Polar Bear 2009 - 1/25/2009                          
                       Results                                
                                                                       

Event 1 Women 18-24 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Pranke, Bridget 24 FORD-AZ 11:47.00 32.15 1:06.64 1:41.57 2:16.65 2:51.71 3:26.98 4:02.21 4:37.77 5:13.55 5:49.41 6:25.32 7:01.26 7:37.25 8:13.33 8:49.36 9:25.26 10:01.08 10:36.74 11:12.19 11:47.00 Event 1 Women 30-34 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Dushane, Allison 30 FORD-AZ 18:01.87 41.35 1:27.42 2:14.69 3:06.97 3:57.02 5:39.92 6:30.55 7:21.75 8:11.66 9:03.74 9:53.29 10:44.55 11:35.81 12:26.62 13:17.85 14:08.48 14:53.08 15:51.88 16:22.58 18:01.87 Event 1 Women 35-39 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Stone, Lynn 37 FORD-AZ 13:25.78 35.59 1:14.30 1:53.70 2:33.99 3:14.56 3:55.58 4:36.29 5:16.83 5:57.70 6:38.61 7:19.67 8:00.19 8:41.81 9:23.58 10:04.95 10:45.51 11:27.28 12:08.90 12:48.83 13:25.78 2 Permain, Stephanie 36 FORD-AZ 16:41.20 44.33 1:32.92 2:23.46 3:13.22 4:02.68 4:52.98 5:42.89 6:33.90 7:24.46 8:15.15 9:06.31 9:56.86 10:47.80 11:38.66 12:28.99 13:19.14 14:10.16 14:59.60 15:49.66 16:41.20 Event 1 Women 40-44 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Nelson, Kay 42 FORD-AZ 13:56.54 37.53 1:17.63 1:58.83 2:40.22 3:21.33 4:03.12 4:45.54 5:27.35 6:09.52 6:52.33 7:34.69 8:17.32 9:00.32 9:43.14 10:25.54 11:07.50 11:50.00 12:32.57 13:15.14 13:56.54 Event 1 Women 45-49 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== -- Mitchel, Sandy 49 LPCC-AZ NS 38.58 1:17.52 Event 1 Women 50-54 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 James, Katryn 53 SDM-AZ 13:46.80 37.02 1:17.32 1:58.27 2:39.69 3:20.91 4:01.98 4:43.08 5:24.55 6:06.55 6:48.94 7:30.86 8:12.77 8:55.08 9:37.25 10:19.25 11:01.24 11:42.81 12:25.01 13:06.72 13:46.80 2 Montgomery, Susan 51 FORD-AZ 15:52.51 41.31 1:26.35 2:13.49 3:01.86 3:49.91 4:37.93 5:25.69 6:14.58 7:02.35 7:50.39 8:38.46 9:27.27 10:15.73 11:04.19 11:52.67 12:41.76 13:30.43 14:18.18 15:06.28 15:52.51 Event 1 Women 60-64 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Ellis, Susan 61 UNAFF-56 18:33.40 44.97 1:35.03 2:27.89 3:21.68 4:16.30 5:11.60 6:07.96 7:04.36 8:01.12 8:59.11 9:56.76 10:53.87 11:50.63 12:48.36 13:46.68 14:43.81 15:42.37 16:40.24 17:37.69 18:33.40 Event 1 Women 80-84 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== -- Gruender, Edie 80 BEST-AZ NS 22:49.83 Event 1 Men 35-39 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Sheehan, Eric 37 FORD-AZ 11:29.07 33.60 1:06.81 1:40.91 2:15.62 2:49.91 3:24.15 3:58.68 4:33.15 5:07.61 5:41.96 6:17.36 6:52.14 7:27.32 8:02.29 8:37.16 9:11.82 9:46.45 10:21.44 10:56.32 11:29.07 Event 1 Men 40-44 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Hickman, Mark 43 FORD-AZ 11:59.74 32.62 1:07.92 1:43.90 2:19.79 2:55.75 3:31.88 4:07.93 4:43.93 5:20.19 5:56.19 6:32.50 7:08.71 7:45.26 8:21.86 8:58.49 9:34.97 10:11.68 10:48.18 11:24.39 11:59.74 Event 1 Men 45-49 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Lanning, Robert 48 FORD-AZ 12:03.61 32.68 1:08.52 1:44.67 2:20.68 2:57.54 3:34.01 4:10.51 4:46.69 5:23.10 5:59.96 6:36.63 7:13.24 7:49.62 8:25.81 9:02.53 9:39.06 10:15.49 10:51.86 11:28.05 12:03.61 2 Everett, Douglas 45 FORD-AZ 17:05.66 44.33 1:34.66 2:23.81 3:13.33 4:05.00 4:55.85 5:48.67 6:39.34 7:32.64 8:25.33 9:19.34 10:12.93 11:04.30 11:56.79 12:49.71 13:42.14 14:34.78 15:27.60 16:17.30 17:05.66 Event 1 Men 50-54 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 DiTolla, Bob 54 FORD-AZ 11:59.87 32.39 1:07.73 1:43.17 2:19.20 2:55.11 3:31.32 4:07.84 4:44.47 5:21.40 5:57.93 6:34.59 7:10.83 7:48.09 8:24.66 9:00.96 9:37.53 10:50.11 11:25.36 11:59.87 11:59.87 2 Mooney, Chris 50 FORD-AZ 13:56.77 37.82 1:17.91 1:59.36 2:41.26 3:23.21 4:04.64 4:46.61 5:28.74 6:11.31 6:53.71 7:35.82 8:18.67 9:00.97 9:43.46 10:26.27 11:08.79 11:51.55 12:34.82 13:17.19 13:56.77 Event 1 Men 65-69 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Jones, Bob 66 GVSC-AZ 15:06.19 41.17 1:26.11 2:12.49 2:58.78 3:45.00 4:31.25 5:17.34 6:03.51 6:49.70 7:35.76 8:21.73 9:07.33 9:52.87 10:38.54 11:23.42 12:08.86 12:54.15 13:38.74 14:22.95 15:06.19 Event 1 Men 80-84 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Silverstein, Lou 82 PRES-AZ 22:04.25 57.32 2:01.77 3:07.35 4:13.39 5:20.53 6:26.85 7:32.73 8:40.35 9:47.05 10:53.71 12:00.71 13:07.54 14:14.67 15:21.41 16:28.42 17:35.25 18:42.16 19:50.30 20:57.57 22:04.25 Event 2 Women 25-29 1650 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Kaawaloa, Patricia 25 PRES-AZ 24:52.12 36.02 1:16.33 1:58.17 2:41.33 3:25.85 4:10.90 4:56.42 5:42.50 6:28.17 7:14.19 8:00.09 8:46.44 9:32.79 10:19.54 11:06.54 11:52.75 12:39.51 13:26.00 14:12.05 14:59.07 15:45.64 16:31.82 17:18.18 18:03.56 18:49.35 19:34.51 20:20.52 21:06.33 21:52.16 22:38.14 23:24.08 24:09.58 24:52.12 Event 2 Women 50-54 1650 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Arriola, Susan 50 PRES-AZ 27:55.19 45.83 1:34.91 2:26.15 3:17.63 4:09.24 5:00.34 5:51.49 6:42.69 7:34.04 8:25.62 9:16.92 10:08.08 10:59.45 11:50.58 12:41.82 13:34.14 14:26.02 15:18.12 16:10.18 17:02.20 17:53.98 18:46.02 19:37.15 20:28.52 21:19.88 22:11.34 23:01.57 23:52.15 24:42.77 25:32.80 26:22.24 27:11.68 27:55.19 2 Larsen, Lucai 51 LPCC-AZ 29:58.50 45.34 1:34.92 2:27.14 3:21.44 4:16.38 5:11.88 6:07.73 7:04.14 7:59.05 8:53.68 9:48.39 10:43.12 11:37.53 12:32.29 13:25.94 14:19.98 15:15.74 16:10.75 17:05.42 18:01.95 18:58.55 19:53.18 20:48.54 21:44.44 22:39.09 23:33.03 24:29.25 25:25.05 26:20.08 27:14.31 28:09.90 29:05.62 29:58.50 Event 2 Women 55-59 1650 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Widdifield, Stacie 55 FORD-AZ 27:06.07 45.82 1:33.53 2:22.76 3:12.07 4:01.16 4:50.72 5:40.52 6:29.84 7:19.21 8:08.64 8:58.44 9:48.08 10:37.58 11:27.27 12:16.97 13:06.42 13:56.01 14:45.35 15:34.64 16:24.52 17:13.98 18:03.80 18:53.66 19:43.22 20:32.83 21:22.68 22:12.75 23:02.48 23:51.93 24:41.83 25:31.50 26:20.90 27:06.07 Event 2 Women 60-64 1650 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Mitchell, Lucy 60 FORD-AZ 27:40.14 45.36 1:33.88 2:23.46 3:13.93 4:04.31 4:55.73 5:47.16 6:38.39 7:28.91 8:20.23 9:11.23 10:01.66 10:52.81 11:43.90 12:34.61 13:24.43 14:15.09 15:05.53 15:56.05 16:47.43 17:37.96 18:28.19 19:19.80 20:10.41 21:02.38 21:52.48 22:42.24 23:32.21 24:22.09 25:12.04 26:02.11 26:52.31 27:40.14 Event 2 Women 70-74 1650 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Miller, Jan 70 GVSC-AZ 30:46.24 47.43 1:40.07 2:34.77 3:29.65 4:26.05 5:20.91 6:17.45 7:13.64 8:09.04 9:05.35 10:01.05 10:57.68 11:54.48 12:52.23 13:49.16 14:45.64 15:41.90 16:38.49 17:35.34 18:31.66 19:28.24 20:24.72 21:21.24 22:17.60 23:14.52 24:10.05 25:06.30 26:03.56 27:00.65 27:57.21 28:53.22 29:49.79 30:46.24 Event 2 Men 18-24 1650 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Lichtsinn, William 21 ARIZ-AZ 20:32.37 33.12 1:07.78 1:42.77 2:17.58 2:53.04 3:29.54 4:06.39 4:42.74 5:19.44 5:56.20 6:32.69 7:09.26 7:46.84 8:24.28 9:01.98 9:40.07 10:18.48 10:56.42 11:34.24 12:12.69 12:50.82 13:28.55 14:06.87 14:44.97 15:23.28 16:02.13 16:40.93 17:19.47 17:58.32 18:37.00 19:15.45 19:54.13 20:32.37 Event 2 Men 40-44 1650 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Brundage, Patrick 41 SDM-AZ 17:04.13 28.37 59.06 1:30.07 2:01.41 2:32.62 3:04.02 3:35.43 4:06.61 4:37.92 5:09.13 5:40.48 6:11.75 6:42.84 7:14.18 7:45.57 8:17.20 8:48.74 9:20.40 9:51.67 10:23.04 10:53.71 11:24.57 11:55.76 12:27.01 12:58.48 13:29.77 14:01.14 14:32.14 15:03.23 15:34.28 16:05.10 16:35.04 17:04.13 Event 2 Men 50-54 1650 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Mclaughlin, Dennis 51 LPCC-AZ 30:28.29 43.70 1:34.10 2:29.13 3:23.89 4:20.17 5:15.73 6:12.73 7:07.87 8:05.21 9:02.27 9:59.43 10:55.17 11:51.01 12:46.83 13:44.48 14:40.79 15:36.06 16:31.65 17:27.85 18:23.26 19:18.55 20:13.76 21:09.94 22:06.34 23:02.19 23:57.90 24:55.61 25:50.57 26:48.03 27:44.04 28:40.18 29:34.66 30:28.29 Event 3 Women 18-24 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Anderson, Monica 20 FORD-AZ 2:19.69 30.92 1:05.71 1:42.01 2:19.69 2 Coleman, Alison 19 FORD-AZ 2:28.85 31.55 1:07.23 1:46.45 2:28.85 Event 3 Women 25-29 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Highstrom, Lindsey 27 FORD-AZ 2:03.79 28.27 59.32 1:30.95 2:03.79 Event 3 Women 30-34 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Strauch, Jaime 31 FORD-AZ 2:07.20 28.93 1:01.19 1:33.91 2:07.20 2 Gemson, Andrea 32 LPCC-AZ 2:27.95 34.14 1:10.96 1:49.62 2:27.95 Event 3 Women 35-39 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Oggel, Amy 38 FORD-AZ 2:19.23 33.01 1:08.09 1:43.79 2:19.23 2 Permain, Stephanie 36 FORD-AZ 3:01.60 42.37 1:28.84 2:16.27 3:01.60 Event 3 Women 40-44 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Wygal-Springer, Dianne 42 FORD-AZ 2:13.25 31.46 1:05.17 1:39.19 2:13.25 2 Nelson, Kay 42 FORD-AZ 2:32.73 35.51 1:14.96 1:54.54 2:32.73 Event 3 Women 45-49 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Major, Becki 45 FORD-AZ 2:19.07 32.37 1:07.40 1:43.25 2:19.07 Event 3 Women 50-54 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Osborn, Ahelee Sue 50 Nova-CA 2:06.31 29.26 1:00.55 1:33.29 2:06.31 2 Montgomery, Susan 51 FORD-AZ 2:57.76 39.40 1:24.91 2:12.57 2:57.76 Event 3 Women 55-59 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Girard, Mikey 55 LPCC-AZ 2:53.34 33.42 1:09.97 2:01.86 2:53.34 2 Hewes, Nancy 55 SCWS-AZ 3:33.96 45.91 1:39.10 2:36.93 3:33.96 Event 3 Women 60-64 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Gillies, Judy 61 FORD-AZ 2:56.21 40.80 1:25.97 2:11.56 2:56.21 Event 3 Women 65-69 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Apodaca, Joyce 65 GVSC-AZ 3:19.15 44.45 1:34.75 2:27.89 3:19.15 2 Fritz, Jill 68 FORD-AZ 3:30.77 45.98 1:41.04 2:36.24 3:30.77 Event 3 Women 70-74 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Ambrose, Petey 70 GVSC-AZ 3:24.94 48.03 1:40.83 2:33.07 3:24.94 -- Clifford, Gynt 70 SCWS-AZ NS Event 3 Men 18-24 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Hoffman, Kyle 21 FORD-AZ 1:59.01 26.90 56.73 1:28.02 1:59.01 2 Lichtsinn, William 21 ARIZ-AZ 2:10.90 30.39 1:03.28 1:37.68 2:10.90 3 Brelsford, Douglas 20 FORD-AZ 2:24.36 31.82 1:07.86 1:45.77 2:24.36 Event 3 Men 25-29 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Torino, Stephen 26 TJCC-AZ 2:08.75 28.05 59.64 1:33.77 2:08.75 Event 3 Men 30-34 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Ashbeck, Jeff 34 FORD-AZ 1:56.77 26.59 55.60 1:25.62 1:56.77 2 Sixkiller, Jason 31 SDM-AZ 1:58.18 27.67 57.06 1:27.08 1:58.18 Event 3 Men 40-44 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Kratz, Erwin 43 FORD-AZ 1:55.30 26.68 55.13 1:24.53 1:55.30 2 Duffield, Brian 43 FORD-AZ 2:00.53 27.02 57.09 1:28.36 2:00.53 3 Becker, John Carl 44 FORD-AZ 2:05.33 28.93 1:00.46 1:32.97 2:05.33 Event 3 Men 45-49 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Poole, Jeff 45 UNAT-AZ 2:48.73 38.75 1:22.49 2:06.55 2:48.73 2 Everett, Douglas 45 FORD-AZ 2:55.01 39.93 1:24.32 2:11.24 2:55.01 Event 3 Men 50-54 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Antonio, Alex 54 UNAT-AZ 2:28.48 33.68 1:09.57 1:48.17 2:28.48 -- Luedtke, Kurt 50 FORD-AZ NS Event 3 Men 60-64 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Welton, John 62 UNAT-AZ 3:05.79 42.06 1:27.12 2:16.25 3:05.79 2 Coleman, James 62 ARIZ-AZ 3:45.58 48.68 1:46.94 2:46.90 3:45.58 Event 3 Men 65-69 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Jones, Bob 66 GVSC-AZ 2:46.35 39.68 1:22.24 2:05.06 2:46.35 2 LeRoy, Richard 68 SCGM-AZ 2:50.08 37.69 1:20.35 2:04.99 2:50.08 3 LaLonde, Ron 69 SCWS-AZ 3:32.15 46.73 1:40.67 2:38.81 3:32.15 Event 3 Men 80-84 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Silverstein, Lou 82 PRES-AZ 4:10.14 56.20 2:02.26 3:06.58 4:10.14 Event 4 Women 18-24 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Pranke, Bridget 24 FORD-AZ 33.32 2 Hennessey, Megan 22 UNAT-AZ 35.37 Event 4 Women 25-29 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Kaawaloa, Patricia 25 PRES-AZ 35.38 Event 4 Women 30-34 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Worden, Michelle 30 FORD-AZ 28.82 2 Dushane, Allison 30 FORD-AZ 37.29 Event 4 Women 40-44 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Wygal-Springer, Dianne 42 FORD-AZ 30.45 2 Clements, Rane 44 FORD-AZ 30.96 3 Spacone, Anne 41 FORD-AZ 34.81 Event 4 Women 45-49 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Dawson-Cook, Susan 46 FORD-AZ 32.32 2 Mitchel, Sandy 49 LPCC-AZ 38.73 3 Foster, Susan 46 SDM-AZ 46.18 Event 4 Women 50-54 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bidegain, Caren 51 FORD-AZ 33.55 Event 4 Women 55-59 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Altman, Christie 59 SDM-AZ 33.87 2 Hewes, Nancy 55 SCWS-AZ 1:10.42 Event 4 Women 60-64 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Teichman, Karen 60 SCWS-AZ 49.77 2 Weinberg, Wendy 63 BEST-AZ 51.47 3 Ellis, Susan 61 UNAFF-56 53.97 Event 4 Women 65-69 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Apodaca, Joyce 65 GVSC-AZ 52.12 Event 4 Women 70-74 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== -- Clifford, Gynt 70 SCWS-AZ NS Event 4 Women 75-79 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Taylor, Carol 79 FORD-AZ 54.46 Event 4 Men 18-24 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Dash, Eliot 22 FORD-AZ 24.64 2 Fah, Kevin 20 FORD-AZ 26.09 Event 4 Men 25-29 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Moreno, Michael 26 FORD-AZ 24.64 2 Torino, Stephen 26 TJCC-AZ 30.04 -- Ponce, Jose 26 BEST-AZ NS Event 4 Men 35-39 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Delgado, Gil 39 FORD-AZ 28.36 2 Sheehan, Eric 37 FORD-AZ 29.91 3 Orr, Jeff 39 FORD-AZ 37.31 Event 4 Men 40-44 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Brundage, Patrick 41 SDM-AZ 25.58 Event 4 Men 45-49 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Everett, Douglas 45 FORD-AZ 41.98 Event 4 Men 50-54 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Curran, Gordon 51 WSSF-AZ 29.16 2 Luedtke, Kurt 50 FORD-AZ 39.35 Event 4 Men 60-64 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Boyd, Todd 63 ARIZ-AZ 33.16 2 Shaffer, Craig 62 GVSC-AZ 33.96 3 Kynion, Pete 61 GVSC-AZ 43.86 Event 4 Men 65-69 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Madison, Don 65 SCGM-AZ 31.61 -- Eisenklam, Peter 65 SDM-AZ NS Event 4 Men 70-74 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Goldstein, Simon 71 ARIZ-AZ 41.81 Event 4 Men 75-79 50 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Fritz, Jack 76 FORD-AZ 49.45 2 Gillin, Gordon 78 FORD-AZ 52.21 Event 5 Women 18-24 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Hennessey, Megan 22 UNAT-AZ 2:48.17 39.42 1:21.19 2:04.23 2:48.17 Event 5 Women 25-29 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Highstrom, Lindsey 27 FORD-AZ 2:17.53 31.95 1:05.86 1:41.50 2:17.53 Event 5 Women 40-44 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Lerew, Teri 43 FORD-AZ 2:42.84 37.20 1:17.44 1:59.74 2:42.84 Event 5 Women 45-49 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bunch, Brigid 45 PRES-AZ 2:17.74 32.16 1:06.22 1:42.01 2:17.74 2 Bailey, Monica 47 FORD-AZ 2:30.05 36.19 1:14.59 1:52.64 2:30.05 Event 5 Women 50-54 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== -- Coleman, Bonnie 54 NMM-NM NS Event 5 Women 70-74 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bayly, Helen 71 FORD-AZ 4:41.83 1:04.90 2:18.96 3:33.94 4:41.83 Event 5 Men 40-44 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Hickman, Mark 43 FORD-AZ 2:15.52 32.79 1:06.70 1:41.30 2:15.52 Event 5 Men 50-54 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Shake, Scott 50 FORD-AZ 2:10.30 30.78 1:03.58 1:37.16 2:10.30 Event 5 Men 65-69 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 LeRoy, Richard 68 SCGM-AZ 3:19.56 45.38 1:35.30 2:29.18 3:19.56 Event 5 Men 80-84 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Silverstein, Lou 82 PRES-AZ 4:23.91 1:02.49 2:09.05 3:17.16 4:23.91 Event 6 Women 18-24 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Benson, Michelle 19 FORD-AZ 1:18.65 37.04 1:18.65 Event 6 Women 30-34 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Worden, Michelle 30 FORD-AZ 1:12.23 34.56 1:12.23 Event 6 Women 35-39 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Johnson, Sarah 39 FORD-AZ 1:19.36 37.35 1:19.36 Event 6 Women 40-44 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Nelson, Kay 42 FORD-AZ 1:32.29 43.90 1:32.29 Event 6 Women 45-49 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Dawson-Cook, Susan 46 FORD-AZ 1:19.32 37.11 1:19.32 2 Foster, Susan 46 SDM-AZ 1:37.84 47.03 1:37.84 Event 6 Women 50-54 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Osborn, Ahelee Sue 50 Nova-CA 1:17.02 37.27 1:17.02 -- Bidegain, Caren 51 FORD-AZ NS Event 6 Women 55-59 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Girard, Mikey 55 LPCC-AZ 1:26.64 39.75 1:26.64 2 Kissman, Darien 58 GVSC-AZ 1:42.78 48.70 1:42.78 Event 6 Women 60-64 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Ellis, Susan 61 UNAFF-56 1:44.97 51.12 1:44.97 2 Weinberg, Wendy 63 BEST-AZ 1:51.26 53.23 1:51.26 3 Mitchell, Lucy 60 FORD-AZ 1:55.23 56.29 1:55.23 Event 6 Women 75-79 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Taylor, Carol 79 FORD-AZ 1:58.28 58.31 1:58.28 Event 6 Men 40-44 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Brundage, Patrick 41 SDM-AZ 1:07.71 32.35 1:07.71 2 Johnson, Bowen 42 BEST-AZ 1:09.41 32.15 1:09.41 Event 6 Men 45-49 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Lanning, Robert 48 FORD-AZ 1:13.08 35.24 1:13.08 -- Jaegers, Al 46 FORD-AZ NS Event 6 Men 50-54 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Roth, Barry 54 FORD-AZ 1:10.20 32.57 1:10.20 Event 6 Men 60-64 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Teichman, Thomas 60 SCWS-AZ 1:34.34 43.66 1:34.34 2 Welton, John 62 UNAT-AZ 1:34.62 44.00 1:34.62 3 Kynion, Pete 61 GVSC-AZ 1:52.22 55.00 1:52.22 Event 6 Men 65-69 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bolze, Joe 69 MMSC-MR 1:30.89 42.64 1:30.89 2 Fee, Warren 66 GVSC-AZ 1:40.63 47.74 1:40.63 3 Eissing, Frank 69 SCGM-AZ 1:40.94 48.32 1:40.94 4 Monroe Sr., Thomas 68 SCWS-AZ 2:08.69 58.52 2:08.69 -- Eisenklam, Peter 65 SDM-AZ NS Event 6 Men 70-74 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Peter, Harold 74 SBM-AZ 1:45.87 47.09 1:45.87 Event 6 Men 75-79 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Gruender, Dan 79 BEST-AZ 1:50.70 54.53 1:50.70 2 Fritz, Jack 76 FORD-AZ 2:06.56 59.44 2:06.56 Event 6 Men 80-84 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Kelley, Art 83 ARIZ-AZ 3:07.69 Event 7 Women 18-24 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Hildinger, Shannon 24 AZDD-AZ 1:02.67 29.98 1:02.67 2 Benson, Michelle 19 FORD-AZ 1:03.46 30.89 1:03.46 3 Anderson, Monica 20 FORD-AZ 1:03.61 31.09 1:03.61 4 Coleman, Alison 19 FORD-AZ 1:05.54 30.74 1:05.54 Event 7 Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Strauch, Jaime 31 FORD-AZ 57.30
27.64 57.30
2 Gemson, Andrea 32 LPCC-AZ 1:07.18
32.35 1:07.18

Event 7 Women 35-39 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Stone, Lynn 37 FORD-AZ 1:03.32 29.56 1:03.32 2 Gutierrez, Nancy 36 AZDD-AZ 1:11.33 32.74 1:11.33 Event 7 Women 40-44 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Corcoran, Laura 44 FORD-AZ 1:14.25 34.65 1:14.25 Event 7 Women 45-49 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Mitchel, Sandy 49 LPCC-AZ 1:08.85 32.60 1:08.85 Event 7 Women 50-54 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Montgomery, Susan 51 FORD-AZ 1:23.71 40.01 1:23.71 -- Coleman, Bonnie 54 NMM-NM NS Event 7 Women 55-59 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Altman, Christie 59 SDM-AZ 1:05.90 31.61 1:05.90 Event 7 Women 60-64 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Teichman, Karen 60 SCWS-AZ 1:28.00 42.83 1:28.00 Event 7 Women 65-69 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bolar, Sally 69 FORD-AZ 1:20.38 39.11 1:20.38 2 Fritz, Jill 68 FORD-AZ 1:48.00 45.48 1:48.00 Event 7 Women 70-74 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Keller, Kathleen 71 GVSC-AZ 1:32.81 43.31 1:32.81 -- Clifford, Gynt 70 SCWS-AZ NS Event 7 Men 18-24 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Dash, Eliot 22 FORD-AZ 49.00 24.03 49.00 2 Hoffman, Kyle 21 FORD-AZ 53.40 25.34 53.40 3 Brelsford, Douglas 20 FORD-AZ 1:02.50 30.08 1:02.50 Event 7 Men 25-29 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Moreno, Michael 26 FORD-AZ 49.18 24.16 49.18 2 Ponce, Jose 26 BEST-AZ 53.62 25.48 53.62 3 Torino, Stephen 26 TJCC-AZ 59.46 29.24 59.46 Event 7 Men 30-34 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Ashbeck, Jeff 34 FORD-AZ 52.93 25.86 52.93 2 Sixkiller, Jason 31 SDM-AZ 53.94 26.30 53.94 Event 7 Men 35-39 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Delgado, Gil 39 FORD-AZ 55.72 26.65 55.72 2 Orr, Jeff 39 FORD-AZ 1:05.20 31.50 1:05.20 Event 7 Men 40-44 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Becker, John Carl 44 FORD-AZ 57.11 27.46 57.11 Event 7 Men 45-49 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Poole, Jeff 45 UNAT-AZ 1:06.19 31.73 1:06.19 Event 7 Men 50-54 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Curran, Gordon 51 WSSF-AZ 57.67 28.75 57.67 2 Luedtke, Kurt 50 FORD-AZ 1:04.43 31.24 1:04.43 -- Mooney, Chris 50 FORD-AZ NS Event 7 Men 55-59 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Kissman, Gord 57 GVSC-AZ 1:18.03 36.73 1:18.03 Event 7 Men 60-64 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Boyd, Todd 63 ARIZ-AZ 1:06.63 33.24 1:06.63 2 Shaffer, Craig 62 GVSC-AZ 1:10.31 33.29 1:10.31 3 Welton, John 62 UNAT-AZ 1:23.34 39.55 1:23.34 4 Coleman, James 62 ARIZ-AZ 1:45.95 49.87 1:45.95 Event 7 Men 65-69 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Madison, Don 65 SCGM-AZ 1:06.33 31.76 1:06.33 2 LaLonde, Ron 69 SCWS-AZ 1:27.13 42.07 1:27.13 3 Monroe Sr., Thomas 68 SCWS-AZ 2:11.15 58.12 2:11.15 Event 7 Men 75-79 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Fritz, Jack 76 FORD-AZ 1:29.14 43.88 1:29.14 2 Howland, Walter 75 SBM-AZ 1:31.39 41.47 1:31.39 Event 8 Women 30-34 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Worden, Michelle 30 FORD-AZ 2:20.25 30.14 1:08.46 1:47.67 2:20.25 2 Dushane, Allison 30 FORD-AZ 3:18.47 41.70 1:31.19 2:33.26 3:18.47 Event 8 Women 35-39 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Frechette, Betheny 37 AMM-AZ 3:12.17 38.57 1:24.14 2:24.06 3:12.17 Event 8 Women 40-44 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Wygal-Springer, Dianne 42 FORD-AZ 2:33.05 31.51 1:13.23 1:58.05 2:33.05 2 Lerew, Teri 43 FORD-AZ 2:40.20 35.02 1:17.38 2:03.62 2:40.20 Event 8 Women 45-49 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bunch, Brigid 45 PRES-AZ 2:25.61 31.69 1:06.75 1:50.27 2:25.61 2 Dawson-Cook, Susan 46 FORD-AZ 2:43.33 34.13 1:18.35 2:05.13 2:43.33 Event 8 Women 50-54 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Osborn, Ahelee Sue 50 Nova-CA 2:27.07 31.73 1:09.36 1:53.54 2:27.07 2 Bidegain, Caren 51 FORD-AZ 2:49.93 35.71 1:20.29 2:09.30 2:49.93 Event 8 Women 55-59 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== -- Hewes, Nancy 55 SCWS-AZ NS Event 8 Women 60-64 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Mitchell, Lucy 60 FORD-AZ 3:37.18 51.95 1:48.17 2:47.61 3:37.18 Event 8 Women 70-74 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Miller, Jan 70 GVSC-AZ 3:44.10 48.63 1:49.76 2:51.27 3:44.10 Event 8 Men 18-24 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Fah, Kevin 20 FORD-AZ 2:13.94 27.20 1:03.13 1:43.70 2:13.94 Event 8 Men 40-44 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Kratz, Erwin 43 FORD-AZ 2:09.81 28.17 1:00.61 1:39.84 2:09.81 2 Mencke, Scott 42 FORD-AZ 2:13.95 27.81 1:02.64 1:41.50 2:13.95 3 Johnson, Bowen 42 BEST-AZ 2:34.98 31.09 1:13.03 1:55.61 2:34.98 Event 8 Men 45-49 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== -- Jaegers, Al 46 FORD-AZ NS Event 8 Men 50-54 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Shake, Scott 50 FORD-AZ 2:11.06 29.02 1:02.74 1:41.11 2:11.06 Event 8 Men 55-59 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Yost, Hunter 57 ARIZ-AZ 2:20.68 29.83 1:06.82 1:48.58 2:20.68 Event 8 Men 65-69 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 LeRoy, Richard 68 SCGM-AZ 3:28.14 47.61 1:38.69 2:41.62 3:28.14 Event 8 Men 70-74 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Goldstein, Simon 71 ARIZ-AZ 3:56.45 55.29 1:58.24 3:04.23 3:56.45 Event 8 Men 75-79 200 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Gillin, Gordon 78 FORD-AZ 3:54.30 52.22 1:54.22 3:04.39 3:54.30 Event 9 Women 45-49 50 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bailey, Monica 47 FORD-AZ 31.51 Event 9 Women 50-54 50 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 James, Katryn 53 SDM-AZ 34.09 2 Arriola, Susan 50 PRES-AZ 45.36 -- Coleman, Bonnie 54 NMM-NM NS Event 9 Women 60-64 50 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Teichman, Karen 60 SCWS-AZ 55.75 Event 9 Women 65-69 50 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Fritz, Jill 68 FORD-AZ 51.26 Event 9 Women 70-74 50 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Keller, Kathleen 71 GVSC-AZ 50.65 2 Ambrose, Petey 70 GVSC-AZ 56.74 3 Bayly, Helen 71 FORD-AZ 1:08.32 Event 9 Women 75-79 50 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Taylor, Carol 79 FORD-AZ 56.57 Event 9 Men 18-24 50 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Dash, Eliot 22 FORD-AZ 26.84 Event 9 Men 30-34 50 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Sixkiller, Jason 31 SDM-AZ 30.39 Event 9 Men 40-44 50 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Brundage, Patrick 41 SDM-AZ 27.93 2 Hickman, Mark 43 FORD-AZ 28.19 Event 9 Men 50-54 50 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Curran, Gordon 51 WSSF-AZ 32.87 Event 9 Men 60-64 50 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Shaffer, Craig 62 GVSC-AZ 39.05 2 Kynion, Pete 61 GVSC-AZ 52.80 Event 9 Men 65-69 50 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 LeRoy, Richard 68 SCGM-AZ 43.35 2 Eissing, Frank 69 SCGM-AZ 46.55 3 Fee, Warren 66 GVSC-AZ 47.24 4 Jones, Bob 66 GVSC-AZ 51.69 5 LaLonde, Ron 69 SCWS-AZ 51.82 6 Monroe Sr., Thomas 68 SCWS-AZ 1:12.02 Event 9 Men 70-74 50 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Johnson, Art 70 SCGM-AZ 38.73 Event 10 Women 35-39 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Frechette, Betheny 37 AMM-AZ 4:14.41 46.11 1:50.65 3:04.03 4:14.41 Event 10 Women 80-84 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Gruender, Edie 80 BEST-AZ 5:38.20 1:13.89 2:44.67 4:14.61 5:38.20 Event 10 Men 45-49 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Everett, Douglas 45 FORD-AZ 3:49.41 50.11 1:50.32 2:52.06 3:49.41 Event 10 Men 50-54 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 DiTolla, Bob 54 FORD-AZ 2:22.61 32.38 1:08.20 1:45.51 2:22.61 Event 10 Men 65-69 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bolze, Joe 69 MMSC-MR 3:20.63 44.03 1:33.19 2:26.41 3:20.63 Event 10 Men 70-74 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Goldstein, Simon 71 ARIZ-AZ 4:49.10 1:00.62 2:15.90 3:34.96 4:49.10 Event 11 Women 18-24 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Pranke, Bridget 24 FORD-AZ 1:13.20 34.79 1:13.20 2 Anderson, Monica 20 FORD-AZ 1:14.76 37.92 1:14.76 -- Hennessey, Megan 22 UNAT-AZ NS Event 11 Women 25-29 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Highstrom, Lindsey 27 FORD-AZ 1:02.90 28.45 1:02.90 2 Kaawaloa, Patricia 25 PRES-AZ 1:22.55 38.02 1:22.55 Event 11 Women 30-34 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Dushane, Allison 30 FORD-AZ 1:30.56 41.08 1:30.56 Event 11 Women 35-39 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Johnson, Sarah 39 FORD-AZ 1:15.79 36.37 1:15.79 Event 11 Women 40-44 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Corcoran, Laura 44 FORD-AZ 1:27.10 39.77 1:27.10 Event 11 Women 45-49 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bunch, Brigid 45 PRES-AZ 1:07.01 30.07 1:07.01 2 Dawson-Cook, Susan 46 FORD-AZ 1:13.05 34.88 1:13.05 Event 11 Women 50-54 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Osborn, Ahelee Sue 50 Nova-CA 1:06.05 30.89 1:06.05 2 Bidegain, Caren 51 FORD-AZ 1:16.81 35.61 1:16.81 3 Arriola, Susan 50 PRES-AZ 1:34.83 45.08 1:34.83 -- Montgomery, Susan 51 FORD-AZ NS Event 11 Women 55-59 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Altman, Christie 59 SDM-AZ 1:18.18 36.95 1:18.18 2 Kissman, Darien 58 GVSC-AZ 1:41.60 52.28 1:41.60 Event 11 Women 60-64 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Ellis, Susan 61 UNAFF-56 1:45.98 56.19 1:45.98 2 Teichman, Karen 60 SCWS-AZ 1:48.77 52.44 1:48.77 Event 11 Women 65-69 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Apodaca, Joyce 65 GVSC-AZ 1:48.49 52.16 1:48.49 Event 11 Women 70-74 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Ambrose, Petey 70 GVSC-AZ 1:56.54 56.77 1:56.54 -- Bayly, Helen 71 FORD-AZ NS Event 11 Men 18-24 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Fah, Kevin 20 FORD-AZ 1:02.52 28.84 1:02.52 2 Brelsford, Douglas 20 FORD-AZ 1:15.20 35.32 1:15.20 Event 11 Men 25-29 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Moreno, Michael 26 FORD-AZ 58.66 27.09 58.66 Event 11 Men 35-39 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Delgado, Gil 39 FORD-AZ 1:04.98 30.56 1:04.98 Event 11 Men 40-44 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Duffield, Brian 43 FORD-AZ 1:00.42 28.61 1:00.42 -- Johnson, Bowen 42 BEST-AZ NS Event 11 Men 45-49 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Lanning, Robert 48 FORD-AZ 1:07.43 32.58 1:07.43 2 Poole, Jeff 45 UNAT-AZ 1:23.64 42.42 1:23.64 Event 11 Men 50-54 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Roth, Barry 54 FORD-AZ 1:03.58 30.10 1:03.58 2 Mooney, Chris 50 FORD-AZ 1:21.31 41.00 1:21.31 Event 11 Men 60-64 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Boyd, Todd 63 ARIZ-AZ 1:22.91 39.71 1:22.91 2 Welton, John 62 UNAT-AZ 1:33.78 46.55 1:33.78 3 Kynion, Pete 61 GVSC-AZ 1:39.22 48.45 1:39.22 Event 11 Men 65-69 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Madison, Don 65 SCGM-AZ 1:18.02 34.65 1:18.02 2 Eissing, Frank 69 SCGM-AZ 1:45.05 53.72 1:45.05 -- Eisenklam, Peter 65 SDM-AZ NS Event 11 Men 70-74 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Goldstein, Simon 71 ARIZ-AZ 2:02.87 58.55 2:02.87 Event 11 Men 75-79 100 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Gillin, Gordon 78 FORD-AZ 1:50.50 52.96 1:50.50 2 Fritz, Jack 76 FORD-AZ 1:51.08 55.77 1:51.08 Event 12 Women 35-39 400 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Frechette, Betheny 37 AMM-AZ 7:43.23 48.31 1:52.00 2:50.73 3:49.49 4:51.95 5:57.40 6:52.71 7:43.23 Event 12 Men 40-44 400 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Mencke, Scott 42 FORD-AZ 4:52.40 29.65 1:04.64 1:44.57 2:22.91 3:02.72 3:42.83 4:18.17 4:52.40 Event 12 Men 50-54 400 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Shake, Scott 50 FORD-AZ 4:43.54 30.46 1:05.74 1:42.67 2:17.98 2:58.75 3:39.59 4:12.37 4:43.54 Event 12 Men 55-59 400 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Yost, Hunter 57 ARIZ-AZ 5:08.99 32.86 1:10.88 1:51.37 2:30.62 3:16.65 4:01.70 4:35.92 5:08.99 Event 12 Men 65-69 400 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bolze, Joe 69 MMSC-MR 6:56.57 43.99 1:35.83 2:35.16 3:33.29 4:28.34 5:23.59 6:11.53 6:56.57 Event 12 Men 70-74 400 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Goldstein, Simon 71 ARIZ-AZ 10:00.61 1:08.49 2:32.29 3:45.31 5:00.59 6:19.53 7:43.96 8:53.71 10:00.61 Event 12 Men 75-79 400 Yard IM =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Gillin, Gordon 78 FORD-AZ 8:47.09 57.69 2:08.51 3:19.07 5:41.15 6:55.97 7:52.60 8:47.09 8:47.09 Event 13 Women 18-24 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Benson, Michelle 19 FORD-AZ 36.00 2 Hildinger, Shannon 24 AZDD-AZ 43.35 Event 13 Women 35-39 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Johnson, Sarah 39 FORD-AZ 36.79 Event 13 Women 45-49 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Foster, Susan 46 SDM-AZ 45.25 Event 13 Women 50-54 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bidegain, Caren 51 FORD-AZ 39.58 Event 13 Women 55-59 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Girard, Mikey 55 LPCC-AZ 38.85 2 Kissman, Darien 58 GVSC-AZ 47.70 Event 13 Women 60-64 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Gillies, Judy 61 FORD-AZ 48.32 2 Weinberg, Wendy 63 BEST-AZ 49.04 3 Ellis, Susan 61 UNAFF-56 49.10 Event 13 Women 65-69 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Apodaca, Joyce 65 GVSC-AZ 57.69 Event 13 Women 70-74 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Keller, Kathleen 71 GVSC-AZ 55.74 Event 13 Women 75-79 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Taylor, Carol 79 FORD-AZ 52.82 Event 13 Men 35-39 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Delgado, Gil 39 FORD-AZ 34.79 Event 13 Men 40-44 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Mencke, Scott 42 FORD-AZ 30.36 2 Brundage, Patrick 41 SDM-AZ 30.80 3 Johnson, Bowen 42 BEST-AZ 32.83 Event 13 Men 45-49 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== -- Jaegers, Al 46 FORD-AZ NS Event 13 Men 50-54 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Roth, Barry 54 FORD-AZ 32.16 Event 13 Men 55-59 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Kissman, Gord 57 GVSC-AZ 43.27 Event 13 Men 60-64 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Teichman, Thomas 60 SCWS-AZ 41.30 Event 13 Men 65-69 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Fee, Warren 66 GVSC-AZ 46.68 2 Eissing, Frank 69 SCGM-AZ 46.86 3 Monroe Sr., Thomas 68 SCWS-AZ 57.30 -- Eisenklam, Peter 65 SDM-AZ NS Event 13 Men 70-74 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Peter, Harold 74 SBM-AZ 46.55 Event 13 Men 75-79 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Gruender, Dan 79 BEST-AZ 48.41 2 Howland, Walter 75 SBM-AZ 58.48 Event 13 Men 80-84 50 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Kelley, Art 83 ARIZ-AZ 1:17.87 Event 14 Women 25-29 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Highstrom, Lindsey 27 FORD-AZ 1:02.59 30.50 1:02.59 Event 14 Women 30-34 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Dushane, Allison 30 FORD-AZ 1:30.25 42.93 1:30.25 Event 14 Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Frechette, Betheny 37 AMM-AZ 1:35.95

Event 14 Women 45-49 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bunch, Brigid 45 PRES-AZ 1:05.82 32.15 1:05.82 2 Bailey, Monica 47 FORD-AZ 1:10.43 34.18 1:10.43 Event 14 Women 50-54 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 James, Katryn 53 SDM-AZ 1:17.35 37.90 1:17.35 -- Coleman, Bonnie 54 NMM-NM NS Event 14 Women 60-64 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Mitchell, Lucy 60 FORD-AZ 1:38.46 48.54 1:38.46 Event 14 Women 65-69 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Fritz, Jill 68 FORD-AZ 1:58.78 57.37 1:58.78 Event 14 Women 70-74 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Ambrose, Petey 70 GVSC-AZ 2:09.29 1:01.80 2:09.29 2 Bayly, Helen 71 FORD-AZ 2:12.77 1:03.17 2:12.77 Event 14 Men 40-44 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Hickman, Mark 43 FORD-AZ 1:00.95 30.32 1:00.95 Event 14 Men 50-54 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Shake, Scott 50 FORD-AZ 1:00.22 29.86 1:00.22 2 Curran, Gordon 51 WSSF-AZ 1:12.71 36.86 1:12.71 Event 14 Men 60-64 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Shaffer, Craig 62 GVSC-AZ 1:25.61 41.83 1:25.61 Event 14 Men 65-69 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 LeRoy, Richard 68 SCGM-AZ 1:32.30 46.20 1:32.30 2 Jones, Bob 66 GVSC-AZ 1:37.97 48.97 1:37.97 Event 14 Men 70-74 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Johnson, Art 70 SCGM-AZ 1:25.14 40.22 1:25.14 Event 15 Women 18-24 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Anderson, Monica 20 FORD-AZ 6:32.19 35.31 1:13.16 1:51.75 2:32.19 3:12.75 3:52.69 4:32.94 5:13.59 5:54.07 6:32.19 Event 15 Women 25-29 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Kaawaloa, Patricia 25 PRES-AZ 7:10.87 35.79 1:16.08 1:58.43 2:42.09 3:26.63 4:11.75 4:57.13 5:42.40 6:27.85 7:10.87 Event 15 Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Strauch, Jaime 31 FORD-AZ 5:45.36
31.20 1:05.61 1:40.70 2:15.68 2:50.77 3:25.71 4:00.73 4:35.86
5:11.14 5:45.36
2 Gemson, Andrea 32 LPCC-AZ 6:46.83
36.90 1:16.80 1:58.10 2:39.72 3:21.28 4:02.91 4:44.63 5:26.24
6:07.66 6:46.83

Event 15 Women 35-39 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Oggel, Amy 38 FORD-AZ 6:11.27 34.07 1:10.44 1:47.59 2:25.20 3:03.17 3:41.21 4:19.09 4:56.91 5:34.88 6:11.27 2 Stone, Lynn 37 FORD-AZ 6:30.34 34.40 1:12.80 1:52.80 2:33.11 3:13.13 3:53.43 4:33.79 5:13.48 5:53.54 6:30.34 3 Johnson, Sarah 39 FORD-AZ 6:40.05 35.86 1:14.27 1:54.06 2:34.75 3:15.57 3:56.39 4:37.61 5:19.75 6:00.68 6:40.05 Event 15 Women 40-44 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Lerew, Teri 43 FORD-AZ 6:10.30 34.08 1:10.04 1:46.49 2:23.98 3:01.43 3:39.33 4:16.82 4:54.46 5:32.37 6:10.30 2 Spacone, Anne 41 FORD-AZ 6:48.31 35.98 1:15.96 1:56.82 2:38.17 3:19.98 4:01.81 4:43.88 5:25.73 6:07.69 6:48.31 Event 15 Women 45-49 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Mitchel, Sandy 49 LPCC-AZ 6:54.88 35.66 1:14.36 1:54.66 2:36.86 3:18.19 4:01.28 4:44.53 5:28.49 6:11.87 6:54.88 Event 15 Women 50-54 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Osborn, Ahelee Sue 50 Nova-CA 5:44.84 31.17 1:05.73 1:40.62 2:15.51 2:50.30 3:24.98 4:00.06 4:35.24 5:10.64 5:44.84 2 Montgomery, Susan 51 FORD-AZ 8:01.34 44.26 1:31.91 2:21.00 3:10.02 3:58.86 4:47.65 5:36.93 6:25.97 7:15.20 8:01.34 3 Arriola, Susan 50 PRES-AZ 8:14.04 43.67 1:33.93 2:25.68 3:16.77 4:08.11 4:59.36 5:50.55 6:39.52 7:28.92 8:14.04 Event 15 Women 55-59 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Hewes, Nancy 55 SCWS-AZ 9:22.06 49.46 1:44.89 2:40.57 3:38.01 4:36.47 5:34.66 6:34.14 7:31.31 8:28.21 9:22.06 Event 15 Women 60-64 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Gillies, Judy 61 FORD-AZ 7:46.91 43.83 1:30.18 2:17.41 3:04.57 3:51.98 4:39.63 5:27.17 6:14.63 7:01.61 7:46.91 Event 15 Men 18-24 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== -- Brelsford, Douglas 20 FORD-AZ NS -- Hoffman, Kyle 21 FORD-AZ NS Event 15 Men 25-29 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Torino, Stephen 26 TJCC-AZ 6:01.83 31.43 1:06.24 1:42.59 2:19.58 2:57.39 3:35.27 4:13.11 4:50.89 5:27.23 6:01.83 Event 15 Men 30-34 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Ashbeck, Jeff 34 FORD-AZ 5:21.22 29.10 1:00.94 1:33.37 2:05.93 2:38.62 3:11.02 3:43.18 4:15.55 4:48.31 5:21.22 2 Sixkiller, Jason 31 SDM-AZ 5:34.03 30.44 1:02.53 1:35.64 2:09.44 2:43.18 3:17.17 3:51.60 4:26.65 5:01.13 5:34.03 Event 15 Men 35-39 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Sheehan, Eric 37 FORD-AZ 5:31.90 29.98 1:02.84 1:36.28 2:10.17 2:44.19 3:17.72 3:51.74 4:25.44 4:59.47 5:31.90 2 Orr, Jeff 39 FORD-AZ 6:52.41 36.60 1:16.43 1:56.87 2:37.45 3:18.76 4:00.37 4:43.58 5:27.94 6:11.69 6:52.41 Event 15 Men 40-44 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Kratz, Erwin 43 FORD-AZ 5:17.99 28.58 1:00.40 1:32.35 2:04.96 2:37.01 3:08.81 3:40.72 4:13.19 4:45.56 5:17.99 Event 15 Men 45-49 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Lanning, Robert 48 FORD-AZ 5:52.79 31.92 1:06.46 1:42.14 2:17.99 2:53.91 3:29.65 4:05.58 4:41.43 5:17.46 5:52.79 2 Poole, Jeff 45 UNAT-AZ 7:45.10 42.16 1:29.10 2:17.15 3:05.95 3:54.05 4:41.88 5:29.23 6:16.73 7:02.40 7:45.10 Event 15 Men 50-54 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 DiTolla, Bob 54 FORD-AZ 5:48.14 32.09 1:06.42 1:41.87 2:17.40 2:53.02 3:28.49 4:03.41 4:38.88 5:14.04 5:48.14 2 Luedtke, Kurt 50 FORD-AZ 6:39.09 36.58 1:16.26 1:56.82 2:37.86 3:18.27 3:58.90 4:39.57 5:20.65 6:00.92 6:39.09 3 Antonio, Alex 54 UNAT-AZ 6:46.27 37.13 1:16.82 1:56.90 2:37.70 3:18.93 4:00.54 4:42.14 5:24.22 6:05.17 6:46.27 4 Mooney, Chris 50 FORD-AZ 6:47.40 35.08 1:14.21 1:54.78 2:35.62 3:16.64 3:58.57 4:40.57 5:22.78 6:05.27 6:47.40 Event 15 Men 60-64 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bailey, Hop 61 FORD-AZ 6:32.94 37.34 1:17.52 1:57.01 2:37.16 3:17.16 3:57.25 4:36.60 5:16.04 5:54.87 6:32.94 2 Kynion, Pete 61 GVSC-AZ 8:25.00 45.76 1:34.80 2:25.74 3:17.75 4:10.16 5:02.23 5:54.80 6:46.90 7:36.69 8:25.00 Event 15 Men 65-69 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Jones, Bob 66 GVSC-AZ 7:22.55 40.51 1:25.43 2:10.60 2:55.82 3:41.14 4:26.21 5:11.43 5:56.04 6:40.18 7:22.55 Event 16 Women 18-24 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Pranke, Bridget 24 FORD-AZ 1:11.19 33.35 1:11.19 Event 16 Women 30-34 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Worden, Michelle 30 FORD-AZ 1:03.46 29.77 1:03.46 Event 16 Women 35-39 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Frechette, Betheny 37 AMM-AZ 1:38.96 43.26 1:38.96 Event 16 Women 40-44 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Wygal-Springer, Dianne 42 FORD-AZ 1:06.65 31.22 1:06.65 2 Clements, Rane 44 FORD-AZ 1:11.25 33.82 1:11.25 Event 16 Women 60-64 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Mitchell, Lucy 60 FORD-AZ 1:45.10 50.83 1:45.10 2 Weinberg, Wendy 63 BEST-AZ 2:05.04 59.92 2:05.04 Event 16 Women 65-69 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bolar, Sally 69 FORD-AZ 1:36.65 47.29 1:36.65 Event 16 Women 70-74 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== -- Clifford, Gynt 70 SCWS-AZ NS Event 16 Men 18-24 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Fah, Kevin 20 FORD-AZ 59.70 27.59 59.70 Event 16 Men 40-44 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Duffield, Brian 43 FORD-AZ 59.75 27.94 59.75 2 Mencke, Scott 42 FORD-AZ 1:00.16 28.30 1:00.16 Event 16 Men 45-49 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Everett, Douglas 45 FORD-AZ 1:40.50 48.03 1:40.50 Event 16 Men 55-59 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Yost, Hunter 57 ARIZ-AZ 1:02.71 29.63 1:02.71 Event 16 Men 75-79 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Gillin, Gordon 78 FORD-AZ 2:07.65 57.72 2:07.65 Event 17 Women 18-24 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Hennessey, Megan 22 UNAT-AZ 3:06.85 43.11 1:30.57 2:18.87 3:06.85 Event 17 Women 45-49 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bunch, Brigid 45 PRES-AZ 2:44.99 35.67 1:16.81 2:00.45 2:44.99 2 Dawson-Cook, Susan 46 FORD-AZ 2:57.18 40.52 1:25.19 2:11.16 2:57.18 3 Foster, Susan 46 SDM-AZ 3:35.22 48.14 1:42.13 2:38.73 3:35.22 Event 17 Women 60-64 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== -- Weinberg, Wendy 63 BEST-AZ NS Event 17 Women 70-74 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Miller, Jan 70 GVSC-AZ 4:03.43 57.14 1:58.93 3:00.73 4:03.43 Event 17 Women 75-79 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Taylor, Carol 79 FORD-AZ 4:17.59 1:02.74 2:08.63 3:14.79 4:17.59 Event 17 Men 40-44 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Johnson, Bowen 42 BEST-AZ 2:40.90 34.91 1:14.71 1:56.77 2:40.90 Event 17 Men 60-64 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Welton, John 62 UNAT-AZ 3:37.62 46.87 1:40.87 2:39.20 3:37.62 Event 17 Men 65-69 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bolze, Joe 69 MMSC-MR 3:22.82 45.66 1:37.59 2:29.67 3:22.82 Event 17 Men 70-74 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Peter, Harold 74 SBM-AZ 4:05.33 52.64 1:54.20 3:01.21 4:05.33 Event 17 Men 75-79 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Gruender, Dan 79 BEST-AZ 4:11.87 58.73 2:04.24 3:09.93 4:11.87 Event 18 Women 18-24 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Hildinger, Shannon 24 AZDD-AZ 28.77 2 Coleman, Alison 19 FORD-AZ 29.42 Event 18 Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Worden, Michelle 30 FORD-AZ 26.20
2 Strauch, Jaime 31 FORD-AZ 26.66
3 Gemson, Andrea 32 LPCC-AZ 30.52

Event 18 Women 35-39 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Stone, Lynn 37 FORD-AZ 28.73 2 Gutierrez, Nancy 36 AZDD-AZ 30.75 Event 18 Women 40-44 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Wygal-Springer, Dianne 42 FORD-AZ 28.24 2 Corcoran, Laura 44 FORD-AZ 33.87 Event 18 Women 45-49 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Bailey, Monica 47 FORD-AZ 28.24 2 Mitchel, Sandy 49 LPCC-AZ 31.14 -- Foster, Susan 46 SDM-AZ NS Event 18 Women 50-54 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 James, Katryn 53 SDM-AZ 31.08 -- Coleman, Bonnie 54 NMM-NM NS -- Arriola, Susan 50 PRES-AZ NS Event 18 Women 55-59 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Girard, Mikey 55 LPCC-AZ 29.18 2 Altman, Christie 59 SDM-AZ 29.22 3 Kissman, Darien 58 GVSC-AZ 38.32 4 Hewes, Nancy 55 SCWS-AZ 40.56 Event 18 Women 60-64 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Teichman, Karen 60 SCWS-AZ 39.08 Event 18 Women 65-69 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Apodaca, Joyce 65 GVSC-AZ 38.69 2 Fritz, Jill 68 FORD-AZ 42.78 Event 18 Women 70-74 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Keller, Kathleen 71 GVSC-AZ 40.93 2 Ambrose, Petey 70 GVSC-AZ 45.67 3 Bayly, Helen 71 FORD-AZ 54.70 -- Clifford, Gynt 70 SCWS-AZ NS Event 18 Men 18-24 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Dash, Eliot 22 FORD-AZ 22.58 2 Hoffman, Kyle 21 FORD-AZ 24.18 Event 18 Men 25-29 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Moreno, Michael 26 FORD-AZ 22.44 2 Ponce, Jose 26 BEST-AZ 23.95 3 Torino, Stephen 26 TJCC-AZ 26.80 Event 18 Men 35-39 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Delgado, Gil 39 FORD-AZ 25.21 2 Orr, Jeff 39 FORD-AZ 28.83 Event 18 Men 40-44 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Mencke, Scott 42 FORD-AZ 24.50 2 Hickman, Mark 43 FORD-AZ 25.83 Event 18 Men 45-49 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Poole, Jeff 45 UNAT-AZ 28.71 Event 18 Men 50-54 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Roth, Barry 54 FORD-AZ 23.89 2 Curran, Gordon 51 WSSF-AZ 26.10 3 Shake, Scott 50 FORD-AZ 27.95 4 Antonio, Alex 54 UNAT-AZ 29.83 5 Luedtke, Kurt 50 FORD-AZ 30.62 Event 18 Men 55-59 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Kissman, Gord 57 GVSC-AZ 34.70 Event 18 Men 60-64 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Boyd, Todd 63 ARIZ-AZ 28.59 2 Shaffer, Craig 62 GVSC-AZ 30.89 3 Teichman, Thomas 60 SCWS-AZ 37.53 4 Coleman, James 62 ARIZ-AZ 47.24 Event 18 Men 65-69 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Madison, Don 65 SCGM-AZ 30.17 2 Bolze, Joe 69 MMSC-MR 30.54 3 Fee, Warren 66 GVSC-AZ 33.31 4 Eissing, Frank 69 SCGM-AZ 35.79 5 LaLonde, Ron 69 SCWS-AZ 39.58 6 Monroe Sr., Thomas 68 SCWS-AZ 52.65 Event 18 Men 75-79 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Fritz, Jack 76 FORD-AZ 36.63 2 Howland, Walter 75 SBM-AZ 38.21 Event 18 Men 80-84 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Kelley, Art 83 ARIZ-AZ 1:14.60 Event 19 Women 65+ 200 Yard Medley Relay =============================================================================== Team Finals =============================================================================== -- Green Valley Swim Club-AZ 'A' DQ 1) Ambrose, Petey W70 2) Apodaca, Joyce W65 3) Keller, Kathleen W71 4) Miller, Jan W70 Event 20 Men 55+ 200 Yard Medley Relay =============================================================================== Team Finals =============================================================================== 1 Green Valley Swim Club-AZ 'A' 2:45.66 1) Fee, Warren M66 2) Jones, Bob M66 3) Shaffer, Craig M62 4) Kynion, Pete M61 Event 20 Men 65+ 200 Yard Medley Relay =============================================================================== Team Finals =============================================================================== 1 Sun City Grand Masters-AZ 'A' 2:30.44
1) Johnson, Art M70 2) Eissing, Frank M69
3) Madison, Don M65 4) LeRoy, Richard M68


 Event 21 Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay =============================================================================== Team Finals =============================================================================== 1 Ford Aquatics-AZ 'A' 2:02.61 1) Fah, Kevin M20 2) Brelsford, Douglas M20 3) Hoffman, Kyle M21 4) Benson, Michelle W19 Event 21 Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay =============================================================================== Team Finals =============================================================================== 1 Sun City West Swimming-AZ 'A' 3:07.28 1) LaLonde, Ron M69 2) Teichman, Karen W60 3) Teichman, Thomas M60 4) Hewes, Nancy W55 Event 22 Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== Team Finals =============================================================================== 1 Green Valley Swim Club-AZ 'A' 2:52.50 1) Apodaca, Joyce W65 2) Ambrose, Petey W70 3) Keller, Kathleen W71 4) Miller, Jan W70 Event 23 Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== Team Finals =============================================================================== 1 Green Valley Swim Club-AZ 'A' 2:18.96 1) Fee, Warren M66 2) Jones, Bob M66 3) Kynion, Pete M61 4) Shaffer, Craig M62 Event 23 Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== Team Finals =============================================================================== 1 Sun City Grand Masters-AZ 'A' 2:15.78 1) Johnson, Art M70 2) Eissing, Frank M69 3) LeRoy, Richard M68 4) Madison, Don M65 Event 24 Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== Team Finals =============================================================================== 1 Sun City West Swimming-AZ 'A' 2:44.89 1) Hewes, Nancy W55 2) Teichman, Karen W60 3) Teichman, Thomas M60 4) LaLonde, Ron M69

Ford Home