12 Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 New Mexico MastersSwimming-NM 'A' 1:39.74
1) Djang, Philipp M55 2) Vraspir, Alan M59
3) Wilson, Robert M58 4) Supple, Robert M55
24.85 53.18 1:16.50 1:39.74
2 Phoenix Swim Club-AZ 'A' 1:55.65
1) Tarajcak, Daniel M55 2) Taylor, Gordon M58
3) Liotta, Robert M58 4) Gemmill, Dave M62
28.22 54.95 1:25.80 1:55.65

*Top Of Page*
_____________________________________________
Sunday April 11, 2010 - Day 3


Event 13 Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Busche, Kelly 25 AMM-AZ 5:46.59
30.47 1:04.38 1:39.49 2:14.71 2:50.41 3:26.11 4:01.62 4:37.03
5:12.55 5:46.59
2 Pursley, Lisa 25 PHX-AZ 5:51.91
29.99 1:03.60 1:38.31 2:13.54 2:49.76 3:26.01 4:03.04 4:40.46
5:16.50 5:51.91
3 Pranke, Bridget 25 FORD-AZ 6:00.45
33.61 1:09.22 1:45.60 2:22.14 2:58.92 3:36.01 4:12.63 4:49.02
5:25.15 6:00.45

Event 13 Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Simon, Alissa 33 NMMS-NM 5:47.01
31.20 1:05.22 1:40.08 2:15.17 2:50.37 3:25.77 4:01.16 4:36.47
5:11.81 5:47.01
2 Inboden, Jen 30 FORD-AZ 6:18.94
33.18 1:10.20 1:48.08 2:26.67 3:04.97 3:43.62 4:22.59 5:02.21
5:40.85 6:18.94

Event 13 Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Huxman, Kim 39 FORD-AZ 6:03.21
32.25 1:07.57 1:43.78 2:20.19 2:56.65 3:33.71 4:10.47 4:47.77
5:25.65 6:03.21
2 Buffett, Patty 36 NMMS-NM 6:15.08
33.81 1:10.57 1:48.65 2:27.07 3:05.68 3:43.86 4:22.03 5:00.03
5:37.99 6:15.08
3 Frechette, Bethany 39 AMM-AZ 7:47.37
35.62 1:16.98 2:03.15 2:51.70 3:41.72 4:31.24 5:20.36 6:10.82
7:01.28 7:47.37

Event 13 Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Smith, Laura 44 MAC-AZ 5:27.44
29.99 1:02.32 1:35.18 2:08.29 2:41.69 3:15.28 3:48.08 4:21.41
4:54.59 5:27.44
2 Lerew, Teri 44 FORD-AZ 6:08.23
33.62 1:10.22 1:46.47 2:23.75 3:01.08 3:38.31 4:15.71 4:53.32
5:30.96 6:08.23

Event 13 Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 DeLozier, Anna 46 TMM-AZ 6:02.62
32.69 1:08.88 1:45.77 2:22.67 2:59.61 3:36.64 4:13.82 4:50.94
5:27.12 6:02.62
2 Dawson-Cook, Susan 47 LPCC-AZ 6:11.04
33.25 1:09.16 1:46.14 2:23.38 3:01.33 3:39.39 4:17.48 4:55.73
5:33.77 6:11.04
3 Major, Becki 46 FORD-AZ 6:26.13
34.80 1:12.07 1:51.08 2:29.91 3:08.98 3:48.32 4:27.90 5:07.82
5:47.48 6:26.13
4 Creswell Liotta, Brenda 47 PHX-AZ 7:21.01
37.79 1:20.58 2:04.87 2:49.40 3:34.76 4:20.23 5:06.91 5:52.51
6:37.17 7:21.01

Event 13 Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Mitchel, Sandy 50 LPCC-AZ 6:33.59
32.94 1:10.63 1:49.74 2:29.93 3:10.77 3:51.52 4:32.10 5:12.45
5:54.36 6:33.59
2 Lebsensoln, Patricia 50 FORD-AZ 7:34.32
41.23 1:26.81 2:12.87 2:58.76 3:45.19 4:31.43 5:17.96 6:04.23
6:50.37 7:34.32

Event 13 Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Surdoval, Nancy 56 FORD-AZ 7:18.18
38.45 1:21.36 2:05.71 2:50.83 3:35.81 4:21.01 5:05.91 5:50.54
6:35.08 7:18.18
2 Marcus, Ginger 55 FORD-AZ 9:02.62
45.53 1:38.48 2:33.79 3:29.41 4:24.69 5:21.66 6:15.90 7:11.32
8:07.15 9:02.62
3 Chow, Ruth 59 NMMS-NM 9:44.07
51.58 1:49.47 2:48.38 3:48.40 4:47.79 5:46.95 6:47.95 7:47.89
8:46.65 9:44.07

Event 13 Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Menard, Joanne 62 MAC-AZ 6:51.70
35.66 1:16.91 1:59.55 2:42.36 3:25.07 4:06.99 4:49.27 5:30.75
6:12.12 6:51.70
2 Gillies, Judy 62 FORD-AZ 7:43.59
43.79 1:29.68 2:16.46 3:03.10 3:49.97 4:37.32 5:24.65 6:11.35
6:58.65 7:43.59
3 Weinberg, Wendy 64 PHX-AZ 9:01.40
45.15 1:40.64 2:37.10 3:33.27 4:28.87 5:22.70 6:19.04 7:13.79
8:09.40 9:01.40

Event 13 Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bolar, Sally 70 FORD-AZ 8:10.96
41.96 1:27.90 2:15.77 3:05.12 3:55.44 4:45.41 5:35.84 6:28.08
7:21.04 8:10.96

Event 13 Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Taylor, Carol 80 FORD-AZ 9:56.15
54.73 1:52.94 2:52.40 3:51.98 4:52.52 5:53.54 6:53.84 7:54.96
8:56.54 9:56.15
2 Copeland, Parkie 80 UNAT-GA 10:12.23
55.82 1:54.77 2:56.05 3:58.16 5:00.37 6:02.25 7:05.05 8:08.15
9:11.63 10:12.23

*Top Of Page*

Event 13 Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Sheehan, Eric 38 FORD-AZ 5:28.97
30.48 1:03.04 1:36.22 2:09.52 2:42.99 3:16.58 3:49.79 4:22.85
4:56.31 5:28.97
2 Beaver, Jack 37 PHX-AZ 5:40.78
30.56 1:03.93 1:38.97 2:14.21 2:49.11 3:24.16 3:58.87 4:33.33
5:07.86 5:40.78
3 Moon, Brian 39 LPCC-AZ 7:38.64
38.34 1:18.74 2:03.07 2:49.47 3:37.43 4:25.12 5:12.77 6:02.50
6:51.72 7:38.64

Event 13 Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Dickson, Kurt 42 SWS-AZ 4:53.85
27.50 57.02 1:26.55 1:56.37 2:26.54 2:56.57 3:26.56 3:56.23
4:25.88 4:53.85
2 Huxman, Travis 40 FORD-AZ 5:55.35
29.79 1:03.08 1:37.59 2:12.48 2:48.28 3:24.16 4:01.04 4:38.56
5:17.13 5:55.35
3 Gort, Alex 44 AZDD-AZ 6:19.68
33.69 1:11.12 1:49.92 2:29.37 3:08.85 3:48.32 4:26.82 5:05.56
5:43.78 6:19.68

Event 13 Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Parmoon, Joseph 45 NMMS-NM 5:11.41
28.41 59.20 1:30.48 2:02.06 2:34.06 3:05.85 3:37.63 4:09.34
4:40.82 5:11.41
2 Lanning, Bob 49 FORD-AZ 5:52.77
31.39 1:05.99 1:40.82 2:16.68 2:52.36 3:27.77 4:03.77 4:40.07
5:16.60 5:52.77
3 Hearne, Derek 47 FORD-AZ 6:01.40
32.16 1:07.67 1:44.20 2:20.79 2:57.68 3:34.33 4:11.30 4:48.43
5:25.69 6:01.40
4 Collins, Theodore 46 UNAT-GA 6:47.58
33.97 1:12.08 1:51.70 2:33.16 3:14.52 3:57.24 4:40.44 5:23.11
6:06.03 6:47.58
5 Everett, Doug 46 FORD-AZ 7:36.07
39.97 1:25.26 2:11.65 2:59.57 3:45.63 4:31.90 5:19.15 6:05.88
6:52.21 7:36.07
-- Becker, John Carl 45 FORD-AZ DQ
30.47 1:04.75 1:40.12

Event 13 Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Smith, Jim 53 NMMS-NM 5:44.64
32.36 1:06.95 1:41.78 2:17.02 2:51.81 3:26.73 4:01.86 4:36.76
5:11.29 5:44.64
2 Cahoon, Bradley 54 SDM-AZ 5:51.29
31.34 1:05.65 1:40.85 2:17.06 2:52.38 3:28.39 4:04.61 4:40.84
5:17.22 5:51.29
3 Stites, Jim 52 FORD-AZ 6:02.40
34.19 1:10.99 1:48.07 2:25.02 3:02.01 3:39.11 4:15.69 4:52.67
5:28.42 6:02.40
4 Luedtke, Kurt 51 FORD-AZ 6:32.09
35.70 1:14.64 1:54.93 2:35.35 3:15.44 3:55.39 4:35.05 5:15.52
5:54.89 6:32.09
5 Shaw, William 53 SUN-AZ 7:27.11
37.72 1:21.13 2:06.89 2:54.05 3:39.92 4:25.89 5:12.43 5:58.95
6:45.51 7:27.11

Event 13 Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Roth, Barry 55 FORD-AZ 5:24.96
29.45 1:02.52 1:36.26 2:10.27 2:43.67 3:16.72 3:49.25 4:21.46
4:53.54 5:24.96
2 Krongaard, Jeff 55 FORD-AZ 5:48.57
32.30 1:07.30 1:42.51 2:17.83 2:53.79 3:29.79 4:06.30 4:41.53
5:16.87 5:48.57
3 Woods, Leslie 57 UNAT-AZ 6:21.24
36.47 1:13.35 1:50.99 2:28.95 3:07.28 3:45.71 4:24.19 5:03.12
5:41.63 6:21.24
4 Tarajcak, Daniel 55 PHX-AZ 6:37.34
35.56 1:16.25 1:57.68 2:39.04 3:19.60 4:00.25 4:40.95 5:21.04
5:59.98 6:37.34

Event 13 Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gemmill, Dave 62 PHX-AZ 6:27.62
33.99 1:11.54 1:50.13 2:29.51 3:09.65 3:49.65 4:29.27 5:09.49
5:49.24 6:27.62
2 Bailey, Hop 62 FORD-AZ 6:35.61
38.07 1:18.63 1:58.33 2:38.75 3:18.69 3:58.32 4:37.99 5:17.71
5:57.24 6:35.61
3 Jones, R.P. 61 FORD-AZ 7:03.21
36.91 1:18.25 2:00.71 2:44.18 3:27.58 4:10.83 4:54.09 5:36.72
6:19.22 7:03.21
4 Owen, John 60 NMMS-NM 7:55.71
43.33 1:32.62 2:21.99 3:11.34 4:01.22 4:51.68 5:39.12 6:26.13
7:11.75 7:55.71

Event 13 Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Freshley, Mike 69 SDSM-SI 6:20.73
31.80 1:08.55 1:46.91 2:26.14 3:05.28 3:44.44 4:24.06 5:02.99
5:42.27 6:20.73
2 Jones, Bob L. 67 FORD-AZ 7:27.60
41.99 1:27.45 2:13.80 2:59.71 3:45.63 4:31.35 5:16.55 6:01.68
6:45.62 7:27.60
3 Monroe Sr., Thomas 69 PHX-AZ 15:20.45
1:00.72 2:21.60 3:47.17 5:18.11 6:50.33 8:29.00 10:14.76 11:53.21
13:42.64 15:20.45

Event 13 Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Williams, Frank 70 SDSM-SI 6:26.28
35.09 1:13.59 1:52.49 2:31.68 3:11.13 3:50.61 4:30.27 5:10.01
5:48.94 6:26.28

Event 13 Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
-- Fritz, Jack 77 FORD-AZ DQ
50.22 1:46.57 2:46.08 3:46.09 4:46.36 5:45.67 6:48.78 7:51.50

Event 13 Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Wolle, Jordan 81 SDSM-SI 9:33.33
46.10 1:41.13 2:39.32 3:38.23 4:37.77 5:37.18 6:37.62 7:37.00
8:36.76 9:33.33

*Top Of Page*

Event 14 Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gallagher, Jessica 23 FORD-AZ 1:12.64
33.92 1:12.64
2 Swain, Christine 22 AMM-AZ 1:16.41
34.80 1:16.41
3 Hennessey, Megan 23 UNAT-AZ 1:18.36
37.47 1:18.36

Event 14 Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Pursley, Lisa 25 PHX-AZ 1:03.46
28.22 1:03.46
2 Urbatchka, Lindsey 26 SDM-AZ 1:04.00
28.63 1:04.00
3 Schneider, Leah 25 WMAC-WI 1:06.18
30.67 1:06.18
4 Busche, Kelly 25 AMM-AZ 1:06.55
30.40 1:06.55
5 Warman, Whitney 26 SDM-AZ 1:09.55
32.99 1:09.55

Event 14 Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Caldas, Hannah 32 NCMS-NC 1:01.00
28.05 1:01.00
2 Worden, Michelle 32 FORD-AZ 1:03.85
30.52 1:03.85
3 Simon, Alissa 33 NMMS-NM 1:08.17
31.43 1:08.17

Event 14 Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Rankin, Maureen 39 PHX-AZ 1:05.79
30.98 1:05.79
2 Decker, Teddy 37 NMMS-NM 1:09.17
31.02 1:09.17
3 Sommers, Leslie 39 SWS-AZ 1:09.41
32.53 1:09.41
4 Buffett, Patty 36 NMMS-NM 1:11.68
32.58 1:11.68
5 Frechette, Bethany 39 AMM-AZ 1:26.05
39.14 1:26.05

Event 14 Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Lerew, Teri 44 FORD-AZ 1:14.21
35.04 1:14.21
2 Mare-Packard, Jeanette 43 FORD-AZ 1:15.12
34.12 1:15.12
3 Saad, Victoria 44 NMMS-NM 1:30.63
43.88 1:30.63

Event 14 Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bunch, Brigid 46 PRES-AZ 1:07.75
30.45 1:07.75
2 Bailey, Monica 48 FORD-AZ 1:12.24
32.34 1:12.24
3 Dawson-Cook, Susan 47 LPCC-AZ 1:12.56
34.42 1:12.56
4 Creswell Liotta, Brenda 47 PHX-AZ 1:23.96
41.05 1:23.96
5 Menes, Rebecca 49 SUN-AZ 1:39.65
50.22 1:39.65
6 Strachan, Kelly 49 FORD-AZ 2:13.57
1:06.05 2:13.57

Event 14 Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bidegain, Caren 52 FORD-AZ 1:17.14
36.18 1:17.14
2 Stern, Mimi 53 NMMS-NM 1:18.27
36.81 1:18.27
3 James, Katy 54 SDM-AZ 1:21.86
37.41 1:21.86
4 Kawamoto, Cristina 54 NMMS-NM 1:32.60
45.39 1:32.60

Event 14 Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Surdoval, Nancy 56 FORD-AZ 1:26.06
40.21 1:26.06

Event 14 Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Altman, Christie 60 SDM-AZ 1:17.00
35.76 1:17.00
2 Mitchell, Lucy 61 FORD-AZ 1:41.27
49.42 1:41.27

Event 14 Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Kinney, Nancy 81 PHX-AZ 1:47.83
50.06 1:47.83
2 Taylor, Carol 80 FORD-AZ 1:57.81
56.56 1:57.81

*Top Of Page*

Event 14 Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Miller, Carl 21 FORD-AZ 59.24
26.85 59.24

Event 14 Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Hadley, Eric 26 AZM-AZ 53.57
24.25 53.57
2 Palmer, Jacob 29 SUN-AZ 59.23
27.05 59.23
3 Decker, David 28 SUN-AZ 1:20.95
35.65 1:20.95

Event 14 Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Simon, Gary 34 NMMS-NM 55.16
25.56 55.16
2 Lesko, John 31 FORD-AZ 1:12.54
33.58 1:12.54
3 Conner, Ronald 34 SUN-AZ 1:15.19
38.32 1:15.19

Event 14 Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Commings, Jeff 36 PHX-AZ 53.42
25.15 53.42
2 Gillilan, William 38 NMMS-NM 1:01.38
28.04 1:01.38
3 Spires, Derek 36 PHX-AZ 1:02.74
28.91 1:02.74
4 Beaver, Jack 37 PHX-AZ 1:07.46
30.75 1:07.46
5 Valle, Marc 35 SDM-AZ 1:08.11
29.30 1:08.11

Event 14 Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Decker, Nicholas 42 NMMS-NM 57.60
26.64 57.60
2 Johnson, Bowen 43 PHX-AZ 1:03.99
31.29 1:03.99
3 Rankin, Mark 43 PHX-AZ 1:05.97
30.59 1:05.97
4 Huxman, Travis 40 FORD-AZ 1:07.11
30.69 1:07.11
5 Tran, Keith 42 SDM-AZ 1:08.35
33.74 1:08.35

Event 14 Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Vargas, Daniel 49 PHX-AZ 1:05.25
31.02 1:05.25

Event 14 Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Smith, Paul 50 MAC-AZ 56.57
26.25 56.57
2 Shake, Scott 51 FORD-AZ 57.51
27.65 57.51
3 Nenon, Philip 50 LPCC-AZ 1:02.58
28.54 1:02.58
4 Ortiz, Keith 54 NMMS-NM 1:08.00
32.44 1:08.00
5 Tomizuka, Frank 50 FORD-AZ 1:08.60
32.88 1:08.60

Event 14 Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Supple, Robert 55 NMMS-NM 1:00.38
27.47 1:00.38
2 Roth, Barry 55 FORD-AZ 1:00.58
29.04 1:00.58
3 Djang, Philipp 55 NMMS-NM 1:00.86
27.79 1:00.86
4 Wilson, Robert 58 NMMS-NM 1:02.00
28.13 1:02.00
5 Krongaard, Jeff 55 FORD-AZ 1:04.84
30.54 1:04.84
6 Taylor, Gordon 58 PHX-AZ 1:09.25
31.36 1:09.25
7 Emerson, Gary 55 TJCC-AZ 1:10.08
30.79 1:10.08
8 Liotta, Robert 58 PHX-AZ 1:10.18
32.63 1:10.18
9 Vraspir, Alan 59 NMMS-NM 1:20.88
38.86 1:20.88

Event 14 Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gemmill, Dave 62 PHX-AZ 1:13.12
35.79 1:13.12
2 Jones, R.P. 61 FORD-AZ 1:17.25
35.45 1:17.25

Event 14 Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Eisenklam, Peter 67 MAC-AZ 1:40.86
46.89 1:40.86

Event 14 Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bolze, Joseph 70 METR-MR 1:27.81
41.09 1:27.81

Event 14 Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gillin, Gordon 79 FORD-AZ 1:57.29
53.93 1:57.29

*Top Of Page*

Event 15 Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Phoenix Swim Club-AZ 'A' 1:37.46
1) Shores, Kyle M24 2) Rankin, Maureen W39
3) Ponce Jr., Jose M27 4) Pursley, Lisa W25
21.73 49.03 1:12.12 1:37.46
2 Ford Aquatics-AZ 'A' 1:50.12
1) Worden, Michelle W32 2) Inboden, Jen W30
3) Lesko, John M31 4) Miller, Carl M21
26.48 56.28 1:26.08 1:50.12

Event 15 Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 New Mexico MastersSwimming-NM 'A' 1:41.85
1) Simon, Alissa W33 2) Simon, Gary M34
3) Buffett, Patty W36 4) Decker, Nicholas M42
28.25 50.55 1:18.99 1:41.85
2 Sun Devil Masters-AZ 'A' 1:46.20
1) Urbatchka, Lindsey W26 2) Tran, Keith M42
3) Cahoon, Bradley M54 4) Warman, Whitney W26
26.25 53.27 1:21.97 1:46.20

Event 15 Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Ford Aquatics-AZ 'A' 1:50.66
1) Sheehan, Eric M38 2) Huxman, Kim W39
3) Mare-Packard, Jeanette W43 4) Huxman, Travis M40
27.70 56.86 1:24.86 1:50.66

Event 15 Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 New Mexico MastersSwimming-NM 'A' 1:47.26
1) Wilson, Robert M58 2) Stern, Mimi W53
3) Morrissey, Sandy W50 4) Supple, Robert M55
25.26 54.74 1:23.05 1:47.26
2 Ford Aquatics-AZ 'A' 1:50.42
1) Becker, John Carl M45 2) Major, Becki W46
3) Bailey, Monica W48 4) Hearne, Derek M47
26.05 55.09 1:24.14 1:50.42
3 Ford Aquatics-AZ 'C' 1:57.88
1) Everett, Doug M46 2) Lebsensoln, Patricia W50
3) Mitchell, Lucy W61 4) Gillin, Gordon M79
34.98 1:12.40 1:28.05 1:57.88
4 Ford Aquatics-AZ 'B' 2:05.45
1) Luedtke, Kurt M51 2) Bidegain, Caren W52
3) Gillies, Judy W62 4) Stites, Jim M52
30.87 1:00.76 1:37.47 2:05.45

Event 15 Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Ford Aquatics-AZ 'A' 2:08.49
1) Lavery, J.T. M55 2) Surdoval, Nancy W56
3) Krucker, Kathy W61 4) Bailey, Hop M62
28.05 1:01.23 1:36.04 2:08.49
2 Phoenix Swim Club-AZ 'A' 2:21.19
1) Weinberg, Wendy W64 2) Kinney, Nancy W81
3) Tarajcak, Daniel M55 4) Taylor, Gordon M58
41.26 1:26.04 1:53.82 2:21.19

*Top Of Page*

Event 16 Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Phoenix Swim Club-AZ 'A' 1:46.45
1) Shores, Kyle M24 2) Rankin, Maureen W39
3) Pursley, Lisa W25 4) Ponce Jr., Jose M27
24.86 56.92 1:23.56 1:46.45
2 Ford Aquatics-AZ 'A' 2:02.61
1) Lesko, John M31 2) Miller, Carl M21
3) Worden, Michelle W32 4) Inboden, Jen W30
31.63 1:03.70 1:32.95 2:02.61

Event 16 Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 New Mexico MastersSwimming-NM 'A' 1:50.49
1) Decker, Teddy W37 2) Simon, Gary M34
3) Decker, Nicholas M42 4) Simon, Alissa W33
31.08 58.62 1:22.74 1:50.49
-- Sun Devil Masters-AZ 'A' DQ
1) Valle, Marc M35 2) Cahoon, Bradley M54
3) Warman, Whitney W26 4) Urbatchka, Lindsey W26
30.01 1:06.39 1:33.49 DQ

Event 16 Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Ford Aquatics-AZ 'A' 2:16.80
1) Huxman, Kim W39 2) Mare-Packard, Jeanette W43
3) Sheehan, Eric M38 4) Huxman, Travis M40
36.09 1:17.53 1:47.86 2:16.80

Event 16 Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
-- Ford Aquatics-AZ 'A' DQ
1) Shake, Scott M51 2) Bidegain, Caren W52
3) Lanning, Bob M49 4) Bailey, Monica W48
27.89 1:05.80 1:36.18 DQ
-- New Mexico MastersSwimming-NM 'A' DQ
1) Smith, Jim M53 2) Ortiz, Keith M54
3) Morrissey, Sandy W50 4) Stern, Mimi W53
32.05 1:05.82 1:46.78 DQ

Event 16 Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Ford Aquatics-AZ 'A' 2:18.60
1) Surdoval, Nancy W56 2) Lavery, J.T. M55
3) Krongaard, Jeff M55 4) Krucker, Kathy W61
38.24 1:14.60 1:43.30 2:18.60
2 Phoenix Swim Club-AZ 'A' 2:51.36
1) Kinney, Nancy W81 2) Bernard, Kimball M65
3) Liotta, Robert M58 4) Weinberg, Wendy W64
48.89 1:26.99 2:06.98 2:51.36
3 Ford Aquatics-AZ 'B' 2:59.80
1) Mitchell, Lucy W61 2) Gillies, Judy W62
3) Bailey, Hop M62 4) Gillin, Gordon M79
47.33 1:08.47 1:35.18 2:59.80

*Top Of Page*

Event 17 Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Schneider, Leah 25 WMAC-WI 34.91
2 Pursley, Lisa 25 PHX-AZ 36.80
3 Warman, Whitney 26 SDM-AZ 37.43

Event 17 Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Caldas, Hannah 32 NCMS-NC 31.00

Event 17 Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Rankin, Maureen 39 PHX-AZ 32.35
2 Sommers, Leslie 39 SWS-AZ 34.40
3 Buffett, Patty 36 NMMS-NM 39.27
4 Frechette, Bethany 39 AMM-AZ 44.37

Event 17 Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Saad, Victoria 44 NMMS-NM 45.00

Event 17 Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Dawson-Cook, Susan 47 LPCC-AZ 36.12
2 Bunch, Brigid 46 PRES-AZ 36.48
3 Creswell Liotta, Brenda 47 PHX-AZ 44.12
4 Menes, Rebecca 49 SUN-AZ 46.89
5 Strachan, Kelly 49 FORD-AZ 56.42

Event 17 Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Winslow, Laura 50 SDM-AZ 35.60
2 Bidegain, Caren 52 FORD-AZ 39.57
3 James, Katy 54 SDM-AZ 41.20
4 Kawamoto, Cristina 54 NMMS-NM 44.85
5 Lebsensoln, Patricia 50 FORD-AZ 45.98

Event 17 Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Chow, Ruth 59 NMMS-NM 53.28

Event 17 Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gillies, Judy 62 FORD-AZ 47.07
2 Weinberg, Wendy 64 PHX-AZ 48.23

Event 17 Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Taylor, Carol 80 FORD-AZ 53.19

*Top Of Page*

Event 17 Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Hadley, Eric 26 AZM-AZ 29.36
2 Palmer, Jacob 29 SUN-AZ 29.89

Event 17 Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Simon, Gary 34 NMMS-NM 27.80
2 Lesko, John 31 FORD-AZ 37.40

Event 17 Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Commings, Jeff 36 PHX-AZ 26.40
2 Spires, Derek 36 PHX-AZ 29.68

Event 17 Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Tran, Keith 42 SDM-AZ 30.81
2 Johnson, Bowen 43 PHX-AZ 32.13
3 Rankin, Mark 43 PHX-AZ 32.61

Event 17 Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Vargas, Daniel 49 PHX-AZ 30.96
2 Vargas, Enrique 48 PHX-AZ 31.05
3 Lanning, Bob 49 FORD-AZ 34.28
4 Collins, Theodore 46 UNAT-GA 38.50

Event 17 Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Nenon, Philip 50 LPCC-AZ 31.75

Event 17 Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Roth, Barry 55 FORD-AZ 30.38
2 Liotta, Robert 58 PHX-AZ 33.18
3 Djang, Philipp 55 NMMS-NM 33.72

Event 17 Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bly, James 63 FORD-AZ 40.78

Event 17 Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bernard, Kimball 65 PHX-AZ 32.99
2 Freshley, Mike 69 SDSM-SI 34.99
3 Eisenklam, Peter 67 MAC-AZ 42.47
4 Monroe Sr., Thomas 69 PHX-AZ 53.90

Event 17 Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Peter, Harold 75 SBM-AZ 45.57
2 Fritz, Jack 77 FORD-AZ 52.44
3 Gillin, Gordon 79 FORD-AZ 58.56

*Top Of Page*

Event 18 Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gallagher, Jessica 23 FORD-AZ 1:02.03
29.24 1:02.03
2 Hennessey, Megan 23 UNAT-AZ 1:06.74
31.90 1:06.74

Event 18 Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Urbatchka, Lindsey 26 SDM-AZ 55.69
26.87 55.69
2 Pursley, Lisa 25 PHX-AZ 56.10
27.02 56.10
3 Busche, Kelly 25 AMM-AZ 58.13
27.89 58.13
4 Warman, Whitney 26 SDM-AZ 1:01.52
29.34 1:01.52

Event 18 Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Caldas, Hannah 32 NCMS-NC 53.23
25.73 53.23
2 Worden, Michelle 32 FORD-AZ 56.43
27.17 56.43
3 Simon, Alissa 33 NMMS-NM 1:02.39
29.88 1:02.39
4 Inboden, Jen 30 FORD-AZ 1:05.29
31.30 1:05.29

Event 18 Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Sommers, Leslie 39 SWS-AZ 1:00.60
28.91 1:00.60
2 Huxman, Kim 39 FORD-AZ 1:03.98
30.50 1:03.98

Event 18 Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Ferrara, Lisa 44 SDM-AZ 1:02.21
30.41 1:02.21
2 Mare-Packard, Jeanette 43 FORD-AZ 1:02.31
29.96 1:02.31
3 Saad, Victoria 44 NMMS-NM 1:14.61
36.23 1:14.61

Event 18 Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bailey, Monica 48 FORD-AZ 1:04.91
31.12 1:04.91
2 Creswell Liotta, Brenda 47 PHX-AZ 1:13.90
34.69 1:13.90
3 Menes, Rebecca 49 SUN-AZ 1:29.23
42.92 1:29.23

Event 18 Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Winslow, Laura 50 SDM-AZ 1:02.59
30.50 1:02.59
2 Stern, Mimi 53 NMMS-NM 1:04.59
31.48 1:04.59
3 Morrissey, Sandy 50 NMMS-NM 1:04.60
31.19 1:04.60
4 Mitchel, Sandy 50 LPCC-AZ 1:05.87
32.17 1:05.87

Event 18 Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Surdoval, Nancy 56 FORD-AZ 1:14.16
35.61 1:14.16
2 Marcus, Ginger 55 FORD-AZ 1:30.81
42.51 1:30.81
3 Chow, Ruth 59 NMMS-NM 1:43.49
49.24 1:43.49

Event 18 Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Altman, Christie 60 SDM-AZ 1:05.01
30.79 1:05.01
2 Menard, Joanne 62 MAC-AZ 1:11.43
34.27 1:11.43
3 Weinberg, Wendy 64 PHX-AZ 1:35.22
44.60 1:35.22

Event 18 Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bolar, Sally 70 FORD-AZ 1:19.18
37.70 1:19.18

Event 18 Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Kinney, Nancy 81 PHX-AZ 1:42.05
49.78 1:42.05
2 Copeland, Parkie 80 UNAT-GA 1:48.94
51.79 1:48.94

*Top Of Page*

Event 18 Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Shores, Kyle 24 PHX-AZ 46.84
22.61 46.84
2 Miller, Carl 21 FORD-AZ 50.88
24.31 50.88

Event 18 Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Ponce Jr., Jose 27 PHX-AZ 53.46
26.44 53.46
2 Decker, David 28 SUN-AZ 1:06.36
31.06 1:06.36

Event 18 Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Simon, Gary 34 NMMS-NM 49.75
23.79 49.75
2 Conner, Ronald 34 SUN-AZ 1:03.74
31.15 1:03.74

Event 18 Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gillilan, William 38 NMMS-NM 53.68
26.13 53.68
2 Valle, Marc 35 SDM-AZ 54.34
26.26 54.34
3 Beaver, Jack 37 PHX-AZ 56.69
27.58 56.69
4 Harr, David 38 SVCM-AZ 1:00.17
29.05 1:00.17

Event 18 Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Decker, Nicholas 42 NMMS-NM 49.51
23.79 49.51
2 Dickson, Kurt 42 SWS-AZ 51.57
25.32 51.57
3 Johnson, Bowen 43 PHX-AZ 56.24
26.94 56.24
4 Gort, Alex 44 AZDD-AZ 58.57
28.28 58.57
5 Huxman, Travis 40 FORD-AZ 58.64
26.92 58.64
6 Rankin, Mark 43 PHX-AZ 1:02.09
28.55 1:02.09

Event 18 Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Becker, John Carl 45 FORD-AZ 57.33
27.47 57.33
2 Hearne, Derek 47 FORD-AZ 59.39
28.26 59.39
3 King, Pete 49 UNAT-AZ 1:00.47
28.43 1:00.47
4 Vargas, Daniel 49 PHX-AZ 1:00.52

Event 18 Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Smith, Paul 50 MAC-AZ 48.88
23.68 48.88
2 Nenon, Philip 50 LPCC-AZ 55.39
26.49 55.39
3 Smith, Jim 53 NMMS-NM 57.45
27.54 57.45
4 Cahoon, Bradley 54 SDM-AZ 58.58
28.09 58.58
5 Ortiz, Keith 54 NMMS-NM 58.91
28.89 58.91
6 Tomizuka, Frank 50 FORD-AZ 1:00.08
29.53 1:00.08
7 Luedtke, Kurt 51 FORD-AZ 1:05.53
31.71 1:05.53
8 Stein, Thom 54 NMMS-NM 1:16.29
35.84 1:16.29

Event 18 Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Supple, Robert 55 NMMS-NM 52.48
25.79 52.48
2 Wilson, Robert 58 NMMS-NM 53.15
25.33 53.15
3 Emerson, Gary 55 TJCC-AZ 59.20
28.17 59.20
4 Taylor, Gordon 58 PHX-AZ 59.47
28.15 59.47
5 Lavery, J.T. 55 FORD-AZ 59.95
29.32 59.95
6 Kaufman, Tom 55 Unattached 1:02.85
31.41 1:02.85
7 Vraspir, Alan 59 NMMS-NM 1:06.48
32.19 1:06.48
8 Regenie, Philip 56 NMMS-NM 1:09.86
32.82 1:09.86

Event 18 Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Jones, R.P. 61 FORD-AZ 1:06.11
32.30 1:06.11
2 Bly, James 63 FORD-AZ 1:06.28
31.30 1:06.28
3 Coleman, James 63 AZM-AZ 1:42.19
47.62 1:42.19

Event 18 Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Freshley, Mike 69 SDSM-SI 1:00.36
28.53 1:00.36
2 Jones, Bob L. 67 FORD-AZ 1:18.45
38.46 1:18.45
3 Monroe Sr., Thomas 69 PHX-AZ 2:28.19
59.98 2:28.19

Event 18 Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gardner, Kirt 76 AZDD-AZ 1:31.69
43.40 1:31.69
2 Fritz, Jack 77 FORD-AZ 1:36.12
44.60 1:36.12

Event 18 Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Wolle, Jordan 81 SDSM-SI 1:36.84
44.69 1:36.84

*Top Of Page*

Event 19 Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Schneider, Leah 25 WMAC-WI 2:26.11
31.96 1:08.60 1:46.36 2:26.11

Event 19 Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Simon, Alissa 33 NMMS-NM 2:28.79
32.60 1:10.03 1:49.20 2:28.79

Event 19 Women 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bolar, Sally 70 FORD-AZ 3:46.36
52.43 1:51.39 2:50.11 3:46.36

*Top Of Page*

Event 19 Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Beaver, Jack 37 PHX-AZ 2:27.35
32.62 1:09.84 1:49.02 2:27.35
2 Valle, Marc 35 SDM-AZ 2:49.07
32.51 1:14.61 2:03.59 2:49.07

Event 19 Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gort, Alex 44 AZDD-AZ 3:15.79
41.10 1:30.03 2:24.42 3:15.79

Event 19 Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Everett, Doug 46 FORD-AZ 3:55.96
49.51 1:51.34 2:54.74 3:55.96

Event 19 Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Ortiz, Keith 54 NMMS-NM 2:58.07
36.65 1:20.95 2:07.50 2:58.07

Event 19 Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 DiTolla, Robert 55 FORD-AZ 2:19.35
31.59 1:06.75 1:42.70 2:19.35
2 Djang, Philipp 55 NMMS-NM 2:28.78
35.09 1:14.06 1:51.24 2:28.78
3 Tarajcak, Daniel 55 PHX-AZ 2:52.46
36.04 1:20.36 2:07.38 2:52.46

Event 19 Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Freshley, Mike 69 SDSM-SI 2:58.61
37.29 1:23.61 2:11.57 2:58.61

Event 19 Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Williams, Frank 70 SDSM-SI 2:58.53
39.27 1:23.29 2:10.31 2:58.53
2 Bolze, Joseph 70 METR-MR 3:28.08
42.88 1:34.53 2:31.87 3:28.08

*Top Of Page*

Event 20 Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Phoenix Swim Club-AZ 'A' 2:28.71
1) Rankin, Maureen W39 2) Pursley, Lisa W25
3) Weinberg, Wendy W64 4) Creswell Liotta, Brenda W47
33.40 1:15.99 1:42.67 2:28.71

Event 20 Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Ford Aquatics-AZ 'A' 2:05.79
1) Bailey, Monica W48 2) Worden, Michelle W32
3) Lerew, Teri W44 4) Mare-Packard, Jeanette W43
32.49 1:06.30 1:38.40 2:05.79
2 New Mexico MastersSwimming-NM 'A' 2:09.24
1) Decker, Teddy W37 2) Buffett, Patty W36
3) Simon, Alissa W33 4) Stern, Mimi W53
31.11 1:09.14 1:39.43 2:09.24

Event 20 Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Sun Devil Masters-AZ 'A' 2:12.09
1) James, Katy W54 2) Winslow, Laura W50
3) Ferrara, Lisa W44 4) Mullaney, Amy W49
35.56 1:11.56 1:43.78 2:12.09
2 New Mexico MastersSwimming-NM 'A' 2:45.19
1) Saad, Victoria W44 2) Chow, Ruth W59
3) Kawamoto, Cristina W54 4) Morrissey, Sandy W50
42.19 1:32.85 1:48.12 2:45.19

Event 20 Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Ford Aquatics-AZ 'A' 2:50.28
1) Krucker, Kathy W61 2) Gillies, Judy W62
3) Bolar, Sally W70 4) Lebsensoln, Patricia W50
41.97 1:29.74 1:45.11 2:50.28

*Top Of Page*

Event 21 Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Phoenix Swim Club-AZ 'A' 1:48.79
1) Commings, Jeff M36 2) Spires, Derek M36
3) Shores, Kyle M24 4) Ponce Jr., Jose M27
2 Ford Aquatics-AZ 'A' 1:52.06
1) Kratz, Erwin M44 2) Miller, Carl M21
3) Huxman, Travis M40 4) Becker, John Carl M45
28.70 58.82 1:26.67 1:52.06

Event 21 Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 New Mexico MastersSwimming-NM 'A' 1:48.19
1) Smith, Jim M53 2) Simon, Gary M34
3) Decker, Nicholas M42 4) Parmoon, Joseph M45
33.09 1:01.30 1:24.77 1:48.19
2 Sunfish-AZ 'A' 2:10.78
1) Decker, David M28 2) Conner, Ronald M34
3) Palmer, Jacob M29 4) Shaw, William M53
37.86 1:14.09 1:40.06 2:10.78
3 Ford Aquatics-AZ 'A' 2:12.13
1) Lesko, John M31 2) Lavery, J.T. M55
3) Luedtke, Kurt M51 4) Hearne, Derek M47
31.88 1:07.93 1:45.74 2:12.13

Event 21 Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 Ford Aquatics-AZ 'A' 1:51.71
1) Hickman, Mark M44 2) Lanning, Bob M49
3) Krongaard, Jeff M55 4) Roth, Barry M55
27.55 1:00.98 1:28.75 1:51.71
2 Phoenix Swim Club-AZ 'A' 1:59.98
1) Taylor, Gordon M58 2) Johnson, Bowen M43
3) Beaver, Jack M37 4) Rankin, Mark M43

Event 21 Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 New Mexico MastersSwimming-NM 'A' 1:57.43
1) Supple, Robert M55 2) Djang, Philipp M55
3) Wilson, Robert M58 4) Vraspir, Alan M59
29.14 1:01.73 1:28.90 1:57.43
2 Phoenix Swim Club-AZ 'A' 2:30.32
1) Bernard, Kimball M65 2) Gemmill, Dave M62
3) Liotta, Robert M58 4) Tarajcak, Daniel M55

*Top Of Page*

Event 22 Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Hennessey, Megan 23 UNAT-AZ 2:42.65
39.08 1:19.81 2:01.28 2:42.65

Event 22 Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Busche, Kelly 25 AMM-AZ 2:22.47
33.47 1:09.22 1:45.96 2:22.47

Event 22 Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Caldas, Hannah 32 NCMS-NC 2:14.89
31.76 1:05.35 1:40.41 2:14.89
2 Inboden, Jen 30 FORD-AZ 2:43.72
36.34 1:17.61 2:00.83 2:43.72

Event 22 Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Decker, Teddy 37 NMMS-NM 2:28.81
34.62 1:11.64 1:50.40 2:28.81

Event 22 Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Smith, Laura 44 MAC-AZ 2:16.91
32.82 1:07.62 1:42.43 2:16.91
2 Lerew, Teri 44 FORD-AZ 2:47.08
39.90 1:22.18 2:04.65 2:47.08
-- Saad, Victoria 44 NMMS-NM DQ
47.59 1:39.55 2:32.64 DQ

Event 22 Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bunch, Brigid 46 PRES-AZ 2:21.18
32.94 1:08.50 1:44.87 2:21.18

Event 22 Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 James, Katy 54 SDM-AZ 2:57.53
40.38 1:25.17 2:11.93 2:57.53

Event 22 Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Stigers, Penny 63 SBM-AZ 3:57.96
53.73 1:53.28 2:55.66 3:57.96

Event 22 Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Kinney, Nancy 81 PHX-AZ 3:47.07
53.82 1:52.12 2:51.64 3:47.07

*Top Of Page*

Event 22 Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Hadley, Eric 26 AZM-AZ 2:24.39
24.19 1:01.45 1:41.50 2:24.39

Event 22 Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Lesko, John 31 FORD-AZ 2:36.34
35.42 1:13.84 1:55.23 2:36.34

Event 22 Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Dickson, Kurt 42 SWS-AZ 2:01.63
29.22 1:00.19 1:31.08 2:01.63
2 Hickman, Mark 44 FORD-AZ 2:10.14
31.49 1:03.94 1:37.25 2:10.14

Event 22 Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Collins, Theodore 46 UNAT-GA 2:51.11
39.52 1:24.04 2:09.10 2:51.11
2 Everett, Doug 46 FORD-AZ 3:59.67
57.27 1:59.16 3:01.23 3:59.67

Event 22 Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Shake, Scott 51 FORD-AZ 2:04.11
29.69 1:01.33 1:33.23 2:04.11
2 Smith, Jim 53 NMMS-NM 2:26.37
35.18 1:11.40 1:48.76 2:26.37

Event 22 Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Djang, Philipp 55 NMMS-NM 2:11.63
32.47 1:06.15 1:39.25 2:11.63
2 Supple, Robert 55 NMMS-NM 2:12.13
31.22 1:03.98 1:38.01 2:12.13

Event 22 Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Jones, Bob L. 67 FORD-AZ 3:23.19
51.16 1:42.71 2:34.44 3:23.19

*Top Of Page*

Event 23 Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gallagher, Jessica 23 FORD-AZ 1:21.90
37.62 1:21.90

Event 23 Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Schneider, Leah 25 WMAC-WI 1:17.21
36.05 1:17.21

Event 23 Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Rankin, Maureen 39 PHX-AZ 1:10.68
33.33 1:10.68
2 Sommers, Leslie 39 SWS-AZ 1:17.61
35.81 1:17.61

Event 23 Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Dawson-Cook, Susan 47 LPCC-AZ 1:19.27
37.60 1:19.27
2 Menes, Rebecca 49 SUN-AZ 1:42.12
49.85 1:42.12

Event 23 Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Winslow, Laura 50 SDM-AZ 1:19.52
37.96 1:19.52
2 Kawamoto, Cristina 54 NMMS-NM 1:39.03
47.30 1:39.03
3 Lebsensoln, Patricia 50 FORD-AZ 1:40.87
47.88 1:40.87

Event 23 Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gillies, Judy 62 FORD-AZ 1:45.13
49.99 1:45.13

Event 23 Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Taylor, Carol 80 FORD-AZ 2:03.19
1:00.49 2:03.19

*Top Of Page*

Event 23 Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Palmer, Jacob 29 SUN-AZ 1:07.39
31.28 1:07.39

Event 23 Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Conner, Ronald 34 SUN-AZ 1:19.88
38.51 1:19.88
2 Lesko, John 31 FORD-AZ 1:21.78
39.16 1:21.78

Event 23 Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Commings, Jeff 36 PHX-AZ 58.01
27.24 58.01
2 Spires, Derek 36 PHX-AZ 1:06.28
30.77 1:06.28

Event 23 Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Johnson, Bowen 43 PHX-AZ 1:07.57
31.73 1:07.57
2 Tran, Keith 42 SDM-AZ 1:08.82
31.89 1:08.82
3 Rankin, Mark 43 PHX-AZ 1:18.26
35.69 1:18.26

Event 23 Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Vargas, Daniel 49 PHX-AZ 1:10.01
32.68 1:10.01
2 Lanning, Bob 49 FORD-AZ 1:13.75
35.07 1:13.75
3 Vargas, Enrique 48 PHX-AZ 1:15.29
35.43 1:15.29
4 Collins, Theodore 46 UNAT-GA 1:28.93
40.40 1:28.93
5 Everett, Doug 46 FORD-AZ 2:13.39
1:03.37 2:13.39

Event 23 Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Luedtke, Kurt 51 FORD-AZ 1:37.81
45.53 1:37.81

Event 23 Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Roth, Barry 55 FORD-AZ 1:06.78
31.13 1:06.78
2 Tarajcak, Daniel 55 PHX-AZ 1:16.86
35.77 1:16.86
3 Wilson, Robert 58 NMMS-NM 1:17.86
36.37 1:17.86
4 Vraspir, Alan 59 NMMS-NM 1:30.47
43.07 1:30.47

Event 23 Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gemmill, Dave 62 PHX-AZ 1:18.72
37.49 1:18.72
2 Jones, R.P. 61 FORD-AZ 1:23.44
39.44 1:23.44

Event 23 Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bernard, Kimball 65 PHX-AZ 1:14.84
35.83 1:14.84
2 Eisenklam, Peter 67 MAC-AZ 1:38.87
47.54 1:38.87
3 Monroe Sr., Thomas 69 PHX-AZ 2:21.64
1:00.51 2:21.64

Event 23 Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bolze, Joseph 70 METR-MR 1:35.58
45.19 1:35.58

Event 23 Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Peter, Harold 75 SBM-AZ 1:44.06
48.73 1:44.06
2 Fritz, Jack 77 FORD-AZ 2:11.40
1:01.69 2:11.40
3 Gillin, Gordon 79 FORD-AZ 2:24.97
1:08.29 2:24.97

*Top Of Page*

Event 24 Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Rankin, Maureen 39 PHX-AZ 5:06.80
31.88 1:08.91 1:50.82 2:32.05 3:13.57 3:55.72 4:31.86 5:06.80

Event 24 Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Lerew, Teri 44 FORD-AZ 5:38.87
35.74 1:17.28 2:01.44 2:44.67 3:33.11 4:21.80 5:00.75 5:38.87

Event 24 Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bunch, Brigid 46 PRES-AZ 5:21.13
32.57 1:13.58 1:52.07 2:29.67 3:16.67 4:04.42 4:43.43 5:21.13

Event 24 Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Weinberg, Wendy 64 PHX-AZ 8:43.41
57.59 4:45.02 7:50.51 8:43.41

*Top Of Page*

Event 24 Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Dickson, Kurt 42 SWS-AZ 4:29.13
29.00 1:01.70 1:35.52 2:08.17 2:50.93 3:32.94 4:01.94 4:29.13
2 Kratz, Erwin 44 FORD-AZ 4:37.63
29.80 1:03.67 1:39.28 2:14.61 2:55.18 3:36.53 4:08.04 4:37.63
3 Gort, Alex 44 AZDD-AZ 5:58.10
38.64 1:27.93 2:17.40 3:03.89 3:54.69 4:44.27 5:21.79 5:58.10

Event 24 Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Shake, Scott 51 FORD-AZ 4:37.20
29.80 1:04.18 1:40.56 2:16.50 2:56.59 3:36.70 4:08.25 4:37.20
2 Ortiz, Keith 54 NMMS-NM 5:42.93
36.00 1:18.22 2:07.49 2:55.54 3:42.70 4:29.17 5:07.10 5:42.93

Event 24 Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Yost, Hunter 58 UNAT-AZ 5:03.24
32.96 1:09.72 1:47.77 2:25.72 3:10.33 3:55.52 4:29.51 5:03.24
2 DiTolla, Robert 55 FORD-AZ 5:13.30
32.00 1:08.07 1:50.70 2:32.19 3:18.43 4:04.45 4:38.94 5:13.30
3 Tarajcak, Daniel 55 PHX-AZ 6:44.15
43.43 1:38.34 3:40.37 4:32.24 5:23.43 6:06.15 6:44.15

Event 24 Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bailey, Hop 62 FORD-AZ 6:03.60
43.28 1:32.51 2:20.41 3:07.15 3:56.03 4:45.49 5:24.91 6:03.60

Event 24 Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Bolze, Joseph 70 METR-MR 6:53.93
43.79 2:33.45 3:29.89 4:25.23 5:20.09 6:08.17 6:53.93

Event 24 Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gillin, Gordon 79 FORD-AZ 9:13.83
1:00.60 3:26.65 5:56.55 7:16.13 8:15.15 9:13.83

*Top Of Page*
____________________________________________
Individual High Point

Final Individual Rankings - Through Event 24


18-24 Women - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Hennessey, Megan 23 UNAT-AZ 61
2 Swain, Christine 22 AMM-AZ 42
3 Gallagher, Jessica 23 FORD-AZ 33
 

18-24 Men - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Miller, Carl 21 FORD-AZ 40
2 Shores, Kyle 24 PHX-AZ 33

25-29
Women - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Pursley, Lisa 25
PHX-AZ 80
2 Schneider, Leah 25 WMAC-WI 72
3 Busche, Kelly 25 AMM-AZ 70
4 Warman, Whitney 26 SDM-AZ 52
5 Urbatchka, Lindsey 26 SDM-WI 51
6 Johnson, Jen 28 MAC-AZ 39
7 Staubitz, Nadia 25 Agua-MR 36
8 Mack, Rachel 27
MAC-AZ 29
9 Pranke, Bridget 25
FORD-AZ 25
 

25-29
Men - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Hadley, Eric 26 AZM-AZ 66
2 Ponce Jr., Jose 27 PHX-AZ 52
3 Palmer, Jacob 29 SUN-AZ 47
4 Decker, David 28
SUN-AZ 40

30-34
Women - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Caldas, Hannah 32 NCMS-NC 88
2 Simon, Alissa 33 NMMS-NM 73
3 Inboden, Jen
30 FORD-AZ 67
4
Worden, Michelle 32 FORD-AZ 47
4 Pitney, Nancy 32
MAC-AZ 47

30-34
Men - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Lesko, John 31 FORD-AZ 91
2 Simon, Gary 34 NMMS-NM 77
3 Conner, Ronald 34 SUN-AZ 54

35-39
Women - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Rankin, Maureen 39 PHX-AZ 96
2 Buffett, Patty 36
NMMS-NM 68
3 Frechette, Bethany 39 AMM-AZ 55
4 Decker, Teddy 37 NMMS-NM 53
5 Huxman, Kim 39 FORD-AZ 48
6 Sommers, Leslie 39 SWS-AZ 37
 
35-39
Men - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1
Commings, Jeff 35 PHX-AZ 66
2 Beaver, Jack 37
PHX-AZ 65
3 Spires, Derek 36 PHX-AZ 50
3 Valle, Marc 35 SDM-AZ 50
5 Gillilan, William 38 NMMS-NM 49
6 Sheehan, Eric 38 FORD-AZ 30
7 Moon, Brian 39 LPCC-AZ 17
8 So, Stephen 35 PHX-AZ 11
9 Harr, David 38 SVCM-AZ 7

40-44
Women - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Lerew, Teri 44 FORD-AZ 89
2 Saad, Victoria 44
NMMS-NM 67
3 Smith, Laura 44 MAC-AZ 55
4 Mare-Packard, Jeanette 43 FORD-AZ 36
5 Ferrara, Lisa 44 SDM-AZ 33
6 So, Louise 41 PHX-AZ 8

40-44
Men - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Dickson, Kurt 42 SWS-AZ 91
2
Johnson, Bowen 41 PHX-AZ 72
3 Gort, Alex 44 AZDD-AZ 70
4 Rankin, Mark 43 PHX-AZ 60
5 Utsch, Jeff 42 PHX-AZ 51
6 Hickman, Mark 44
FORD-AZ 45
7 Decker, Nicholas 42 NMMS-NM 44
8 Tran, Keith 42 SDM-AZ 35
9 Kratz, Erwin 44 FORD-AZ 28
1
0 Huxman, Travis 40 FORD-AZ 22

45-49
Women - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Bunch, Brigid 46 PRES-AZ 94
2 Dawson-Cook, Susan 47 LPCC-AZ 85
3 Creswell Liotta, Brenda 47 PHX-AZ 62  
4 DeLozier, Anna 46 TMM-AZ 59
5 Bailey, Monica 48
FORD-AZ 45
6 Menes, Rebecca 49 SUN-AZ 30
6 Major, Becki 46 FORD-AZ 30
8 Mullaney, Amy 49 SDM-AZ 25
9 Strachan, Kelly 49 FORD-AZ 18


45-49
Men - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1
Vargas, Daniel 49 PHX-AZ 93
2 Collins, Theodore 46 UNAT-GA 75
3 Everett, Doug 46 FORD-AZ 50
4 Becker, John Carl 45 FORD-AZ 41
5
Lanning, Bob 49 FORD-AZ 37
6
Vargas, Enrique 48 PHX-AZ 33
7 Hearne, Derek 47 FORD-AZ 32
8 King, Pete 49 UNAT-AZ 31
9 Jaegers, Al 47 WAMS-PC 22
10 Parmoon, Joseph 45 NMMS-NM 20
1
1 Harnisch, Rodney (Scott) 46 PHX-AZ 19

50-54
Women - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1
James, Katy 54 SDM-AZ 63
2 Stern, Mimi 53
NMMS-NM 56
3 Winslow, Laura 50 SDM-AZ 53
4 Kawamoto, Cristina 54
NMMS-NM 51
5 Mitchel, Sandy 50 LPCC-AZ 46

6 Morrissey, Sandy 50 NMMS-NM 36
7 Lebensohn, Patricia 50 FORD-AZ 34
8 Bidegain, Caren 52 FORD-AZ 20
9 Harney, Roseanne 54 UNAT 19

50-54
Men - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Ortiz, Keith 54 NMMS-NM 65
2 Smith, Jim 53
NMMS-NM 64
3 Shake, Scott 51 FORD-AZ 62
4 Nenon, Philip 50 LPCC-AZ 55
5 Smith, Paul 50 MAC-AZ 44
6 Cahoon, Bradley 54 SDM-AZ 35
7
Luedtke, Kurt 51 FORD-AZ 31
8
Getts, David 53 PHX-AZ 30
9 Stites, Jim 52 FORD-AZ 23
10 Tomizuka, Frank 50 FORD-AZ 22
10 Patching, Glen 51 FORD-AZ 22
12 Hinderaker, Ted 53 FORD-AZ 19
13 Shaw, William 53 SUN-AZ 17
14 Stein, Thom 54 NMMS-NM 16
15 McLaughlin, Dennis 52 FORD-AZ 13

55-59
Women - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Surdoval, Nancy 56 FORD-AZ 88
2 Chow, Ruth 59
NMMS-NM 49
3 Marcus, Ginger 55 FORD-AZ 34
4 Renno, Kathy 54
FORD-AZ 29
5 Ott, Katherine 58
NMMS-NM 11
6 Widdifield, Stacie 57 FORD-AZ 9
6 Rivers, Barbara 56 NMMS-NM 9

55-59
Men - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Djang, Philipp 55
NMMS-NM 85
2 Roth, Barry 55 FORD-AZ 81
3 Supple, Robert 55
NMMS-NM 75
4 DiTolla, Robert 55 FORD-AZ 60
4 Tarajcak, Dan 55 PHX-AZ 60
6 Wilson, Robert 58
NMMS-NM 57
7 Krongaard, Jeff 55 FORD-AZ 46
8 Emerson, Gary 55 TJCC-AZ 36
9 Taylor, Gordon 58 PHX-AZ 33
10 Liotta, Robert 58 PHX-AZ 28
10 Yost, Hunter 58 UNAT-AZ 28
12 Vraspir, Alan 59 NMMS-NM 22
13 Regenie, Philip 56 NMMS-NM 12
14 Lavery, J.T. 55 FORD-AZ 11
15 Woods, Leslie 57 UNAT-AZ 8
16 Kaufman, Tom 55 UNAT 5


60-64
Women - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Weinberg, Wendy 64 PHX-AZ 79
2 Altman, Christie 60 SDM-AZ 66
3 Gillies, Judy 62 FORD-AZ 50
4 Menard, Joanne 62 MAC-AZ 49
5 Mitchell, Lucy 61 FORD-AZ 45
6 Krucker, Kathy 61 FORD-AZ 42
7 Stigers, Penny 63 SBM-AZ 28

60-64
Men - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Jones, R.P. 61 FORD-AZ 86
2 Gemmill, Dave 62 PHX-AZ 55
3 Bly, James 63 FORD-AZ 40
4 Owen, John 60 NMMS-NM 32
5 Bailey, Hop 62 FORD-AZ 31
6 Coleman, James 63 AZM-AZ 22
7 Schifani, William 62 NMMS-NM 11

65-69
Men - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Freshley, Mike 69 SDSM-SI 97
2 Jones, Bob L. 67 FORD-AZ 77
3 Monroe Sr., Thomas 69 PHX-AZ 71
4 Bernard, Kimball 65 PHX-AZ 58
5 Eisenklam, Peter 67 PHX-AZ 28
6 Whitten, Phil 66 AZM-AZ 23

70-74
Women - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Bolar, Sally 70 FORD-AZ 66


70-74
Men - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Bolze, Joseph 70 METR-MR 84
2 Williams, Frank 70
SDSM-SI 55
3 Barnitz, Reed 70 NMMS-NM 27
4 Ott, Randy 65 NMMS-NM 8 

75-79
Men - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Gillin, Gordon 79 FORD-AZ 87
2 Fritz, Jack 77
FORD-AZ 53
3 Baker, Donald 79 SDSM-SI 44
3 Peter, Harold 75 SBM-AZ 44

5 Gardner, Kirt 76 AZDD-AZ 22

80-84
Women - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Taylor, Carol 80 FORD-AZ 82
2 Kinney, Nancy 81 PHX-AZ 77
3 Copeland, Parkie 80 UNAT-GA 36

80-84
Men - Individual Scores
Place Name Age Team Points
=====================================================================
1 Wolle, Jordan 81
SDSM-SI 55

*
Top Of Page*


_____________________________________________
Final Team Scores


Combined Team Scores
Place Team Points
===================================================================
1 Ford Aquatics FORD-AZ 2590
2 Phoenix Swim Club PHX-AZ 1543
3 New Mexico MastersSwimming NMMS-NM 1357
4 Sun Devil Masters SDM-AZ 525
5 Mesa Aquacits MAC-AZ 309
6 San Diego Swim Masters SDSM-SI 251
7 Sunfish SUN-AZ 224
8 La Paloma Country Club LPCC-AZ 203
9 Arizona Mountain Masters AMM-AZ 189
10 SunWest Swimming SWS-AZ 128
11 Arizona Masters AZM-AZ 111
12 PrescottMasters Swim Team PRES-AZ 94
13 Arizona Desert Dolphins AZDD-AZ 92
14 North Carolina Masters Swimmin NCMS-NC 88
15 Metropolitan METR-MR 84
16 Saddlebrook Masters SBM-AZ 72
16 Wisconsin Masters Aquatic Club WMAC-WI 72
18 Thunder Mountain Masters TMM-AZ 59
19 Tucson Jewish Community Center TJCC-AZ 36
19 Agua United America's Swimming AGUA-MR 36
21 Wildcat Alumni Masters WAMS-PC 22
22 Seville Country Club Masters SVCM-AZ 7

*Top Of Page*
Ford Home