22nd Annual Polar Bear Classic - 1/29/2012                          
Results


Event Links: 1000fr, 1650fr, 200fr, 50fl, 200ba, 100br, 100fr, 200im,
50ba, 200fl, 100im, 400im, 50br, 100ba, 500fr, 100fl, 200br, 50fr, 200relays

Meet Photos Link

Event 1 Women 25-29 1000 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Byers, Meghan 28 FORD-AZ 11:40.00 11:20.99 31.26 1:04.95 1:38.48 2:12.58 2:46.50 3:21.02 3:55.10 4:29.60 5:03.73 5:38.03 6:12.38 6:46.81 7:20.68 7:55.07 8:29.51 9:04.11 9:38.78 10:13.28 10:47.84 11:20.99 Event 1 Women 30-34 1000 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Taylor, Amy 33 FORD-AZ 14:00.00 13:55.04 34.24 1:12.34 1:52.30 2:33.08 3:14.31 3:56.39 4:38.65 5:21.26 6:03.99 6:46.73 7:29.89 8:13.08 8:55.81 9:38.96 10:21.99 11:05.45 11:47.74 12:31.25 13:13.64 13:55.04 2 Hust, Natalie 34 FORD-AZ 17:30.00 16:22.16 41.35 1:27.82 2:16.09 3:05.39 3:55.23 4:46.22 5:37.23 6:27.42 7:17.64 8:07.99 8:57.57 9:47.39 10:37.40 11:27.27 12:17.41 13:08.12 13:57.57 14:47.02 15:36.63 16:22.16 Event 1 Women 35-39 1000 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Swingle, Kristen 35 FORD-AZ 13:15.00 13:09.53 34.76 1:11.22 1:48.97 2:27.40 3:06.10 3:45.23 4:25.15 5:05.56 5:45.94 6:26.78 7:06.93 7:47.44 8:28.24 9:08.61 9:48.92 10:29.63 11:09.78 11:50.06 12:30.07 13:09.53 2 Huetra, Renee 38 FORD-AZ 17:30.00 16:25.19 42.73 1:28.81 2:16.18 3:04.57 3:53.01 4:41.68 5:31.01 6:20.83 7:10.53 8:00.29 8:50.26 9:40.25 10:30.39 11:20.54 12:11.52 13:02.31 13:52.80 14:43.00 15:33.48 16:25.19 Event 1 Women 40-44 1000 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Walls, Karen 41 UNAT-AZ 13:40.00 13:35.80 36.81 1:16.16 1:57.44 2:38.80 3:19.83 4:01.22 4:42.64 5:24.22 6:06.16 6:47.17 7:28.21 8:09.65 8:51.18 9:32.80 10:13.90 10:54.61 11:35.57 12:16.73 12:57.16 13:35.80 Event 1 Women 45-49 1000 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 DeLozier, Anna 48 UNAT-AZ 12:37.39 12:30.49 33.55 1:10.66 1:48.91 2:26.91 3:05.25 3:43.34 4:21.51 4:59.98 5:38.23 6:16.19 6:54.13 7:32.05 8:09.75 8:47.51 9:25.14 10:02.69 10:40.12 11:17.36 11:54.36 12:30.49 2 Bacal, Susy 47 UNAT-AZ 14:40.00 14:08.34 41.54 1:23.96 2:07.21 2:49.86 3:32.66 4:15.68 4:58.93 5:41.73 6:24.67 7:07.18 7:49.54 8:31.89 9:14.07 9:56.29 10:37.94 11:20.59 12:02.79 12:44.80 13:27.03 14:08.34 Event 1 Women 50-54 1000 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Clutter, Cynthia 52 MAC-AZ 14:10.00 13:55.29 37.13 1:17.66 1:59.37 2:40.64 3:22.70 4:05.08 4:47.29 5:29.55 6:12.18 6:54.20 7:36.11 8:18.18 9:00.33 9:42.58 10:25.69 11:08.36 11:50.57 12:33.14 13:15.04 13:55.29 Event 1 Women 55-59 1000 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Hair, Margaret 56 HMS-IW 14:35.00 14:19.54 38.07 1:19.49 2:02.12 2:45.32 3:28.96 4:12.75 4:56.21 5:39.64 6:22.73 7:06.46 7:50.04 8:33.62 9:16.94 10:00.33 10:43.90 11:27.05 12:10.47 12:53.96 13:37.00 14:19.54 2 Dedek, Diane 59 FORD-AZ NT 14:42.67 40.80 1:23.43 2:07.44 2:51.94 3:36.05 4:20.40 5:05.08 5:49.98 6:35.11 7:19.54 8:03.90 8:48.38 9:33.20 10:17.42 11:01.08 11:45.16 12:29.70 13:13.99 13:57.99 14:42.67 3 Ketterer, Sue 56 SCS-AZ 17:39.63 17:05.60 44.98 1:33.49 2:24.47 3:16.07 4:07.85 5:00.08 5:51.50 6:43.57 7:36.20 8:28.45 9:21.60 10:14.41 11:06.40 11:59.62 12:51.93 13:45.22 14:36.01 15:27.83 16:18.33 17:05.60 Event 1 Men 30-34 1000 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Wallach, Ted 33 FORD-AZ 11:15.00 11:31.48 31.21 1:05.14 1:39.75 2:13.60 2:48.28 3:22.79 3:57.18 4:31.83 5:06.65 5:41.16 6:15.14 6:49.62 7:23.75 7:58.18 8:33.03 9:08.72 9:43.85 10:20.06 10:55.86 11:31.48 Event 1 Men 35-39 1000 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 McDougall, Eugene 39 UNAT-AZ 15:37.00 14:54.68 34.04 1:12.70 1:54.42 2:37.54 3:20.13 4:04.43 4:49.05 5:35.69 6:22.37 7:10.61 7:58.32 8:45.46 9:32.49 10:18.98 11:05.51 11:51.49 12:38.87 13:23.15 14:09.37 14:54.68 Event 1 Men 40-44 1000 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Herrmann, Mike 44 TSD2-AZ 13:00.00 12:04.05 31.72 1:05.92 1:40.10 2:14.94 2:50.12 3:25.68 4:01.82 4:37.88 5:14.23 5:50.50 6:26.65 7:03.26 7:40.27 8:17.86 8:55.59 9:33.30 10:11.10 10:49.16 11:27.14 12:04.05 Event 1 Men 45-49 1000 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Everett, Doug 48 FORD-AZ 14:56.28 15:59.71 41.09 1:26.66 2:13.06 3:01.04 3:49.27 4:37.37 5:26.04 6:15.46 7:03.58 7:51.94 8:41.25 9:30.30 10:20.33 11:10.51 11:59.98 12:49.27 13:38.01 14:26.86 15:15.10 15:59.71 Event 1 Men 50-54 1000 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Stites, Jim 54 FORD-AZ NT 13:05.00 36.12 1:15.67 1:55.98 2:37.31 3:18.48 3:58.68 4:38.70 5:18.46 5:57.89 6:38.27 7:18.31 7:57.83 8:36.81 9:15.50 9:54.52 10:33.52 11:11.97 11:51.61 12:29.61 13:05.00 2 McLaughlin, Dennis 54 FORD-AZ 20:00.00 17:43.29 46.40 1:37.39 2:30.86 3:22.08 4:16.09 5:07.67 6:05.14 7:01.55 7:53.63 8:52.25 9:45.85 10:43.12 11:37.07 12:30.55 13:23.50 14:16.50 15:09.60 16:01.85 16:54.05 17:43.29 Event 1 Men 60-64 1000 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Winter, Larry 64 FORD-AZ 15:00.00 16:07.17 44.32 1:32.17 2:19.88 3:08.38 3:57.95 4:47.64 5:37.38 6:27.50 7:17.17 8:07.22 8:55.39 9:45.03 10:33.41 11:22.06 12:10.29 12:57.77 13:45.86 14:33.80 15:21.30 16:07.17 Event 1 Men 65-69 1000 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Heath, Phil 68 IM-IL 16:38.00 17:28.28 42.65 1:28.81 2:17.59 3:08.42 4:00.05 4:53.48 5:46.92 6:40.75 7:35.49 8:30.19 9:25.36 10:20.09 11:14.25 12:08.83 13:03.29 13:56.94 14:50.33 15:43.69 16:36.81 17:28.28 Event 2 Women 30-34 1650 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Inboden, Jen 31 FAST-AZ 22:37.00 22:17.78 35.35 1:14.02 1:53.64 2:33.44 3:13.97 3:54.30 4:34.53 5:14.65 5:55.39 6:35.91 7:16.45 7:56.99 8:37.63 9:18.66 9:59.74 10:40.96 11:21.97 12:02.54 12:44.05 13:25.22 14:06.14 14:47.02 15:28.04 16:08.79 16:49.20 17:30.67 18:12.15 18:53.46 19:34.15 20:15.59 20:56.48 21:37.54 22:17.78 Event 2 Women 45-49 1650 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Lerew, Teri 46 FORD-AZ 21:54.06 22:01.44 35.44 1:13.92 1:53.31 2:32.80 3:12.41 3:52.65 4:32.51 5:13.10 5:53.35 6:34.33 7:13.93 7:54.11 8:34.24 9:14.44 9:54.92 10:35.24 11:14.84 11:54.40 12:34.16 13:14.39 13:53.95 14:34.49 15:15.29 15:55.65 16:36.11 17:16.67 17:57.32 18:38.71 19:20.01 20:00.60 20:40.95 21:22.16 22:01.44 Event 2 Women 60-64 1650 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Mithcell, Lucy 63 FORD-AZ NT 28:00.10 45.34 1:34.27 2:24.72 3:15.20 4:06.01 4:57.86 5:49.15 6:40.52 7:32.19 8:23.42 9:14.40 10:05.31 10:56.40 11:47.60 12:38.65 13:30.24 14:21.36 15:12.76 16:03.99 16:55.20 17:46.84 18:38.37 19:30.12 20:22.00 21:13.01 22:04.56 22:55.68 23:47.19 24:38.57 25:29.44 26:20.44 27:10.88 28:00.10 Event 2 Men 45-49 1650 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Simons, Lee 45 UNAT-AZ NT 24:39.78 35.28 1:13.42 1:52.57 2:33.51 3:14.22 3:55.72 4:37.60 5:19.41 6:01.35 6:43.12 7:24.63 8:06.46 8:48.51 9:30.34 11:37.95 12:20.69 13:02.81 13:45.65 14:28.17 15:10.18 15:52.60 16:35.28 17:17.65 18:00.17 18:41.36 19:24.00 20:07.87 20:50.16 21:33.26 22:15.96 22:58.75 24:21.86 24:39.78 Event 2 Men 50-54 1650 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Brancamp, David 50 SNM-PC 19:15.00 19:09.64 31.40 1:05.62 1:40.29 2:15.22 2:50.37 3:25.76 4:00.52 4:35.17 5:10.20 5:45.37 6:20.17 6:54.92 7:29.81 8:04.84 8:39.72 9:14.90 9:49.90 10:24.54 10:59.45 11:34.31 12:09.12 12:43.88 13:18.82 13:53.92 14:29.22 15:04.19 15:39.50 16:14.66 16:49.67 17:25.13 18:00.34 18:35.22 19:09.64 Event 2 Men 55-59 1650 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Roth, Barry 57 FORD-AZ 20:00.00 19:37.04 32.40 1:07.08 1:43.10 2:19.34 2:56.34 3:32.57 4:08.78 4:44.95 5:21.39 5:57.85 6:34.20 7:10.36 7:46.49 8:22.65 8:58.46 9:34.73 10:10.60 10:46.36 11:22.01 11:57.58 12:33.08 13:08.67 13:44.10 14:19.87 14:55.26 15:30.78 16:06.00 16:41.48 17:17.02 17:52.56 18:27.73 19:03.05 19:37.04 2 Flynchinaman, Chan 58 LDM-PN NT 21:20.28 32.88 1:07.75 1:44.13 2:21.84 2:59.81 3:39.08 4:17.74 4:56.75 5:35.82 6:15.16 6:54.62 7:34.38 8:13.86 8:53.30 9:32.91 10:12.34 10:51.43 11:30.61 12:09.76 12:48.74 13:28.28 14:07.54 14:46.74 15:26.21 16:06.41 16:45.79 17:25.50 18:05.04 18:44.26 19:23.72 20:03.60 20:43.25 21:20.28 Event 2 Men 60-64 1650 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Kynion, Pete 64 GVSC-AZ 31:30.20 29:47.57 52.23 1:45.33 2:39.79 3:33.39 4:27.61 5:21.96 6:15.57 7:09.84 8:04.37 8:58.37 9:52.29 10:46.35 11:40.27 12:34.35 13:27.90 14:22.79 15:17.51 16:12.73 17:07.32 18:02.50 18:57.47 19:52.52 20:47.09 21:41.71 22:36.22 23:30.54 24:24.32 25:18.79 26:13.11 27:06.74 28:00.76 28:54.35 29:47.57 Event 2 Men 65-69 1650 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Jones, Bob 69 GVSC-AZ 26:30.00 26:45.03 45.37 1:33.90 2:24.30 3:15.30 4:04.76 4:54.05 5:43.59 6:32.27 7:21.22 8:10.10 8:59.10 9:47.98 10:37.29 11:26.06 12:14.58 13:03.27 13:51.72 14:40.38 15:29.58 16:17.95 17:06.51 17:54.89 18:44.18 19:32.70 20:20.96 21:08.95 21:58.28 22:46.41 23:35.69 24:24.28 25:11.48 25:59.38 26:45.03 Event 3 Women 18-24 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Morrison, Erin 24 FORD-AZ 2:03.50 2:04.43 28.84 1:00.50 1:32.32 2:04.43 Event 3 Women 25-29 200 Yard FreestyleBACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Byers, Meghan 28 FORD-AZ 2:18.00 2:09.72 29.99 1:02.67 1:36.10 2:09.72 Event 3 Women 35-39 200 Yard Freestyle BACK TO TOP
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Swingle, Kristen 35 FORD-AZ 2:21.00 2:21.81
32.95 1:08.33 1:45.06 2:21.81
2 Kelsey, Shannon 37 UNAT-AZ NT 2:32.61
34.00 1:11.18 1:51.54 2:32.61

Event 3 Women 45-49 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Major, Becki 48 FORD-AZ 2:30.99 2:17.99 32.17 1:07.05 1:42.87 2:17.99 2 DeLozier, Anna 48 UNAT-AZ 2:25.00 2:20.83 32.56 1:08.39 1:44.75 2:20.83 3 Dawson-Cook, Susan 49 SBM-AZ 2:20.00 2:21.17 33.35 1:08.72 1:45.13 2:21.17 Event 3 Women 50-54 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Bailey, Monica 50 FORD-AZ 2:20.00 2:23.45 32.57 1:08.98 1:45.90 2:23.45 2 Mitchel, Sandy 52 FORD-AZ NT 2:32.06 35.00 1:13.50 1:52.80 2:32.06 3 Clutter, Cynthia 52 MAC-AZ 2:40.00 2:35.54 36.31 1:15.56 1:56.57 2:35.54 4 Oden, Karen 52 FORD-AZ 3:00.00 2:56.38 39.02 1:21.87 2:07.87 2:56.38 5 Savas, Kathy 52 UNAT-AZ 4:00.00 3:09.75 44.73 1:32.06 2:21.15 3:09.75 6 Campbell, Carolyn 53 FORD-AZ 3:05.00 3:10.09 38.65 1:26.58 2:18.95 3:10.09 Event 3 Women 55-59 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Dedek, Diane 59 FORD-AZ 2:45.99 2:44.53 37.45 1:19.03 2:02.01 2:44.53 2 Ketterer, Sue 56 SCS-AZ 3:14.58 3:09.05 44.64 1:33.17 2:23.41 3:09.05 3 Girard, Mikey 58 FORD-AZ NT 3:23.67 31.21 1:09.34 2:19.21 3:23.67 Event 3 Women 60-64 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Gillies, Judy 64 FORD-AZ 2:54.23 2:57.76 40.76 1:26.11 2:12.48 2:57.76 Event 3 Women 65-69 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Stigers, Penny 65 SBM-AZ 3:30.00 3:25.08 45.52 1:37.45 2:31.63 3:25.08 Event 3 Women 70-74 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Fritz, Jill 71 SBM-AZ 3:35.44 3:36.84 47.14 1:41.35 2:38.98 3:36.84 Event 3 Men 18-24 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Sadowski, Rick 24 FORD-AZ 2:04.10 2:04.28 28.72 59.77 1:32.38 2:04.28 Event 3 Men 30-34 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Gendler, Tim 31 FORD-AZ 1:58.00 1:50.74 25.40 53.19 1:21.74 1:50.74 Event 3 Men 40-44 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Settles, Charles 43 TSD2-AZ 2:20.00 2:17.81 32.72 1:09.36 1:44.78 2:17.81 Event 3 Men 45-49 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Kratz, Erwin 46 FORD-AZ 1:56.00 1:56.22 26.76 55.44 1:25.17 1:56.22 2 Gates, Steven 45 TSD2-AZ 2:08.00 2:09.45 29.21 1:01.25 1:34.73 2:09.45 3 Gort, Alex 46 UNAT-AZ 2:19.90 2:20.46 31.49 1:07.09 1:44.02 2:20.46 Event 3 Men 50-54 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Smith, Paul 52 MAC-AZ 2:00.00 2:03.29 28.92 1:00.33 1:32.07 2:03.29 Event 3 Men 55-59 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Altfeld, Cliff 59 FORD-AZ 2:59.00 2:44.75 35.57 1:17.52 2:01.90 2:44.75 Event 3 Men 60-64 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Collins, Ryan 62 SBM-AZ 3:02.10 2:52.50 38.44 1:22.61 2:08.29 2:52.50 Event 3 Men 65-69 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Welton, John 65 AZM-AZ 2:58.00 3:02.08 42.18 1:27.67 2:14.30 3:02.08 2 Heath, Phil 68 IM-IL 2:58.00 3:03.56 40.38 1:24.68 2:14.38 3:03.56 3 Thompson, Ed 65 SBM-AZ 3:02.00 3:04.15 41.29 1:27.34 2:16.30 3:04.15 4 Coleman, Jim 65 UNAT-AZ 7:55.90 3:56.94 51.69 1:51.68 2:53.98 3:56.94 Event 3 Men 70-74 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Williams, Frank 72 SDSM-SI 2:28.00 2:31.27 34.06 1:12.05 1:51.92 2:31.27 2 Peterson, Glen 73 SBM-AZ 3:05.00 3:11.44 42.82 1:30.82 2:20.38 3:11.44 Event 3 Men 75-79 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Tewskbury, Glenn 78 SBM-AZ 3:05.55 3:05.83 40.57 1:26.42 2:15.02 3:05.83 Event 3 Men 80-84 200 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Miller, Bob 82 GVSC-AZ 3:00.00 3:01.92 43.28 1:29.34 2:17.61 3:01.92 Event 4 Women 25-29 50 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Mozdzen, Michelle 26 FORD-AZ 28.00 28.10 2 Winston, Jamina 28 MAC-AZ 48.29 41.01 Event 4 Women 30-34 50 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Nehrebecki, Helene 31 MAC-AZ 30.09 29.72 Event 4 Women 40-44 50 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Cluck, Jennifer 40 YOSA-AZ 39.00 40.57 Event 4 Women 45-49 50 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Lerew, Teri 46 FORD-AZ 38.45 34.13 Event 4 Women 50-54 50 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Martin, Stephanie 52 FORD-AZ 33.90 34.02 Event 4 Women 55-59 50 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Hair, Margaret 56 HMS-IW 36.00 35.11 2 Renno, Kathy 59 FORD-AZ 42.49 41.97 3 Krieves, Katie 59 SBM-AZ 44.10 44.47 Event 4 Women 70-74 50 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Case, MaryAnn 72 SCS-AZ 39.01 39.14 Event 4 Men 30-34 50 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Wallach, Ted 33 FORD-AZ 28.00 27.73 Event 4 Men 40-44 50 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Herrmann, Mike 44 TSD2-AZ 29.00 28.59 Event 4 Men 45-49 50 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Doherty, Rob 49 TSD2-AZ 34.82 33.52 2 Everett, Doug 48 FORD-AZ 41.18 40.36 Event 4 Men 50-54 50 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Cassidy, Frank 53 YOSA-AZ 34.41 35.39 Event 4 Men 55-59 50 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Emmerson, Gary 57 TJCC-AZ 32.00 29.08 2 Altfeld, Cliff 59 FORD-AZ 48.00 43.39 -- Mickelson, Kurt 57 SDM-AZ 28.00 DQ Event 4 Men 65-69 50 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Springer, Doug 65 SBM-AZ 36.00 30.37 2 Jones, Bob 69 GVSC-AZ 45.00 48.27 Event 4 Men 70-74 50 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Proffitt, Steve 71 SBM-AZ 41.00 42.85 Event 4 Men 75-79 50 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Fritz, Jack 79 SBM-AZ 49.45 51.21 Event 4 Men 80-84 50 Yard Butterfly BACK TO TOP
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gillin, Gordon 81 FORD-AZ 1:10.00 59.00

Event 5 Women 30-34 200 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Inboden, Jen 31 FAST-AZ 2:45.00 2:49.45 39.05 1:22.08 2:06.30 2:49.45 Event 5 Women 45-49 200 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 DeLozier, Anna 48 UNAT-AZ 2:39.86 2:39.83 38.17 1:19.20 1:59.77 2:39.83 2 Dawson-Cook, Susan 49 SBM-AZ 2:53.23 2:55.67 41.35 1:26.08 2:11.48 2:55.67 Event 5 Women 65-69 200 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Pronk, Bonnie 69 MAC-AZ 3:08.55 3:05.02 42.82 1:30.40 2:19.23 3:05.02 Event 5 Women 70-74 200 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Bayly, Helen 74 FORD-AZ 6:00.00 5:07.12 1:08.80 2:28.14 5:07.12 Event 5 Men 40-44 200 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Brundage, Patrick 44 BRSM-AZ 2:03.15 2:05.13 30.94 1:02.25 1:33.93 2:05.13 Event 5 Men 45-49 200 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Kratz, Erwin 46 FORD-AZ 2:10.00 2:09.27 30.80 1:03.10 1:36.13 2:09.27 Event 5 Men 50-54 200 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Shake, Scott 53 FORD-AZ 2:14.50 2:12.80 32.24 1:05.78 1:39.63 2:12.80 2 Brancamp, David 50 SNM-PC 2:35.00 2:28.10 34.33 1:12.06 1:50.55 2:28.10 Event 5 Men 60-64 200 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Yost, Hunter 60 UNAT-AZ 2:31.10 2:32.86 36.37 1:15.17 1:54.40 2:32.86 Event 5 Men 65-69 200 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Shaffer, Craig 65 GVSC-AZ 3:02.00 2:54.59 40.55 1:24.09 2:09.42 2:54.59 Event 5 Men 70-74 200 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Leroy, Richard 71 SCGM-AZ 3:15.00 3:11.55 43.81 1:31.42 2:21.47 3:11.55 Event 5 Men 80-84 200 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Miller, Bob 82 GVSC-AZ 3:12.00 3:11.93 45.74 1:34.93 2:24.74 3:11.93 Event 6 Women 40-44 100 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Johnson, Sarah 42 FORD-AZ 1:22.00 1:20.04 38.30 1:20.04 Event 6 Women 50-54 100 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Clutter, Cynthia 52 MAC-AZ 1:33.00 1:34.08 45.12 1:34.08 Event 6 Women 55-59 100 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Girard, Mikey 58 FORD-AZ 1:28.90 1:28.46 41.72 1:28.46 2 Merena, Elizabeth 59 UNAT-MR 1:38.00 1:38.74 47.09 1:38.74 3 Krieves, Katie 59 SBM-AZ 1:45.00 1:45.99 49.63 1:45.99 Event 6 Women 60-64 100 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Gillies, Judy 64 FORD-AZ 1:45.36 1:46.94 50.43 1:46.94 Event 6 Men 45-49 100 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Duffield, Brian 46 FORD-AZ 1:04.90 1:04.94 30.16 1:04.94 2 Jimison, Thomas 46 UNAT-AZ NT 1:10.69 Event 6 Men 50-54 100 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Vargas, Daniel 51 PHX-AZ 1:08.00 1:08.85 31.83 1:08.85 2 Ziarnik, William 50 YOSA-AZ 1:45.00 1:22.75 38.13 1:22.75 Event 6 Men 55-59 100 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Roth, Barry 57 FORD-AZ 1:12.00 1:12.03 33.83 1:12.03 Event 6 Men 65-69 100 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Springer, Doug 65 SBM-AZ 1:15.00 1:17.35 37.10 1:17.35 2 Welton, John 65 AZM-AZ 1:39.00 1:41.14 47.65 1:41.14 Event 6 Men 70-74 100 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Hahm, Martin 70 PHX-AZ 2:15.00 1:56.44 57.20 1:56.44 2 Monroe Sr., Thomas 71 UNAT-AZ 2:35.00 2:29.30 1:05.83 2:29.30 Event 6 Men 75-79 100 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Peter, Harold 77 SBM-AZ 1:46.00 1:51.08 51.07 1:51.08 Event 6 Men 80-84 100 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Gillin, Gordon 81 FORD-AZ 2:00.00 2:50.41 1:18.58 2:50.41 Event 7 Women 18-24 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Morrison, Erin 24 FORD-AZ 56.35 57.10 27.33 57.10 Event 7 Women 25-29 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Mozdzen, Michelle 26 FORD-AZ 59.00 58.78 28.24 58.78 2 Winston, Jamina 28 MAC-AZ 1:40.22 1:21.08 40.40 1:21.08 Event 7 Women 30-34 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Nehrebecki, Helene 31 MAC-AZ 1:01.90 1:02.20 30.57 1:02.20 2 Inboden, Jen 31 FAST-AZ 1:06.00 1:05.81 31.55 1:05.81 Event 7 Women 35-39 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Swingle, Kristen 35 FORD-AZ 1:10.00 1:05.51 31.85 1:05.51 2 Kelsey, Shannon 37 UNAT-AZ 1:10.00 1:08.57 32.91 1:08.57 Event 7 Women 40-44 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Walls, Karen 41 UNAT-AZ 1:04.00 1:04.92 31.38 1:04.92 Event 7 Women 50-54 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Martin, Stephanie 52 FORD-AZ 1:04.90 1:05.82 31.72 1:05.82 2 Mitchel, Sandy 52 FORD-AZ 1:10.00 1:09.32 33.41 1:09.32 3 Oden, Karen 52 FORD-AZ 1:25.00 1:19.92 36.84 1:19.92 4 Campbell, Carolyn 53 FORD-AZ 1:25.00 1:23.44 37.60 1:23.44 5 Savas, Kathy 52 UNAT-AZ 2:00.00 1:27.85 42.94 1:27.85 Event 7 Women 55-59 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Renno, Kathy 59 FORD-AZ 1:18.58 1:21.62 38.41 1:21.62 2 Krieves, Katie 59 SBM-AZ 1:22.00 1:23.47 39.21 1:23.47 3 Ketterer, Sue 56 SCS-AZ 1:29.62 1:24.11 40.91 1:24.11 Event 7 Women 65-69 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Stigers, Penny 65 SBM-AZ 1:40.00 1:31.60 43.50 1:31.60 Event 7 Women 70-74 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Case, MaryAnn 72 SCS-AZ 1:24.98 1:28.02 42.86 1:28.02 2 Fritz, Jill 71 SBM-AZ 1:40.16 1:41.17 47.99 1:41.17 Event 7 Men 18-24 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Sadowski, Rick 24 FORD-AZ 56.43 57.66 27.63 57.66 Event 7 Men 30-34 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Wallach, Ted 33 FORD-AZ 52.00 54.07 26.01 54.07 Event 7 Men 35-39 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Melnick, Jesse 38 FORD-AZ 51.00 49.28 23.03 49.28 Event 7 Men 40-44 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Brundage, Patrick 44 BRSM-AZ 50.38 52.55 25.71 52.55 2 Herrmann, Mark 44 TSD2-AZ 57.07 56.78 27.07 56.78 3 Herrmann, Mike 44 TSD2-AZ 1:00.00 56.99 28.26 56.99 4 Settles, Charles 43 TSD2-AZ 1:05.00 1:00.57 28.49 1:00.57 Event 7 Men 45-49 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Gates, Steven 45 TSD2-AZ 59.07 59.45 29.24 59.45 2 Everett, Doug 48 FORD-AZ 1:15.04 1:15.00 36.30 1:15.00 3 Blanchard, Doug 47 FORD-AZ 1:44.00 1:16.43 35.24 1:16.43 Event 7 Men 50-54 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Smith, Paul 52 MAC-AZ 55.00 56.16 26.69 56.16 2 Cassidy, Frank 53 YOSA-AZ 1:05.77 1:05.23 31.08 1:05.23 3 McLaughlin, Dennis 54 FORD-AZ 1:45.00 1:25.41 40.98 1:25.41 4 Ziarnik, William 50 YOSA-AZ 1:38.00 1:37.41 1:19.96 1:37.41 Event 7 Men 55-59 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Rueb, John 57 FORD-AZ 1:02.00 1:03.04 29.27 1:03.04 2 Altfeld, Cliff 59 FORD-AZ 1:22.00 1:14.30 34.71 1:14.30 Event 7 Men 60-64 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Winter, Larry 64 FORD-AZ 1:05.00 1:04.70 30.66 1:04.70 2 Collins, Ryan 62 SBM-AZ 1:13.40 1:13.04 33.74 1:13.04 3 Kynion, Pete 64 GVSC-AZ 1:42.50 1:28.11 43.94 1:28.11 Event 7 Men 65-69 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Shaffer, Craig 65 GVSC-AZ 1:10.00 1:07.77 32.46 1:07.77 2 Thompson, Ed 65 SBM-AZ 1:18.00 1:18.85 37.99 1:18.85 3 Welton, John 65 AZM-AZ 1:25.00 1:25.92 41.33 1:25.92 4 Coleman, Jim 65 UNAT-AZ 5:30.60 1:50.58 52.23 1:50.58 Event 7 Men 70-74 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Leroy, Richard 71 SCGM-AZ 1:14.00 1:14.27 36.12 1:14.27 2 Proffitt, Steve 71 SBM-AZ 1:20.00 1:19.85 39.00 1:19.85 3 Peterson, Glen 73 SBM-AZ 1:22.00 1:25.10 41.14 1:25.10 4 Monroe Sr., Thomas 71 UNAT-AZ 2:15.80 2:34.53 1:06.79 2:34.53 Event 7 Men 75-79 100 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Tewskbury, Glenn 78 SBM-AZ 1:21.89 1:22.16 38.39 1:22.16 2 Fritz, Jack 79 SBM-AZ 1:32.36 1:26.77 42.71 1:26.77 Event 8 Women 45-49 200 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Dawson-Cook, Susan 49 SBM-AZ 2:40.00 2:43.93 Event 8 Women 55-59 200 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Hair, Margaret 56 HMS-IW 2:56.00 2:50.72 2 Surdoval, Nancy 58 FORD-AZ 3:40.00 3:11.10 Event 8 Men 45-49 200 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Kratz, Erwin 46 FORD-AZ 2:10.00 2:11.30 2 Gort, Alex 46 UNAT-AZ 2:43.11 2:43.47 Event 8 Men 50-54 200 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Shake, Scott 53 FORD-AZ 2:19.50 2:13.63 Event 8 Men 55-59 200 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== -- Altfeld, Cliff 59 FORD-AZ 3:52.00 DQ Event 8 Men 60-64 200 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Kynion, Pete 64 GVSC-AZ 3:59.30 3:50.33 Event 8 Men 70-74 200 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Bolze, Joseph 72 METR-MR 3:10.00 3:14.15 2 Leroy, Richard 71 SCGM-AZ 3:15.00 3:24.55 Event 8 Men 80-84 200 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Gillin, Gordon 81 FORD-AZ 5:00.00 4:56.16 Event 9 Women 45-49 50 Yard Backstroke BACK TO TOP
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 DeLozier, Anna 48 UNAT-AZ 34.64 35.36
2 Lerew, Teri 46 FORD-AZ 39.50 35.37

Event 9 Women 50-54 50 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Bailey, Monica 50 FORD-AZ 34.00 32.98 Event 9 Women 55-59 50 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Surdoval, Nancy 58 FORD-AZ 40.00 40.52 Event 9 Women 65-69 50 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Pronk, Bonnie 69 MAC-AZ 41.07 38.93 2 Stigers, Penny 65 SBM-AZ 52.00 52.63 Event 9 Women 70-74 50 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Case, MaryAnn 72 SCS-AZ NT 48.45 2 Fritz, Jill 71 SBM-AZ 48.97 51.61 Event 9 Men 30-34 50 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Gendler, Tim 31 FORD-AZ 26.50 26.44 Event 9 Men 40-44 50 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Brundage, Patrick 44 BRSM-AZ 30.00 27.98 2 Corey, Carter 42 TSD2-AZ 34.25 34.06 Event 9 Men 45-49 50 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Doherty, Rob 49 TSD2-AZ 33.67 33.91 Event 9 Men 50-54 50 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Brancamp, David 50 SNM-PC 32.50 30.98 2 Cassidy, Frank 53 YOSA-AZ 37.42 36.64 3 Ziarnik, William 50 YOSA-AZ 44.00 44.32 Event 9 Men 55-59 50 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Emmerson, Gary 57 TJCC-AZ 35.00 33.68 Event 9 Men 60-64 50 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Collins, Ryan 62 SBM-AZ 43.40 42.75 Event 9 Men 65-69 50 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Springer, Doug 65 SBM-AZ 36.00 33.52 Event 9 Men 70-74 50 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Proffitt, Steve 71 SBM-AZ 45.00 45.13 2 Peterson, Glen 73 SBM-AZ 49.50 49.85 3 Monroe Sr., Thomas 71 UNAT-AZ 1:02.00 1:19.14 Event 9 Men 75-79 50 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Peter, Harold 77 SBM-AZ 45.00 48.43 2 Tewskbury, Glenn 78 SBM-AZ 47.06 49.18 3 Howland, Walter 78 SBM-AZ 57.41 1:02.26 Event 10 Men 60-64 200 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Yost, Hunter 60 UNAT-AZ 2:24.10 2:36.85 35.41 1:15.48 1:57.02 2:36.85 Event 10 Men 70-74 200 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Bolze, Joseph 72 METR-MR 3:25.00 3:34.24 47.25 1:39.99 2:36.19 3:34.24 2 Hahm, Martin 70 PHX-AZ 4:32.99 4:30.19 58.56 2:06.72 3:18.70 4:30.19 Event 11 Women 25-29 100 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Mozdzen, Michelle 26 FORD-AZ 1:08.00 1:08.16 30.33 1:08.16 Event 11 Women 30-34 100 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Nehrebecki, Helene 31 MAC-AZ 1:10.00 1:09.84 32.80 1:09.84 Event 11 Women 35-39 100 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Kelsey, Shannon 37 UNAT-AZ NT 1:22.24 38.04 1:22.24 Event 11 Women 40-44 100 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Cluck, Jennifer 40 YOSA-AZ 1:32.00 1:33.35 40.37 1:33.35 Event 11 Women 50-54 100 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Savas, Kathy 52 UNAT-AZ 2:15.00 1:36.54 46.52 1:36.54 Event 11 Women 55-59 100 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Hair, Margaret 56 HMS-IW 1:19.00 1:19.32 37.89 1:19.32 2 Surdoval, Nancy 58 FORD-AZ 1:45.00 1:28.38 40.90 1:28.38 3 Krieves, Katie 59 SBM-AZ 1:37.10 1:35.02 45.10 1:35.02 Event 11 Women 65-69 100 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Pronk, Bonnie 69 MAC-AZ 1:30.56 1:30.58 42.94 1:30.58 Event 11 Women 70-74 100 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Fritz, Jill 71 SBM-AZ 1:56.79 2:04.08 57.20 2:04.08 Event 11 Men 40-44 100 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Herrmann, Mark 44 TSD2-AZ 1:07.00 1:04.77 30.69 1:04.77 2 Herrmann, Mike 44 TSD2-AZ 1:10.00 1:04.79 30.49 1:04.79 3 Settles, Charles 43 TSD2-AZ 1:15.00 1:10.61 33.26 1:10.61 Event 11 Men 45-49 100 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Duffield, Brian 46 FORD-AZ 1:00.90 1:00.37 28.83 1:00.37 2 Jimison, Thomas 46 UNAT-AZ NT 1:06.39 30.97 1:06.39 3 Gates, Steven 45 TSD2-AZ 1:07.00 1:10.07 32.13 1:10.07 4 Gort, Alex 46 UNAT-AZ 1:15.55 1:14.15 35.48 1:14.15 Event 11 Men 50-54 100 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Cassidy, Frank 53 YOSA-AZ 1:21.96 1:23.89 39.49 1:23.89 Event 11 Men 55-59 100 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Roth, Barry 57 FORD-AZ 1:04.00 1:04.09 30.34 1:04.09 2 Mickelson, Kurt 57 SDM-AZ 1:10.00 1:08.94 33.33 1:08.94 3 Rueb, John 57 FORD-AZ 1:09.00 1:16.20 35.81 1:16.20 4 Altfeld, Cliff 59 FORD-AZ 1:42.00 1:33.02 45.24 1:33.02 Event 11 Men 60-64 100 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Collins, Ryan 62 SBM-AZ 1:28.28 1:27.92 41.70 1:27.92 2 Kynion, Pete 64 GVSC-AZ 1:51.60 1:48.43 53.30 1:48.43 Event 11 Men 65-69 100 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Springer, Doug 65 SBM-AZ 1:10.00 1:07.57 32.79 1:07.57 2 Welton, John 65 AZM-AZ 1:35.00 1:37.09 49.03 1:37.09 Event 11 Men 75-79 100 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Fritz, Jack 79 SBM-AZ 1:56.08 2:03.31 1:00.11 2:03.31 2 Howland, Walter 78 SBM-AZ 2:35.17 2:11.91 1:03.14 2:11.91 Event 11 Men 80-84 100 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Gillin, Gordon 81 FORD-AZ 2:15.00 2:15.70 1:01.75 2:15.70 Event 12 Women 45-49 400 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 DeLozier, Anna 48 UNAT-AZ 5:45.00 5:35.20 37.75 1:22.99 2:04.08 2:44.21 3:32.40 4:20.48 4:58.09 5:35.20 2 Lerew, Teri 46 FORD-AZ 5:38.87 5:49.92 37.85 1:21.32 2:06.09 2:51.41 3:40.67 4:30.78 5:10.08 5:49.92 3 Dawson-Cook, Susan 49 SBM-AZ NT 5:50.19 38.29 1:22.29 2:09.41 2:56.91 3:44.86 4:33.22 5:13.19 5:50.19 Event 12 Men 18-24 400 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Sadowski, Rick 24 FORD-AZ 5:13.62 5:20.24 34.14 1:13.84 1:56.59 2:38.01 3:22.95 4:09.96 4:46.15 5:20.24 Event 12 Men 45-49 400 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Kratz, Erwin 46 FORD-AZ 4:40.00 4:43.26 30.78 1:05.48 1:41.55 2:16.24 2:58.22 3:40.57 4:11.92 4:43.26 Event 12 Men 50-54 400 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Shake, Scott 53 FORD-AZ 4:55.00 4:48.80 31.27 1:07.51 1:45.83 2:22.82 3:04.59 3:45.79 4:18.30 4:48.80 Event 12 Men 70-74 400 Yard IM BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Bolze, Joseph 72 METR-MR 7:00.00 7:22.93 48.56 2:44.52 3:45.57 4:44.17 5:41.82 6:33.51 7:22.93 Event 13 Women 40-44 50 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Johnson, Sarah 42 FORD-AZ 37.50 36.50 Event 13 Women 50-54 50 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Mitchel, Sandy 52 FORD-AZ 45.00 42.66 2 Clutter, Cynthia 52 MAC-AZ 45.00 43.84 Event 13 Women 55-59 50 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Girard, Mikey 58 FORD-AZ 39.90 38.64 2 Merena, Elizabeth 59 UNAT-MR 44.00 44.09 3 Krieves, Katie 59 SBM-AZ 48.36 47.93 Event 13 Women 65-69 50 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Pronk, Bonnie 69 MAC-AZ 42.87 42.76 Event 13 Men 45-49 50 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Jimison, Thomas 46 UNAT-AZ NT 31.51 2 Doherty, Rob 49 TSD2-AZ 37.90 37.50 3 Blanchard, Doug 47 FORD-AZ 52.00 40.06 Event 13 Men 50-54 50 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Vargas, Daniel 51 PHX-AZ 30.00 31.35 2 Ziarnik, William 50 YOSA-AZ 43.50 37.98 3 McLaughlin, Dennis 54 FORD-AZ 1:15.00 53.09 Event 13 Men 55-59 50 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Mickelson, Kurt 57 SDM-AZ 34.00 32.53 2 Roth, Barry 57 FORD-AZ 32.00 32.84 Event 13 Men 65-69 50 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Springer, Doug 65 SBM-AZ 35.00 33.31 2 Welton, John 65 AZM-AZ 43.00 44.91 Event 13 Men 70-74 50 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Peterson, Glen 73 SBM-AZ 51.00 57.71 2 Monroe Sr., Thomas 71 UNAT-AZ 1:09.10 1:02.13 Event 13 Men 75-79 50 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Peter, Harold 77 SBM-AZ 45.00 47.95 2 Fritz, Jack 79 SBM-AZ 52.44 59.73 -- Howland, Walter 78 SBM-AZ 55.39 DQ Event 13 Men 80-84 50 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Gillin, Gordon 81 FORD-AZ 1:10.00 1:16.78 Event 14 Women 50-54 100 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Bailey, Monica 50 FORD-AZ 1:11.00 1:12.06 34.64 1:12.06 Event 14 Women 55-59 100 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Surdoval, Nancy 58 FORD-AZ 1:45.00 1:28.81 43.60 1:28.81 Event 14 Women 65-69 100 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Stigers, Penny 65 SBM-AZ 1:55.00 1:55.67 57.44 1:55.67 Event 14 Women 70-74 100 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Bayly, Helen 74 FORD-AZ 2:40.00 2:31.00 1:12.24 2:31.00 Event 14 Men 30-34 100 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Gendler, Tim 31 FORD-AZ 56.00 55.24 26.85 55.24 Event 14 Men 40-44 100 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Brundage, Patrick 44 BRSM-AZ 1:01.00 58.78 29.76 58.78 Event 14 Men 45-49 100 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Gates, Steven 45 TSD2-AZ 1:09.00 1:10.73 35.06 1:10.73 Event 14 Men 50-54 100 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Brancamp, David 50 SNM-PC 1:10.00 1:08.17 33.48 1:08.17 Event 14 Men 60-64 100 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Collins, Ryan 62 SBM-AZ 1:40.34 1:39.55 48.20 1:39.55 Event 14 Men 70-74 100 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== -- Leroy, Richard 71 SCGM-AZ 1:27.00 DQ Event 14 Men 75-79 100 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Tewskbury, Glenn 78 SBM-AZ 1:47.82 1:50.14 50.24 1:50.14 Event 14 Men 80-84 100 Yard Backstroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Miller, Bob 82 GVSC-AZ 1:30.00 1:31.93 45.76 1:31.93 Event 15 Women 25-29 500 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Byers, Meghan 28 FORD-AZ 5:45.00 5:33.29 31.22 1:04.72 1:38.42 2:12.14 2:45.58 3:19.34 3:52.88 4:26.55 5:00.21 5:33.29 Event 15 Women 40-44 500 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Johnson, Sarah 42 FORD-AZ 6:40.00 6:40.30 34.79 1:13.62 1:54.23 2:35.42 3:17.20 3:58.31 4:39.49 5:20.44 6:01.12 6:40.30 2 Morton, Heather 42 YOSA-AZ 8:00.00 7:13.44 40.19 1:23.50 2:08.61 2:53.54 3:38.60 4:23.34 5:07.35 5:51.19 6:33.88 7:13.44 Event 15 Women 50-54 500 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Clutter, Cynthia 52 MAC-AZ 7:00.00 6:52.54 36.81 1:17.96 1:59.99 2:42.19 3:24.39 4:06.40 4:48.68 5:30.65 6:12.97 6:52.54 Event 15 Women 55-59 500 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Ketterer, Sue 56 SCS-AZ 8:29.80 8:41.25 47.60 1:40.78 2:34.25 3:26.33 4:20.25 5:11.94 6:04.71 6:58.08 7:49.30 8:41.25 Event 15 Women 60-64 500 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Gillies, Judy 64 FORD-AZ 7:35.16 7:50.65 44.03 1:31.04 2:19.35 3:07.51 3:55.32 4:43.33 5:30.41 6:17.91 7:05.56 7:50.65 Event 15 Women 65-69 500 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Pronk, Bonnie 69 MAC-AZ 7:40.44 7:34.13 40.21 1:25.73 2:12.89 2:59.82 3:46.23 4:32.63 5:19.04 6:05.38 6:51.15 7:34.13 Event 15 Men 30-34 500 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Wallach, Ted 33 FORD-AZ 5:25.00 5:36.98 30.07 1:03.30 1:37.46 2:12.20 2:46.83 3:21.71 3:56.59 4:31.58 5:03.62 5:36.98 Event 15 Men 45-49 500 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Kratz, Erwin 46 FORD-AZ 5:20.00 5:18.47 28.68 1:00.05 1:31.82 2:04.09 2:36.06 3:08.63 3:41.22 4:13.93 4:46.48 5:18.47 2 Gort, Alex 46 UNAT-AZ 6:30.00 6:39.26 35.71 1:15.97 1:56.00 2:36.20 3:16.37 3:56.53 4:37.69 5:19.24 6:00.43 6:39.26 3 Everett, Doug 48 FORD-AZ NT 7:39.76 40.14 1:26.31 2:13.52 3:00.79 3:46.81 4:33.98 5:22.12 6:10.60 6:56.22 7:39.76 4 Blanchard, Doug 47 FORD-AZ 9:20.00 8:21.43 39.00 1:24.52 2:15.34 3:06.23 3:56.70 4:50.18 5:41.66 6:34.46 7:27.51 8:21.43 Event 15 Men 50-54 500 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Brancamp, David 50 SNM-PC 5:35.00 5:32.19 30.46 1:03.43 1:37.41 2:11.71 2:45.70 3:19.62 3:53.45 4:26.98 5:00.47 5:32.19 2 Stites, Jim 54 FORD-AZ NT 6:34.66 36.67 1:17.27 1:59.50 2:41.11 3:22.42 4:02.21 4:41.00 5:19.89 5:58.10 6:34.66 Event 15 Men 60-64 500 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Kynion, Pete 64 GVSC-AZ 9:01.00 9:14.81 51.14 1:44.41 2:39.03 3:34.63 4:29.42 5:24.70 6:20.82 7:17.26 8:11.64 9:14.81 Event 15 Men 65-69 500 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Pierce, Ted 69 SBM-AZ 8:02.00 8:00.22 42.50 1:29.64 2:18.11 3:07.81 3:56.54 4:46.10 5:35.35 6:24.93 7:13.82 8:00.22 2 Heath, Phil 68 IM-IL 7:59.00 8:25.03 42.21 1:29.77 7:34.02 8:25.03 Event 16 Women 18-24 100 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Morrison, Erin 24 FORD-AZ 1:15.00 1:12.63 32.92 1:12.63 Event 16 Women 55-59 100 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Hair, Margaret 56 HMS-IW 1:25.00 1:24.40 39.32 1:24.40 Event 16 Women 70-74 100 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Case, MaryAnn 72 SCS-AZ 1:35.49 1:40.54 47.45 1:40.54 Event 16 Men 30-34 100 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Gendler, Tim 31 FORD-AZ 1:00.00 57.24 27.00 57.24 Event 16 Men 45-49 100 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Duffield, Brian 46 FORD-AZ 1:00.90 1:00.44 28.27 1:00.44 2 Everett, Doug 48 FORD-AZ 1:43.68 1:39.22 45.99 1:39.22 Event 16 Men 65-69 100 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Shaffer, Craig 65 GVSC-AZ 1:25.00 1:28.51 40.10 1:28.51 2 Jones, Bob 69 GVSC-AZ 1:50.00 1:51.56 53.73 1:51.56 Event 16 Men 70-74 100 Yard Butterfly BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Leroy, Richard 71 SCGM-AZ 1:47.00 1:40.87 46.99 1:40.87 2 Hahm, Martin 70 PHX-AZ 2:04.00 1:59.43 57.10 1:59.43 Event 17 Women 45-49 200 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Dawson-Cook, Susan 49 SBM-AZ 2:54.00 2:59.60 42.03 1:27.38 2:59.60 Event 17 Women 60-64 200 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Gillies, Judy 64 FORD-AZ 3:45.84 3:59.02 54.02 1:55.87 2:57.20 3:59.02 Event 17 Men 40-44 200 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Brundage, Patrick 44 BRSM-AZ 2:25.00 2:29.48 33.89 1:12.01 1:50.71 2:29.48 Event 17 Men 50-54 200 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Vargas, Daniel 51 PHX-AZ 2:32.00 2:32.67 34.79 1:13.61 1:53.31 2:32.67 Event 17 Men 70-74 200 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Bolze, Joseph 72 METR-MR 3:30.00 3:36.20 48.36 1:43.12 2:39.99 3:36.20 2 Hahm, Martin 70 PHX-AZ 4:22.00 4:18.72 1:02.49 2:09.25 3:15.60 4:18.72 Event 17 Men 75-79 200 Yard Breaststroke BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Peter, Harold 77 SBM-AZ 3:58.00 4:04.36 53.48 1:55.46 3:02.42 4:04.36 Event 18 Women 18-24 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Morrison, Erin 24 FORD-AZ 26.01 26.12 Event 18 Women 25-29 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Mozdzen, Michelle 26 FORD-AZ 27.00 26.52 2 Winston, Jamina 28 MAC-AZ 42.25 34.91 Event 18 Women 30-34 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Nehrebecki, Helene 31 MAC-AZ 28.00 28.19 Event 18 Women 35-39 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Swingle, Kristen 35 FORD-AZ 31.00 30.25 2 Kelsey, Shannon 37 UNAT-AZ 28.60 30.49 Event 18 Women 40-44 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Walls, Karen 41 UNAT-AZ 30.00 28.89 2 Johnson, Sarah 42 FORD-AZ 30.50 30.06 Event 18 Women 45-49 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Major, Becki 48 FORD-AZ 29.01 29.01 Event 18 Women 50-54 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Mitchel, Sandy 52 FORD-AZ 31.00 31.40 2 Campbell, Carolyn 53 FORD-AZ 39.00 34.77 Event 18 Women 55-59 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Girard, Mikey 58 FORD-AZ 29.90 29.67 2 Merena, Elizabeth 59 UNAT-MR 33.50 33.27 3 Renno, Kathy 59 FORD-AZ 34.00 34.70 4 Ketterer, Sue 56 SCS-AZ 39.35 38.10 Event 18 Women 65-69 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Stigers, Penny 65 SBM-AZ 42.00 40.65 Event 18 Women 70-74 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Case, MaryAnn 72 SCS-AZ 35.51 37.21 2 Fritz, Jill 71 SBM-AZ 41.30 43.82 Event 18 Men 18-24 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Sadowski, Rick 24 FORD-AZ 24.83 25.81 Event 18 Men 40-44 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Herrmann, Mark 44 TSD2-AZ 26.94 25.27 2 Herrmann, Mike 44 TSD2-AZ 27.00 25.42 3 Corey, Carter 42 TSD2-AZ 25.59 26.08 4 Settles, Charles 43 TSD2-AZ 31.00 26.77 Event 18 Men 45-49 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Jimison, Thomas 46 UNAT-AZ NT 25.82 2 Gates, Steven 45 TSD2-AZ 27.59 27.11 3 Gort, Alex 46 UNAT-AZ 27.37 27.43 4 Doherty, Rob 49 TSD2-AZ 27.56 27.64 5 Blanchard, Doug 47 FORD-AZ 37.00 34.62 6 Simons, Lee 45 UNAT-AZ NT 37.57 Event 18 Men 50-54 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Shake, Scott 53 FORD-AZ 28.50 28.48 2 Cassidy, Frank 53 YOSA-AZ 32.00 29.37 3 Ziarnik, William 50 YOSA-AZ 38.50 33.52 4 McLaughlin, Dennis 54 FORD-AZ 50.00 39.00 Event 18 Men 55-59 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Roth, Barry 57 FORD-AZ 23.50 24.12 2 Rueb, John 57 FORD-AZ 29.00 27.68 3 Mickelson, Kurt 57 SDM-AZ 27.00 28.21 Event 18 Men 60-64 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Winter, Larry 64 FORD-AZ 27.00 27.60 Event 18 Men 65-69 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Shaffer, Craig 65 GVSC-AZ 30.00 30.35 2 Thompson, Ed 65 SBM-AZ 34.50 34.98 3 Coleman, Jim 65 UNAT-AZ 2:04.60 47.99 Event 18 Men 70-74 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Bolze, Joseph 72 METR-MR 30.50 32.25 2 Proffitt, Steve 71 SBM-AZ 35.00 35.60 3 Peterson, Glen 73 SBM-AZ 37.50 37.44 4 Monroe Sr., Thomas 71 UNAT-AZ 1:07.06 59.31 Event 18 Men 75-79 50 Yard Freestyle BACK TO TOP =============================================================================== Name Age Team Seed Finals =============================================================================== 1 Fritz, Jack 79 SBM-AZ 39.90 40.14 2 Howland, Walter 78 SBM-AZ 41.21 42.65 Event 19 Women 45+ 200 Yard Medley Relay BACK TO TOP =============================================================================== Team Seed Finals =============================================================================== 1 Ford Aquatics Masters-AZ 'A' NT 2:18.08 1) Surdoval, Nancy W58 2) Girard, Mikey W58 3) Renno, Kathy W59 4) Campbell, Carolyn W53 Event 20 Men 35+ 200 Yard Medley Relay BACK TO TOP =============================================================================== Team Seed Finals =============================================================================== 1 Tempe Swim Devils II-AZ 'A' NT 2:03.34 1) Gates, Steven M45 2) Herrmann, Mark M44 3) Herrmann, Mike M44 4) Doherty, Rob M49 Event 20 Men 75+ 200 Yard Medley Relay BACK TO TOP =============================================================================== Team Seed Finals =============================================================================== 1 Saddlebrooke Masters-AZ 'A' NT 3:18.70 1) Fritz, Jack M79 2) Howland, Walter M78 3) Tewskbury, Glenn M78 4) Peter, Harold M77 Event 21 Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay BACK TO TOP =============================================================================== Team Seed Finals =============================================================================== 1 Saddlebrooke Masters-AZ 'A' NT 2:36.33 1) Collins, Ryan M62 2) Krieves, Katie W59 3) Dawson-Cook, Susan W49 4) Pierce, Ted M69 Event 21 Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay BACK TO TOP =============================================================================== Team Seed Finals =============================================================================== 1 Saddlebrooke Masters-AZ 'A' NT 2:53.12 1) Stigers, Penny W65 2) Springer, Doug M65 3) Proffitt, Steve M71 4) Fritz, Jill W71 Event 22 Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay BACK TO TOP =============================================================================== Team Seed Finals =============================================================================== 1 Ford Aquatics Masters-AZ 'A' NT 2:13.63 1) Surdoval, Nancy W58 2) Campbell, Carolyn W53 3) Renno, Kathy W59 4) Girard, Mikey W58 Event 23 Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay BACK TO TOP =============================================================================== Team Seed Finals =============================================================================== 1 Tempe Swim Devils II-AZ 'A' NT 1:46.22 1) Corey, Carter M42 2) Herrmann, Mark M44 3) Herrmann, Mike M44 4) Settles, Charles M43

Event 23 Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay BACK TO TOP
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Saddlebrooke Masters-AZ 'A' NT 2:12.63
1) Peterson, Glen M73 2) Thompson, Ed M65
3) Pierce, Ted M69 4) Springer, Doug M65


BACK TO TOP
Meet Photos Link
Ford Aquatics Home